Reklama

Zákony SNS zablokoval koaličník Migaľ! Čo je podľa Danka za tým? Skákanie s dreveným koňom

Reklama

Vládna koalícia má po odchode troch poslancov na čele s Rudolfom Huliakom krehkú väčšinu. Pri počte 76 hlasov stačí obyčajné ochorenie jedného koaličného poslanca a parlament sa stane neuznášaniaschopným. Koalícii sa tak výrazne sťažuje schvaľovanie zákonov. Do toho vstupujú aj individuálne požiadavky koaličných poslancov. Každý z nich môže postaviť do pozoru celú koalíciu.

Stačí len to, aby sa zaťal a odignoroval hlasovanie. Tak to urobil aj poslanec Samuel Migaľ za stranu Hlas. Dôvodom bola skutočnosť, že do zákonov o športe a Fonde na podporu športu odmietol rezort cestovného ruchu a športu zapracovať jeho pripomienky.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Poslanec Migaľ s asistentom si chceli v zákone vylobovať zmeny pre svoju mimovládku
    Zdroj: Na hrane TV JOJ

    Podľa šéfa SNS Andreja Danka ide o porušenie koaličnej zmluvy a nielen to. „Keď sme si prečítali, čo pán poslanec chce, tak v prvom momente hovoril o neregistrovaných športoch. V prvom z nich je to hobby horsing, v ktorom dokonca je aj jeho blízka príbuzná,” upozornil Danko. „Povedali sme, že nie je problém, aby sa nastavilo nové financovanie, keďže sa zväzom zdvihli peniaze aj pre neregistrované športy. Samozrejme, že sme povinní ho upozorniť na etický rozmer. Asi žiaden poslanec by nemal chcieť zmenu zákona, ktorá môže prispieť k nejakej činnosti blízkej osoby. To hovorím veľmi slušne,” zdôraznil predseda SNS.

    Danko narážal na občianske združenie Slovenská asociácia Hobby horse, kde Migaľ figuruje ako člen prípravného výboru, ostatní členovia sú jeho príbuzní a štatutárom je jeho manželka. Združenie vzniklo v decembri 2020.

    Druhou výhradou, prečo SNS odmietlo Migaľove návrhy je aktivita jedného z poslaneckých asistentov Migaľa. „Je aktívny v občianskych združeniach. Tie jeho návrhy išli tak ďaleko, že pán poslanec vlastne predložil zákon, ktorým by bolo zabezpečené financovanie aj týchto občianskych združení. Tých by sme porátali na jednej ruke a rozdelili by si takmer 900-tisíc eur,” uviedol predseda SNS a dodal. Podľa neho je to minimálne etický problém.

    Najväčšiu výhradu má predseda SNS k tomu, že žiadny písomný pozmeňovací návrh k zákonom od poslanca z Hlasu neobdržali. Podľa Migaľa ide o nezmysly. „Kým pán Danko hovorí o peniazoch, ja hovorím o športovcoch,” reagoval. „Som veľmi rád, že prišlo k dohode o tom, že sme odložili to hlasovanie a vytvorili si priestor na ďalšie rokovanie. Naozaj budem veľmi rád, keď tieto peniaze neskôr neskončia v betóne, ale tam, kde majú patriť – a to v športe,” uzavrel Migaľ. S ministerstvom športu má o svojich požiadavkách rokovať začiatkom budúceho týždňa.

    Hobby horsing - nový dievčenský šport

    Hobby horsing zahŕňa súťaženie v skákaní cez prekážky, pričom účastníci jazdia na svojpomocne vyrobených „hobby koníkoch“. Sú to vlastnoručne vyrobené konské hlavy na paličke.

    Cena drahších sa na trhu pohybuje v stovkách eur. Ide o dievčenský šport, v ktorom imitujú jazdenie na koni v rôznych disciplínach, ako sú skákanie, drezúra a freestyle, pričom body získavajú za techniku, štýl a kreativitu. Podľa niektorých si takto dievčatá nahrádzajú šport pri reálnom skákaní na koni, ktorý je neporovnateľne drahší. Hobby horsing vznikol vo Fínsku v 90-tych rokoch 20. storočia.

    Najskôr išlo iba o formu detskej zábavy. Prvá oficiálna súťaž sa uskutočnila v roku 2013 a odvtedy sa tento šport stáva čoraz populárnejším aj v ďalších krajinách. Na Slovensku sa konal prvý veľký „voľný šampionát” v hobby horsingu na jar tohto roku v Bratislave.