Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Zničené stromy v slovenských lesoch chcú spracovávať doma

Spadnuté stromy na koľajniciach Tatranských elektrických železníc neďaleko Vyšných Hágov.

Zdroj: TASR

Reklama
Logo Plus JEDEN DEŇLogo Plus JEDEN DEŇ

Členovia Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky sa zhodli, že stromy, ktoré zostali zničené po minulotýždňovej veternej kalamite, sa budú spracovávať predovšetkým na Slovensku.

Stromy, ktoré ostali v slovenských lesoch po aktuálnej veternej kalamite, by sa mali v prvom rade spracovať doma. Zhodli sa na tom v týchto dňoch členovia Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky.

"Máme eminentný záujem na tom, aby sa táto strategická surovina spracovala v prvom rade v domácich spracovateľských kapacitách, aby sa s ňou nekupčilo a nevyvážala sa do zahraničia," uvádza sa vo výzve, ktorú zväz zaslal TASR. "Robíme tak aj napriek ťažkej situácii na trhu s odbytom reziva, ktorej znakom je momentálny dostatok zásob dreva na skladoch. Ponúkame spoluprácu vo všetkých lesníckych činnostiach a deklarujeme aj záujem o odkúpenie drevnej hmoty," píše sa vo výzve ďalej.

veria v spoluprácu

Zväz chce zároveň touto cestou vyjadriť ľútosť nad vzniknutou situáciou v Tatranskom národnom parku (TANAP) a v ostatných kalamitou postihnutých oblastiach. "Zväz spracovateľov dreva v každej situácii deklaroval, že cíti spoluzodpovednosť za stav a rozvoj lesnícko–drevárskeho komplexu na Slovensku. Práve preto sme sa dnes listom obrátili na predstaviteľov rezortného ministerstva, ako aj strategických partnerov zo štátnych podnikov LESY SR, š. p., a Štátne lesy TANAP, ako aj na neštátnych vlastníkov lesov s ponukou na spoluprácu pri odstraňovaní a spracovaní kalamitného dreva," uvádza sa v správe.

Čítajte viac:

Členovia zväzu veria, že pozitívne a dlhoročné pôsobenie našich členských spoločností na trhu je nespochybniteľné. Zväz požiadal listom ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, aby sa zasadil za uplatnenie princípu dodávok dreva v zmysle prijatého Národného programu využitia potenciálu dreva v SR, ktorý reflektuje prosperitu lesnícko–drevárskeho komplexu na Slovensku.

Čítajte viac:

"Naliehavosť riešenia vzniknutej situácie, o ktorej informoval v médiách aj predstaviteľ vlády SR, minister životného prostredia Peter Žiga, vedie Zväz spracovateľov dreva k tomu, aby od svojich partnerov očakával operatívnu reakciu a bezodkladnú odpoveď primeranú situácii, keďže víchrica spôsobila kalamitu pred horúcim letným obdobím, ktoré môže vzniknuté hospodárske škody znásobiť," uvádza zväz v liste na záver.

Vyberáme pre vás niečo PLUS