Uvádza sa to v expertnom posudku belgických lekárov, o ktorom informuje bruselský spravodajca TASR. Spravodajský server RTL.be v stredu upozornil na záverečný znalecký posudok v kauze Chovanec.

Podľa dokumentu, do ktorého mala redakcia možnosť nahliadnuť, sa zadržaný slovenský občan sám smrteľne zranil opakovanými nárazmi hlavy o steny a cely predbežného zadržania, v ktorej strávil päť hodín.

Zastavenie srdcovej činnosti, po ktorom ho odviezli na reanimáciu do nemocnice, však Chovancovi spôsobila injekcia. Tú mu podala privolaná záchranná služba po tom, ako sa ho viacero členov letiskovej polície pokúšalo spacifikovať s použitím neprimeraného násilia.

Jozef Chovanec sa dostal do cely potom ako bol vyvedený z lietadla, lebo sa nevedel preukázať platným cestovným dokladom a vykazoval znaky agresívneho správania.

Koncom septembra 2021 sa predstavitelia belgickej justície a polície na letisku Charleroi zúčastnili na dvojdňovej rekonštrukcii udalostí, ktoré viedli k smrti Jozefa Chovanca. Generálny prokurátor Ignacio de la Serna vtedy vyhlásil, že rekonštrukcia bola pre vyšetrovanie prípadu "užitočná".

Článok pokračuje na ďalšej strane.