Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

ŽIVOT Kajetána Kičuru ako sudcu: Za vlád Mečiara a Fica sa mu darilo, za Radičovej nie!

Vladimír Mečiar aj Robert Fico boli trikrát premiérmi. Pri oboch sa darilo aj Kajetánovi Kičurovi.

Zdroj: Archív

Reklama

Už počas obdobia, kedy sa Kajetán Kičura venoval súdnictvu, sa okolo neho diali zaujímavé udalosti. Kariérny rast dosahoval predovšetkým za čias vlád Vladimíra Mečiara a Roberta Fica. Dokonca pri jednom zo vzostupov Kičuru, bol vo vysokej funkcii aj bývalý predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Kičura bol podľa dostupných informácií vzorným žiakom. Po skončení základnej školy sa dostal na Gymnázium v Brezne. Po jeho absolvovaní sa na rok zamestnal v železiarňach Podbrezová a v mostárňach Brezno ako robotník. Už vtedy pravdepodobne cítil, že má naviac a dostal sa na Vysokú školu právnickú do Košíc, kde v roku 1993 ukončil štúdium štátnicami z trestného, občianskeho, obchodného a správneho práva.

Od tohto momentu sa jeho kariéra na dlhé roky spojila s justíciou. Do roku 1996 bol zamestnaný vo funkcii justičného čakateľa v obvode Krajského súdu Banská Bystrica na Okresnom súde v Čadci. Po zhruba trojročnom čakaní a zložení odbornej justičnej skúšky, bol v roku 1996 vymenovaný za sudcu Okresného súdu v Čadci. Bolo to v čase poslednej vlády Vladimíra Mečiara z HZDS.

Zdroj: STV

V roku 1998 sa Vladimír Mečiar lúčil s politikou. Televíznym divákom vtedy zaspieval: „S Pánom Bohom idem od vás.“

Prvá vláda Roberta Fica zo Smeru-SD fungovala od júla 2006 a za ministra spravodlivosti mala Štefana Harabina, nominanta HZDS. Už nasledujúci kalendárny rok bol Kičura zvolený za predsedu Okresného súdu Čadca. Ešte počas Ficovej prvej vlády sa ale Harabin presunul v roku 2009 na stoličku Najvyššieho súdu.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Brífing šéfa štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru

     

    V roku 2010 sa potom k moci dostala vláda Ivety Radičovej. Na čelo Ministerstva spravodlivosti sa posadila Lucia Žitňanská z SDKÚ, ktorá pri masívnom zbavovaní funkcií sudcov, pripravila v roku 2011 o pozíciu aj Kičuru. Hovorilo sa, že medzi odvolanými sudcami bolo množstvo Harabinových podporovateľov. Žitňanská to odmietala s tým, že jej rozhodnutie bolo na základe výkonov, dôveryhodnosti a dodržiavania náhodného prideľovania spisov.

    Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

    Lucia Žitňanská bola ministerkou spravodlivosti aj za čias vlády Ivety radičovej.

    V marci 2012 sa Kičura pokúsil opätovne dostať na predsedníčsku stoličku Okresného súdu v Čadci. Smer pod vedením Fica mu ale po vyhratých predčasných voľbách navrhol, aby prevzal funkciu predsedu Správy štátnych hmotných rezerv, s čím súhlasil. Fico vtedy tvrdil, že situácia v štátnych rezervách nie je dobrá: „Je tam katastrofálna situácia.“

    Kičura sa ale predsalen snažil vrátiť na súd, a to nie hocaký. Poslanec za Smer-SD Ján Podmanický ho navrhol za sudcu Ústavného súdu! Kičura počas verejného vypočúvania v roku 2019, ktoré predchádza voľbe, objasnil svoj vzťah k Ficovi: „Považujem ho za svojho priateľa.“ Už bývalý šéf štátnych hmotných rezerv si to po neúspešnom hlasovaní rozmyslel a kandidatúry sa vzdal. Tesne pred odvolaním z funkcie šéfa štátnych rezerv Kičura povedal: „Nevylučujem návrat do súdnictva, ale neplánujem to tak skoro.“ Kičuru dnes odvolala vláda na návrh ministra hospodárstva Richarda Sulíka z SaS.

    Anketa

    Mal by sa podľa vás vrátiť Kajetán Kičura do sudcovského talára?

     

    Vyberáme pre vás niečo PLUS