11-ročný chlapec z českého mesta Jičín zomrel po tom, ak začal plniť výzvu, zverejnenú na sociálnej sieti TikTok. Informuje o tom portál iDnes.cz. Tragická udalosť sa stala 16. februára tohto roka.

Chlapec plnil výzvu s názvom "Blackout challenge", pri ktorej sa deti predháňajú v tom, ako dlho sa zvládnu škrtiť. Chlapca mala nájsť v izbe jeho staršia sestra, život sa mu pokúšali zachrániť zdravotníci leteckej záchrannej služby. Žiaľ, už bolo neskoro.

Sociálna sieť TikTok v súčasnosti čelí obavám z hľadiska bezpečnosti a spracúvania osobných údajov. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) vydal odporúčania v súvislosti s TikTokom v roku 2020. "Čiže takmer tri roky predtým, ako túto tému otvorili bez bližšieho vysvetlenia európske inštitúcie a český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť," uviedol v stanovisku hovorca úradu Peter Habara. Úrad vo vtedajšom článku pomenúva aplikáciu ako bezpečnostné riziko aj vzhľadom na to, že spoločnosť ByteDance, vlastniaca TikTok, je čínska, a preto spadá pod čínske právo a má históriu spolupráce s Čínskou komunistickou stranou.

"Všeobecne neodporúčame používať akékoľvek aplikácie, ktoré nemajú transparentne definované, ako spracúvajú, uchovávajú a distribuujú osobné aj používateľské informácie," doplnil Habara. Zdôraznil tiež, aby si používatelia v prípade ktorejkoľvek aplikácie či služby pozorne čítali všeobecné obchodné podmienky, respektíve podmienky používania daného produktu.

Slovenská informačná služba pre TASR potvrdila, že využívanie populárnej platformy je, s ohľadom na jej predpokladané napojenie na cudzie vládne inštitúcie a nejasný rozsah a účel spracovávaných údajov, už dlhodobo diskutovanou témou v odborných kruhoch.

Prečítajte si aj: