Zvolenie PELLEGRINIHO poriadne zamiešalo karty: Čo sa teraz ZMENÍ vo vládnej koalícii?
9. 4. 2024, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:52)
Zatrasie víťazstvo Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách vládnou koalíciou? Líder SNS Andrej Danko má veľké ambície a rád by otvoril koaličnú zmluvu. Aj o tom bude reč na najbližšej koaličnej rade v stredu.
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: Jaroslav Novák
Galéria k článku
Pellegrini už nie je ani predsedom parlamentu, ani poslancom Národnej rady. Ako sám povedal, „zákon platí pre všetkých“ a zvolením do funkcie prezidenta prišiel o mandát v zákonodarnom zbore. Dočasne parlament povedie podpredseda za Hlas Peter Žiga. Na koaličnej rade sa preto bude preberať, kto bude novým predsedom parlamentu a kedy sa bude konať oficiálna voľba.
Do Prezidentského paláca sa však nasťahuje až 15. júna, keď zloží sľub do rúk predsedu Ústavného súdu, ktorým je Ivan Fiačan. Pellegrini už avizoval, že meno nového predsedu Národnej rady určí predsedníctvo jeho strany Hlas a meno nového predsedu strany zasa snem. V prípade nového šéfa Hlasu do úvahy prichádza päť mien: štyria podpredsedovia a generálny manažér strany. Najhorúcejším kandidátom je práve generálny manažér a súčasne aj aktuálny minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Ten sa počas volebnej noci priamej odpovedi na túto otázku vyhol a len pripomenul, že spolu s Petrom Kmecom a Pellegrinim stranu zakladal.
Na miesto predsedu parlamentu má Pellegrini dvoch horúcich kandidátov. Viackrát vysvetľoval, že na jeho miesto v Národnej rade by si mali sadnúť dvaja ľudia s najvyšším počtom hlasov z vlaňajších parlamentných volieb. Súčasná ministerka hospodárstva Denisa Saková získala 168 453 a minister investícií Richard Raši 141 234 preferenčných krúžkov.
Saková v nedeľu v relácii Na telo televízie Markíza povedala jasne: „Jednu aj druhú pozíciu budeme riešiť v takom slede, že budeme v prvom rade pozerať, čo je najlepšie pre Slovensko, pre koalíciu, pre stranu Hlas. Na úplne poslednom mieste budú naše osobné záujmy.“ Prakticky sa teda očakáva, že sa uvoľní minimálne jedno ministerské miesto.
To môže byť príležitosť pre Andreja Danka. Ten v pondelok zagratuloval Pellegrinimu k zvoleniu a dodal: „Budeme rešpektovať výsledky snemu Hlasu, na koaličnej rade chceme povedať, že sme pripravení rokovať aj o budúcnosti koalície. Detaily sa dozviete.“
Okrem iného chce meniť rokovací poriadok v Národnej rade. To však avizoval už aj Fico, ktorému prekážajú obštrukcie, ktoré robila opozícia napríklad pri prijímaní štátneho rozpočtu či novely trestných kódexov. „Nedávali sme žiadne podmienky pri vstupe do vlády, ale sú situácie, keď aj my sa hlásime o svoje slovo a tie situácie prichádzajú. Veríme, že táto vláda bude aj naďalej stabilná a veríme, že nájdeme svoju pozíciu pri koaličných rokovaniach,“ vyhlásil predseda koaličnej SNS.
K Dankovým slovám sa EXKLUZÍVNE pre náš denník vyjadrili politológovia. Je šanca, že Danko niečo VYROKUJE? To sa dozviete v NAŠEJ GALÉRII.
A hoci si Danko brúsil zuby na miesto predsedu Národnej rady, čo bola nie tak dávno podmienka jeho podpory pre prezidentského kandidáta Pellegriniho, Štefančík hovorí, že by to nebolo šťastné. „Andrej Danko je ten najmenší, ale aj ten najmenší šašo dokáže zahrať veľké divadlo,“ mieni politológ Štefančík s pripomienkou, že pre Danka je „dôležité, aby terajšia koalícia vydržala“.
To nakoniec deklaroval aj on sám niekoľko ráz, naposledy práve včera.
Řádek si tiež pomáha prirovnaním: „Andrej Danko hryzká jemnučko, ale je to limitovaný psík. On je v parlamentnom klube SNS osamotený, má tam možno dvoch zástupcov, ktorí však prišli ako náhradníci. Ostatní poslanci nie sú z SNS.“ Naráža tým práve na fakt, že do parlamentu sa z SNS prekrúžkoval vlani len Danko. Ďalší poslanci boli zo strany Tomáša Tarabu či Rudolfa Huliaka.
Ale aj oni dvaja zostali bez naplnených ambícií. Taraba mal vlani po parlamentných voľbách eminentný záujem o rezort hospodárstva, Huliak zasa o životné prostredir. No Huliakove sny stopla prezidentka Zuzana Čaputová, keď vyhlásila, že by mala problém s jeho vymenovaním. Preto SNS na pozíciu ministra envirorezortu postavila Tarabu a hospodárstvo prenechala strane Hlas.
Teraz by sa však mohlo aj toto zmeniť. Politológ Řádek to vôbec nevylučuje, hoci podľa neho sa práve na životnom prostredí rozhoduje „o väčších peniazoch“ ako na ministerstve hospodárstva.
Podľa našich informácií by sa totiž ministerské škatule mali začať hýbať už čoskoro. Je teda veľmi pravdepodobné – lebo kým to nie je na papieri, tak nie je dohodnuté nič – že sa naozaj zmení viac ministerských mien.
Do pozície šéfa Národnej rady by mal ísť Richard Raši. Na jeho miesto šéfa investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie by sa mal posunúť terajší štátny tajomník Michal Kaliňák. Ten je naozajstným odborníkom najmä na regionálny rozvoj, veď roky pracoval v Združení miest a obcí Slovenska. Situáciu však môže skomplikovať meno nového predsedu Hlasu. Našliapnuté na toto miesto má práve Matúš Šutaj Eštok. Podľa našich informácií by sa po zvolení mal vrátiť do parlamentu, aby mal voľné ruky na riadenie strany a zastupovanie Hlasu na koaličných rokovaniach. Na miesto ministra vnútra by sa zasa mala dostať Denisa Saková.
Tak by sa uvoľnil rezort hospodárstva, po ktorom túži Tomáš Taraba. Ak by sa presťahoval z ministerstva životného prostredia, mohol by aj Rudolf Huliak „siahnuť na exekutívnu funkciu“. Tak to ešte pred mesiacmi sľuboval práve Danko. Ten sa po neúspechu v prezidentských voľbách, keď sa vzdal kandidatúry pre nezáujem voličov, chce dostať do europarlamentu. Ak by sa mu to podarilo, je možné, že SNS ovládnu úplne nové mená.