Reklama

Zúfalí zamestnávatelia vláde: Prepustite 100 tisíc zamestnancov. My ich zamestnáme!

Reklama

Slovensko má podľa zamestnávateľov nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a situácia sa naďalej zhoršuje. Podľa Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) o tom vypovedajú aj nedávno zverejnené dáta Národnej banky Slovenska (NBS).

Zamestnávatelia sa už nemôžu spoľahnúť ani na vzdelávací systém. Ten nevie dodávať na trh práce požadované množstvo do praxe pripravených zamestnancov. "Najmenej 10 rokov veľmi intenzívne hovoríme, že máme nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a dnes môžeme skonštatovať, že máme nedostatok akejkoľvek pracovnej sily," uviedol Mário Lelovský, viceprezident RÚZ.

Táto skutočnosť bude podľa zamestnávateľov zásadným spôsobom ovplyvňovať domácu ekonomiku, pretože zamestnanci chýbajú vo všetkých odvetviach národného hospodárstva. To môže podľa nich spôsobiť kolaps ekonomiky. Dôvodom situácie je napríklad starnutie obyvateľstva, vysoký odchod maturantov do zahraničia, či prognóza NBS, podľa ktorej Slovensko patrí medzi európske krajiny s nižšou pravdepodobnosťou, že deti prekonajú vzdelanie ich rodičov."

Jedným z riešení by podľa RÚZ mohlo byť prepustenie štvrtiny verejných zamestnancov a ich preškolenie pre potreby súkromného sektora. Vo verejnom sektore pracuje 452 tisíc zamestnancov a štát vynakladá na ich mzdy 14 mld. eur ročne.

"Napríklad sto tisíc ľudí, ktorí by boli uvoľnení z verejnej správy, keby sme zefektívnili ich prácu, významne by to pomohlo v celom národnom hospodárstve, kde práve stotisíc zamestnancov chýba," povedal Lelovský. Podľa neho rovnaký počet úradníkov ako má Slovensko pracuje aj v Českej republike, ktorá je dvakrát väčšia. Týchto zamestnancov by súkromný sektor dokázal v nejakom čase preškoliť. "Bolo by fajn, kým tam skončia, aby sa začali učiť, ale my by sme to zvládli. Otázka je, či aj oni a či je štát schopný pochopiť, že každého štvrtého zamestnanca by mohol po istých opatrenia a zvýšenia efektivity digitalizácie uvoľniť," uzavrel Lelovský z RÚZ.