Envirorezort apeluje na ľudí, aby snežienky vo voľnej prírode netrhali. Zabúdať by nemali ani na sankcie, ktoré za odtrhnutie chránenej rastliny hrozia.

"Jej rastliny je zakázané úmyselne trhať, zbierať, rezať, vykopávať alebo ničiť vo voľnej prírode. Rovnako je zakázané tento druh držať, prepravovať, predávať, vymieňať alebo predávať, ak ide o jedince z voľnej prírody," uviedlo pre TASR oddelenie komunikácie ministerstva.

Trhať ich je možné podľa envirorezortu len z vlastnej záhrady, prípadne nakupovať z oficiálnych fariem. Podotýka, že spoločenská hodnota jednej rastliny je 200 eur.

V druhom a vyššom stupni ochrany sa spoločenská hodnota rastliny zvyšuje trojnásobne. Predmetná vyhláška vychádza z aktuálneho červeného zoznamu a reflektuje súčasný stav ohrozenosti a vzácnosti jednotlivých druhov rastlín.

Na snímke voľne rastúca snežienka jarná v prostredí skalného mesta Dreveník neďaleko Spišského hradu 7. apríla 2022.
Zdroj: Milan Kapusta

Maximálna uložená pokuta dosahuje viac ako 9950 eur, spolu s prepadnutím veci. Ak sa človek dopustí priestupku opakovane, môže sa sankcia zvýšiť na viac ako 19.900 eur. Podnikateľovi alebo právnickej osobe hrozí za rovnaké protiprávne konanie pokuta viac ako 33.000 eur.  

Za kyticu môžete ísť aj do väzenia

Pokračovanie na ďalšej strane >>>