Jeden posudok vypracovala psychiatrička, druhý psychologička. Oba preukazujú, že Jankovská nie je spôsobilá zúčastniť sa na vyšetrovacích úkonoch, pretože trpí vážnou duševnou chorobou. „Chceli sme preskúmať, či znalec odporúča, aby sa moja klientka zúčastňovala na výsluchoch, pojednávaniach alebo úkonoch pred orgánmi činnými v trestnom konaní alebo súdom. O znalecké skúmanie sme požiadali z dôvodu objektívneho posúdenia, keďže moja klientka sa vzhľadom na zlý zdravotný stav necíti spôsobilá na takýchto úkonoch sa zúčastniť, aby prípadne nedošlo k zhoršeniu jej stavu,“ vysvetlil Erdös.

Odporučil to i ambulatný psychiater 21. 6. 2021. Vážne diagnózy zistili Jankovskej v Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne aj v trenčianskej Fakultnej nemocnici na psychiatrickej klinike. V posudku sa písalo o depresii, samovražedných sklonoch a anorexii.

Monika Jankovská a jej advokát Péter Erdős deň po prepustení pred Justičným palácom kvôli namontovaniu monitorovacieho náramku.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

Napriek závažným diagnózam sa mala Jankovská znova postaviť pred súd. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ju 18. augusta 2021 obžaloval v kauze baru Fatima pre zločin vydierania a zločin marenia spravodlivosti.

Keďže Jankovská sa necíti schopná vypovedať, advokát dal vypracovať spomínané posudky. Redakcia ich má, no vzhľadom na citlivé údaje nie je možné viaceré informácie zverejniť. Vyplýva z nich, že Jankovskej zdravotné komplikácie sa začali po akcii Búrka v roku 2019, keď ju obvinili. „Odvrátili sa odo mňa všetci kamaráti, niektorí ma zablokovali v telefóne,“ tvrdí bývalá štátna tajomníčka a sudkyňa. „Pod balkón bytovky, kde bývame, chodili cudzí ľudia vykrikovať, že skap už konečne, ty opička, zhniješ v base,“ píše sa v posudku. Vtedy vyhľadala pomoc psychiatra.

Článok pokračuje na ďalšej strane.