Fico sa o Matovičových predispozíciách na post ministra financií vyjadroval nevyberavo už viackrát. Najnovšie však pritrvrdil a zverejnil  prekvapivú ambíciu. „V prípade, že bude Matovič vymenovaný do funkcie ministra financií, budeme informovať ostatných ministrov financií členských štátov EÚ o všetkých faktoch, ktoré Matoviča diskvalifikujú," povedal. Na to však pomerne v krátkom čase zareagoval exminister financií Ivan Mikloš.

Ten Ficovi pripomenul, že on na rovnaký post nominoval Jána Počiatka. „Takže na pripomenutie o svojej odbornosti a pripravenosti na funkciu ministra financií Počiatek v uvedenom videu (tajná nahrávka v kancelárii bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, pozn. red.) okrem iného hovorí: ,Problém bol v tom, že my sme boli dezorientovaní. Čo myslíš, že ja som vedel, ako tie verejné financie fungujú? K**** baraní som vedel," napísal Mikloš.  

Podľa názoru europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej (44) je vymenovanie nového ministra výsostnou kompetenciou členského štátu. „Do toho Brusel ani iní ministri nemajú prečo rozprávať," ozrejmila. Jej kolega Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska sa navyše neobáva ani o jazykové zdatnosti nášho expremiéra. ​„Dôležité je, či bude jednotlivým témam dostatočne rozumieť a aký zdatný bude v presadzovaní slovenských záujmov," zhodnotil. „Igor Matovič už má isté skúsenosti ako premiér a myslím, že v prvom roku vo funkcii mu to z tohto uhla pohľad nešlo zle. V závere premiérovania však urobil niekoľko diplomatických lapsusov a nepríjemných prešľapov," dodal.

Väčšie obavy však prejavila ďalšia europoslankyňa Monika Beňová. „Nikto od Matoviča nevyžaduje plynulú angličtinu v tých najkomplikovanejších témach. Problémom je jeho správanie. Stále robí zo seba akoby vtipného, ale je to viac trápne ako zábavné. Jednoducho nezvláda zodpovednosť vo vysokej funkcii,” odkázala.

Prečítajte si tiež: