Pavol Rusko strávil v cele predbežného zadržania už tretiu noc. Najbližšie hodiny sudca rozhodne o tom, či exminister skončí vo vyšetrovacej väzbe. „Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava II po dôkladnom oboznámení so spisovým materiálom a po koordinácii s obhajcom a prokurátorom určí termín výsluchu a rozhodovania o návrhu na vzatie do väzby v rámci zachovania zákonnej lehoty na rozhodovanie,“ potvrdil hovorca bratislavského krajského súdu Pavol Adamčiak.

Rusko čelí obvineniu z prípravy vraždy svojej bývalej spoločníčky z televízie Sylvie Volzovej. Udal ho mnohonásobný vrah Mikuláš Černák, ktorý navyše tvrdí, že mu Rusko za likvidáciu ponúkol 20 miliónov korún. Obvinení zo spolupáchateľstva sú okrem nich dvoch aj Róbert Lališ a Miloš Kaštan. Ruskovým prípadom sa zaoberá vyšetrovací tím Gorila, ktorý prioritne rieši jednu z najväčších korupčných káuz.

V stredu podvečer musel ísť Pavol Rusko na urgentný príjem.
V stredu podvečer musel ísť Pavol Rusko na urgentný príjem.
Zdroj: TASR

Rusko už má s týmto tímom skúsenosť. Práve jeho ako prvého obvinili v marci 2012 v súvislosti s vyšetrovaním údajného spisu Gorila z trestného činu podvodu v kauze Paroplynového cyklu. Obvinenie bolo bleskovo o osem dní prokuratúrou aj zrušené. Je otázne, prečo sa prípadom údajného plánovania vraždy zaoberá tím ľudí, ktorý prioritne rieši finančnú kriminalitu.

Polícia vyšetrovanie nateraz nekomentuje. Podľa našich informácií chce súčasnú situáciu Pavla Ruska polícia využiť aj pri vyšetrovaní Gorily. „Chcú, aby zaspieval,“ prezradil nám zdroj z polície, ktorý nechápe, prečo sa tieto dve kauzy spájajú. V prípade je momentálne začatých niekoľko trestných stíhaní vo veci, vyšetrovanie však zatiaľ neprinieslo žiadne relevantné výsledky.

Sylvia Volzová
Sylvia Volzová
Zdroj: archív

Políciu aj prokuratúru za to verejnosť aj politici kritizujú. Chvíľu sa dokonca hovorilo aj o zrušení špeciálneho tímu, keďže nemá výsledky. Kauza Gorila siaha do čias druhej vlády Mikuláša Dzurindu, ktorej členom bol aj Pavol Rusko. Ide o údajný prepis nahrávok Slovenskej informačnej služby z bytu na Vazovovej ulici, kde sa mali stretávať politické špičky s predstaviteľmi finančnej skupiny Penta a hovoriť o úplatkoch a províziách.

Pravosť dokumentu dodnes nikto nepotvrdil. Z prepisov, ktoré sa na verejnosť dostali koncom roka 2011, vyplýva, že Rusko v byte na Vazovovej nikdy nebol. Nepotvrdilo sa ani podozrenie, že mal dostať od Penty za predaj PPC nejaký úplatok. Rusko sám tvrdí, že sa s akcionárom Penty Jaroslavom Haščákom pravidelne nestretával.

Viac si prečítate tu: