Žili POMPÉZNE, dopadli BIEDNE! Pozrite si osudy MAJSKÉHO a jeho kumpánov z kauzy NEBANKOVIEK
21. 5. 2024, 16:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:57)

Vo veku 78 rokov zomrel slovenský podnikateľ, bývalý miliardár a privatizér Jozef Majský. Jeho smrť potvrdil syn Jozef Majský mladší, ktorý informoval, že jeho otec zomrel v nedeľu popoludní v Národnom onkologickom ústave v Bratislave. Informáciu ako prvý priniesol portál topky.sk. Majský bol známy najmä pre svoju zapletenosť do kauzy tunelovania nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia, za čo bol odsúdený na deväť rokov väzenia. Na dne neskončil len on, ale aj ostatné popredné postavy káuz nebankoviek.
Zdroj: SEBENA
Zdroj: SEBENA
Zdroj: SEBENA
Galéria k článku
Jozef Majský, pôvodným menom Jozef Marhuľa, začal svoju podnikateľskú kariéru už za socializmu. Po vyštudovaní ekonomickej a právnickej fakulty sa postupne vypracoval v strojárskom priemysle, najprv v podniku Obal a neskôr v bratislavskom Matadore, kde sa stal zástupcom riaditeľa. Po páde komunistického režimu zmenil svoje meno na Jozef Majský a založil impérium Sipox Holding.
Majský vedel využívať politické kontakty vo svoj prospech. Podporoval viacero politických strán, najmä Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS), čo mu umožnilo získať kontrolu nad viacerými významnými podnikmi, ako napríklad Trnavské automobilové závody (TAZ) a Tatra v Bánovciach nad Bebravou. Po nezhodách s Vladimírom Mečiarom začal podporovať aj iné politické strany vrátane Sociálnodemokratickej strany Slovenska a Strany občianskeho porozumenia (SOP).

Veľkopodnikateľ si upevňoval vplyv aj prostredníctvom médií, keď vlastnil celoslovenské noviny Smena a neskôr aj Národnú obrodu, Lišiak, Profit a TV Komplet. Jeho podnikateľské aktivity sa rozšírili aj do Česka, kde kúpil časť výrobcu nákladných vozidiel Liaz.
Majského podnikateľská hviezda začala blednúť na prelome tisícročí, keď sa jeho meno objavilo v jednom z najväčších škandálov v histórii Slovenska - kauze skrachovaných nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia. Podľa Špecializovaného trestného súdu sa Majský podieľal na vytunelovaní pohľadávok a majetku nebankoviek v hodnote asi 450 miliónov korún. V roku 2015 ho súd odsúdil na deväť rokov väzenia, no proces sa vliekol ďalšie roky.
Majský sa dlhodobo vyhýbal nástupu do väzenia. V roku 2020 na neho opätovne vydali európsky zatýkací rozkaz a česká polícia ho našla v pražskej psychiatrickej nemocnici. Trest si nakoniec odpykával v Českej republike, kde bol podmienečne prepustený v roku 2022.
Kauza BMG Invest a Horizont Slovakia nebola jedinou, ktorá v tom čase zasiahla Slovensko. Nebankovky vyzbierali od 170-tisíc klientov viac ako dve miliardy eur, no v roku 2002 prestali vyplácať vklady. Majitelia týchto spoločností, Vladimír Fruni a Marián Šebeščák, boli zadržaní v Chorvátsku a neskôr odsúdení.
Fruni dostal 11,5-ročný trest, no koncom júla 2011 ho prepustili z väzenia. Zomrel vo Veľkej Británii vo veku 64 rokov v roku 2017. Šebeščák dostal 7 rokov väzenia a zomrel v januári 2012 v Prahe. Ďalší obžalovaný, František Matík, sa 13 rokov skrýval, no v januári 2015 ho chytili v Srbsku. Medzi ďalšie obžalované osoby v kauze nebankoviek patrili Dávid Brtva a Patrik Pachinger. Brtva bol odsúdený na päť rokov väzenia za spreneveru a Pachinger dostal sedemročný trest. Súdny proces trval dlhé roky a bol sprevádzaný mnohými odvolaniami.
Dlhoročnému trestu sa nevyhol ani František Mojžiš z Drukosu!
Ďalšou významnou postavou nebankových subjektov bol František Mojžiš, šéf spoločnosti Drukos. Mojžiš si za podvod na tisíckach vkladateľoch odpykával 8,5-ročný trest. Družstvo kooperácie a spolupráce, teda Drukos, vzniklo ešte pred pádom socializmu a postupne sa stalo jedným z najväčších predajcov vozidiel značiek Škoda, Volkswagen a Audi na Slovensku.
Mojžiš vyberal pôžičky od ľudí napriek tomu, že jeho spoločnosti boli v strate. Podnikanie Drukosu bolo založené na princípe pyramídovej hry, čo viedlo k obrovským stratám pre tisíce klientov. Mojžiš bol nakoniec predčasne prepustený z väzenia v roku 2018.