VIDEO Krutý osud tých, ktorí sa snažia odhaliť pravdu: Od mečiarovského zastrašovania až po záhadné zmiznutia a brutálne vraždy
9. 10. 2018, 6:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 13:47)

Ak novinára zavraždia, lebo odhaľuje kauzy a prešľapy politikov, je to nebezpečné pre všetkých. Vlani takto zomrela novinárka na Malte, vo februári zase náš Ján Kuciak († 27). Cez víkend zase našli mŕtvu bulharskú investigatívnu novinárku Viktoriu Marinovú († 30). Doposiaľ nie je známy motív jej vraždy, no podľa novinárkinho kolegu je to jasná výstraha.
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Zdroj: TV Markíza
Galéria k článku
Ročne umierajú vo svete desiatky novinárov, najmä v zónach, kde sa bojuje. Ak zomrú pri spravodajstve z miesta vojnového konfliktu, je to smutné, ale každý jeden s tým musí rátať. Oveľa varujúcejšia je smrť novinárov v pokojnej Európe, kde nedoplatia na guľku alebo výbuch, ale na témy, ktorým sa venujú. Pre ne sa totiž stávajú obeťami zastrašovania, vyhrážania či vraždy.
Zdroj: Facebook/Viktoria Marinova
Marinová mala byť pred smrťou aj znásilnená.
Najnovšie ľudí šokovala brutálna vražda bulharskej investigatívnej novinárky Viktorie Marinovej, ktorá pracovala pre známu regionálnu televíziu bTV. Okrem iného moderovala aj politickú diskusiu, kde spolu s ďalšími dvomi investigatívnymi kolegami poukazovali na údajné zneužívanie eurofondov, do ktorého majú byť zapletení miestni podnikatelia a poslanci. Oboch novinárov nedávno v Bulharsku zadržali, keď spoločne riešili okolnosti zničenia dokumentov, ktoré mali dokazovať spojitosť bulharskej stavebnej spoločnosti GP s manipuláciou tendrov EÚ.
Zdroj: Facebook/Viktoria Marinová
Polícia v Ruse v súčasnosti preveruje, či vražda Marinovovej súvisí s jej prácou, alobo išlo o sexuálne motivovaný zločin.
Aj zavraždená novinárka poukazovala vo svojom poslednom článku na štátnu korupciu. Zatiaľ stále nie je jasné, či ju zabili pre jej prácu. Polícia pracuje aj s verziou, že išlo o sexuálne motivovaný útok, keďže Viktoriu aj znásilnili. Potom ju zabili viacnásobnými údermi do hlavy a škrtením. Podľa spoluzakladateľa bulharského investigatívneho portálu Asena Jordanova „bol brutálny spôsob, akým bola zavraždená, popravou spáchanou na výstrahu“.
Článok pokračuje na ďalšej strane.
Zdroj: Facebook
Známa investigatívna novinárka a kritička vlády Daphne Caruana Galizie zahynula pri výbuchu auta vlani 16. októbra.
Šokujúca udalosť sa odohrala len krátko pred výročím vraždy maltskej novinárky Daphne Caruana Galizie († 53). Známa investigatívna novinárka a kritička vlády zahynula pri výbuchu auta vlani 16. októbra. Z jej vraždy sú momentálne obvinení traja muži.
Zdroj: archív
Obvinení z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej údajne chceli zavraždiť aj prvého námestníka Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho.
Slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú († 27) zastrelili 21. februára v ich dome vo Veľkej Mači. Hneď po ich vražde aj vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar pripustil, že pravdepodobnou príčinou bola Jánova novinárska práca.
Teraz túto verziu opäť potvrdili, keď z vraždy obvinili štyroch ľudí, no je možné, že ich počet sa zvýši. Zoltán Andruskó, jeden zo zadržaných, totiž podľa Denníka N vo výpovedi priznal, že objednávateľom vraždy má podľa jeho vedomosti byť kontroverzný podnikateľ Marian Kočner. Až ďalšie vyšetrovanie ukáže, či je to naozaj tak.
Zdroj: x
Hneď po ich vražde aj vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar pripustil, že pravdepodobnou príčinou bola Jánova novinárska práca.
Ľudia sa však teraz právom pýtajú, čo sa to deje s našou spoločnosťou, že sa niečo podobné mohlo stať. V novodobých dejinách Slovenska si totiž nikto nedovolil zavraždiť novinára, hoci na nich útočili aj predtým. Za Mečiarovej vlády v 90. rokoch napríklad odpočúvali novinára Eugena Kordu, ktorému neskôr rozbili auto a ten zo strachu presťahoval rodinu do Česka. Na bratislavskom internáte zbili novinára Toma Nicholsona, neskôr brutálne doriadili Arpáda Soltésza a vyhrážali sa Petrovi Tóthovi, ktorému podpálili auto. Zo všetkých útokov podozierali SIS.
Zdroj: Jakub Kotian
Sám Vladimír Mečiar ešte v roku 1990 vtedajšiemu redaktorovi Československej televízie Ladislavovi Špačekovi povedal: „Ja ti skopem prdel, ty sviniar jeden.“
Sám Vladimír Mečiar ešte v roku 1990 vtedajšiemu redaktorovi Československej televízie Ladislavovi Špačekovi povedal: „Ja ti skopem prdel, ty sviniar jeden.“ V roku 1997 vybehol na redaktora TV Markíza Dušana Valka so slovami: „Že sa mi nehanbíte postaviť pred oči, sopliak jeden. Takú vám buchnem, že vás ani Pán Boh nespozná!“ Najznámejší je jeho útok z roku 2002 na redaktora TV JOJ Ľuboslava Choluja, ktorý sa ho spýtal na financovanie Elektry. Mečiar sa na žurnalistu zahnal päsťou, chytil ho pod krkom a zreval naňho: „Ešte raz sa ma to opýtaš, takú ti jeb..m, že sa nespamätáš!“
Zdroj: archív
Ani po odchode Mečiarovi z najvyššej politiky si však slovenskí novinári nevydýchli.
Ani po odchode Mečiarovi z najvyššej politiky si však slovenskí novinári nevydýchli. V roku 2007 podpálili dom vtedajšej redaktorke týždenníka 7 PLUS Nadi Šindlerovej, v roku 2008 zase auto jojkárovi Lacovi Ďurkovičovi a v roku 2016 horelo auto Miloša Majka.
Pozrite si, ako Mečiar „vyštekol“ na novinára (VIDEO obsahuje nadávky):
V roku 2008 záhadne zmizol novinár Paľo Rýpal. Dodnes jeho najbližší tvrdia, že sa stal niekomu nepohodlným a odstránili ho. Sám sa vraj sestre priznal, že ho prenasledujú. Všetci novinári, na ktorých zaútočili, sa venovali citlivým témam štátnej moci a údajným korupčným vzťahom politikov a podnikateľov.