Róbert Bezák zo skrine vytiahol biskupskú sutanu, ktorú už na Slovensku nenosil, a to mu pomohlo prehodiť so Svätým Otcom aspoň pár slov na takzvanej generálnej audiencii. Je aspoň malá šanca, že sa kauza Bezák pohne dopredu?

Tí, ktorí majú s prijatiami u pápeža osobnú skúsenosť, sa zhodujú, že dostať sa na generálnu audienciu nie je až také výnimočné. Podarí sa to aj bežnému smrteľníkovi. Ťažšie sa už dostanete do predných radov medzi tých, ktorým pápež osobne podá ruku. Biskupi v sutane však majú cestu k pápežovi otvorenú.

Tento list dajte na môj stôl

O tom, ako prebehol rozhovor s pápežom, porozprával Bezák denníku Új Szó. Šokujúce je, že sa potvrdili jeho obavy, keď vložil Františkovi do rúk list.

„Svätému Otcovi bolo moje meno povedomé, povedal mi, že už o mne počul. Povedal som mu, že som mu už poslal tucet listov, v ktorých som ho prosil, aby ma prijal. Odpovedal mi, že nedostal ani jeden, tento je preňho prvý. Odovzdal ho svojmu sekretárovi, na čo som ho upozornil, že aj pred mojím odvolaním som pápežovi Benediktovi už takto niesol list o spisoch so škandálnym šafárením Jána Sokola, no domnievam sa, že mu ho sekretár vôbec nedal. Svätý Otec na to povedal svojmu sekretárovi, nech mu ten list určite položí na stôl. Verím tomu, že si ho naozaj prečíta,“ povedal Bezák.

Zdroj: Új Szó

ĎALŠÍ POKUS: Bezák osobneodovzdal pápežovi list.
Foto: Új Szó

František sa na to obrátil k svojmu sekretárovi a povedal mu: „Ale tento list mi dajte určite na pracovný stôl.“

Bola to bežná audiencia, nič viac

Teológ Miroslav Kocúr, ktorý sa angažoval pri petíciách za Bezáka, nepripisuje stretnutiu Bezáka s pápežom až taký veľký význam. „Išlo o bežnú generálnu audienciu, nie osobnú. Bol tam s tisíckami ďalších ľudí. Tiež som si pri takýchto príležitostiach podal ruku s pápežom a nemám dojem, že by sa zaoberal mojím osobným príbehom. To nie je úroveň, na ktorej by sa mohla riešiť jeho situácia,“ povedal, no zároveň dodal:

„Ale všetko je možné. Ja nie som prorok.“ Z toho, že si Bezák na audienciu obliekol biskupský odev, niektorí usúdili, že je čiastočne rehabilitovaný. Kocúr si to však vôbec nemyslí. „Tie veci mal v osobnom vlastníctve, či sa do toho oblečie, alebo neoblečie, to mu nikto nemôže zakázať.“

„Na týchto audienciách sa do prvého radu dostávajú tí, ktorí sú potom určení stretnúť sa priamo s pápežom. To sú laici. Samozrejme, keď sa tam objaví biskup v biskupskom oblečení, tak ho púšťajú všade dopredu. Aj kňazi majú ľahšiu cestu. Bez toho mundúra by sa k pápežovi nedostal,“ vraví poslanec Jozef Mikloško (KDH).

Voľakedy pápež chodieval k biskupom, podával im ruku. „Tento pápež to robí tak, že všetci biskupi prídu k nemu a s každým sa krátko porozpráva. Z výrazu tváre pápeža na fotke vidno, že o ňom vedel, lebo sa celkom usmieval, bol milý,“ myslí si poslanec. To, že pápež prevzal od Bezáka list, je podľa Mikloška krok dopredu.

Čo smie nosiť?

Dohady o tom, čo mal Bezák zakázané, sú rôzne. Zasvätení tvrdia, že nesmel nosiť iba biskupské insígnie pri bohoslužbách. Bežný biskupský oblek si však môže obliecť, biskupom zostal. Podľa našich informácií Bezák občas slúžil omše a za zatvorenými dverami vykonával krsty v Bratislave aj po svojom odvolaní.

Lombardi: Na audienciu môže ísť každý

Hovorca Vatikánu Federico Lombardi: „Na generálnej audiencii so Svätým Otcom sa môže zúčastniť každý. Vôbec to neberte tak, že pán Bezák sa nemôže zúčastniť na  generálnej audiencii, pretože momentálne nemá možnosť viesť arcidiecézu. Je normálne, že biskupi prítomní na audiencii sa zvítajú so Svätým Otcom. Bezák je biskup. Po generálnej audiencii sa každý zúčastnený (aktuálne desiatky tisícok ľudí veriacich, kňazov a biskupov) vybral svojou cestou. Nemám už čo dodať.“

Čo ešte Bezák povedal

„Domnievam sa, že ma len nechávajú čakať a naťahujú čas. Svätý Otec mi teraz povedal, že termín si mám dohodnúť u prefekta episkopálnej kongregácie. Teraz sa môžem naňho obrátiť s tým, že som s ním už hovoril. Viac spraviť neviem, ostatné je v Božích rukách.“

„Všetky znamenia poukazujú na to, že jedna organizovaná skupina spraví všetko pre to, aby som sa k pápežovi nedostal. Neviem, čoho sa boja, no dosť im vyhovuje, že žijem v zastrčenom kláštore. Teraz môžem dúfať iba v to, že pápež v mojom prípade rozhodne tak nezávisle ako vo veľa predchádzajúcich prípadoch, keď neznámych ľudí osloví a prijme k sebe.“

(kass)