Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

11-ročný chlapec ZOMREL kvôli hororovej výzve na TikToku: AHA, na čo deti huckajú!

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Igor Matovič o sieti TikTok: Mňa riziko láka, možno si založím účet
    Zdroj: facebook - OĽaNO
    Reklama
    Logo Plus JEDEN DEŇLogo Plus JEDEN DEŇ

    Iba 11-ročné dieťa prišlo tragicky o život, keď plnilo hrozivú výzvu, šíriacu sa na obľúbenej sociálnej sieti TikTok. Deti v nej nabádajú k tomu, aby sa čo najdlhšie škrtili.

    11-ročný chlapec z českého mesta Jičín zomrel po tom, ak začal plniť výzvu, zverejnenú na sociálnej sieti TikTok. Informuje o tom portál iDnes.cz. Tragická udalosť sa stala 16. februára tohto roka.

    Chlapec plnil výzvu s názvom "Blackout challenge", pri ktorej sa deti predháňajú v tom, ako dlho sa zvládnu škrtiť. Chlapca mala nájsť v izbe jeho staršia sestra, život sa mu pokúšali zachrániť zdravotníci leteckej záchrannej služby. Žiaľ, už bolo neskoro.

    Sociálna sieť TikTok v súčasnosti čelí obavám z hľadiska bezpečnosti a spracúvania osobných údajov. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) vydal odporúčania v súvislosti s TikTokom v roku 2020. "Čiže takmer tri roky predtým, ako túto tému otvorili bez bližšieho vysvetlenia európske inštitúcie a český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť," uviedol v stanovisku hovorca úradu Peter Habara. Úrad vo vtedajšom článku pomenúva aplikáciu ako bezpečnostné riziko aj vzhľadom na to, že spoločnosť ByteDance, vlastniaca TikTok, je čínska, a preto spadá pod čínske právo a má históriu spolupráce s Čínskou komunistickou stranou.

    "Všeobecne neodporúčame používať akékoľvek aplikácie, ktoré nemajú transparentne definované, ako spracúvajú, uchovávajú a distribuujú osobné aj používateľské informácie," doplnil Habara. Zdôraznil tiež, aby si používatelia v prípade ktorejkoľvek aplikácie či služby pozorne čítali všeobecné obchodné podmienky, respektíve podmienky používania daného produktu.

    Slovenská informačná služba pre TASR potvrdila, že využívanie populárnej platformy je, s ohľadom na jej predpokladané napojenie na cudzie vládne inštitúcie a nejasný rozsah a účel spracovávaných údajov, už dlhodobo diskutovanou témou v odborných kruhoch.

    Prečítajte si aj:

    Vyberáme pre vás niečo PLUS