Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Zakázané suveníry: Nech sa dovolenka neskončí v base!

Ilustračná fotografia

Zdroj: Profimedia.sk

Reklama

Ak vás v cudzine zláka koralový náhrdelník, peňaženka z hadej kože alebo nádherné mušle, zabrzdite! Vaša dovolenka sa môže skončiť nielen mastnou pokutou, ale aj väzením!

Aj na prvý pohľad nevinná drobnosť sa vám môže pri návrate z dovolenky poriadne predražiť.

„Skôr než si kúpite suvenír, overte si, či nie je pod ochranou medzinárodného dohovoru CITES. Inak vám ho bez predloženia príslušného povolenia zaistia a za porušenie colných predpisov môžete dostať nielen pokutu, ale aj trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky,“ upozornila Patrícia Macíková z Finančnej správy. Ani pokuty nie sú iba symbolické – za niektoré trofeje sa vyšplhajú aj k desiatkam tisíc eur! Aké pravidlá teda platia?

Európska únia

Z krajín Únie si môžete bez obmedzenia priviezť takmer všetko. Samozrejme, pokiaľ ste si bez potrebného dokladu nezbalili do kufra napríklad chránený morský koral. Najmä pri Stredozemnom mori žijú ohrozené druhy, s ktorými sa vôbec nesmie obchodovať.

Na webstránke CITES www.cites.sk ich nájdete pod označením A, teda sú najvzácnejšie. Patria sem niektoré suchozemské korytnačky, ale aj medvede či vlčie trofeje. Rôzne druhy mušlí a koralov sú takisto chránené, no majú označenie B. Znamená to, že si ich môžete kúpiť a doviezť domov. V rámci Únie vám na to postačí účet alebo doklad, odkiaľ pochádzajú. Pri dovoze z tretích krajín však potrebujete povolenie.

Výnimky:

  • Z Grécka nesmiete vyviezť bez špeciálneho povolenia starožitnosti a umelecké predmety.
  • Aj pri vývoze starožitností z Bulharska musíte mať povolenie.
  • V Chorvátsku je zakázaný aj vývoz častí zo starých vrakov, amfory a všetko, čo sa ráta k morskému bohatstvu. Mušle z trhoviska sú bez problémov, nesmiete si však zbaliť do kufra mušle alebo čiernych morských ježkov, ktorých si sami vylovíte z mora. Pokuty sa pohybujú v tisíckach kún, teda v stovkách eur.

Turecko

Z krajiny je zakázané vyviezť starožitné predmety staršie ako 100 rokov. Pri vývoze novovyrobeného koberca musíte predložiť doklad o kúpe. Ak u vás colníci nájdu drahý kožený kabát, vyrátajú vám clo. Doplatíte ho však väčšinou bez pokuty.

Tunisko

Pozor si dajte na predmety z chránených druhov, napríklad na hudobné nástroje vyrobené z panciera korytnačiek alebo výrobky z hadej kože. Kamienky alebo mušle z pláží by vám nemali spôsobiť problém, nesmie však ísť o chránené lastúry. Ak budete kupovať prírodniny na trhu, vypýtajte si účet, aby bolo jasné, kde a za koľko ste ich kúpili.

Egypt

Vývoz prírodného a kultúrneho bohatstva si Egypťania prísne strážia. Koraly, lastúry a mušle, no ani kamene od pyramíd do vrecka nestrkajte. Pokuta sa vyšplhá aj do 500 dolárov (v prepočte asi 368 eur), pričom colníci môžu vypisovať s vami protokol tak dlho, až vám odletí lietadlo! Vyviezť nesmiete ani starožitnosti v nespracovanej podobe.

Toto si priviezť môžete

Sú aj suveníry z chránených druhov, ktoré si v obmedzenom množstve môžete doviezť.

Pre 1 osobu je povolené:

  • najviac 3 dažďové palice z kaktusov čeľade opunciovitých (Cactaceae)
  • najviac 4 exempláre mŕtvych spracovaných krokodílov (Crocodylia), okrem mäsa a poľovníckych trofejí
  • najviac 3 ulity krídlatca veľkého (Strombus gigas) n najviac 4 exempláre morských koníkov (Hippocampus)
  • najviac 3 lastúry čeľade Tridacnidae s hmotnosťou, ktorá nepresiahne 3 kilogramy dohromady
  • 125 g kaviáru v individuálne označenom obale

Po čom idú colníci

Vo všetkých krajinách EÚ je zakázaný vývoz a dovoz slonoviny, vzácnych kožušín, koralov, výrobkov z hadej kože, drevených výrobkov z Amazónie. Vlani zadržali aj koraly, mušle a tiež vypreparované mláďa krokodíla olivového.

Pozor aj na duty free

Andrej Králik, zastúpenie Európskej komisie na Slovensku: „Niektoré krajiny, napríklad Rakúsko, majú prísnejšie fytosanitárne predpisy. V minulosti sme zaznamenali prípady, keď naši občania pri návrate z Kanárskych ostrovov čelili na viedenskom letisku pokutám za kaktusy, ktoré si kúpili v duty free zóne na letisku.“

Za chrobáka 6-tisíc eur

Boris Gandel, ministerstvo zahraničných vecí: „Za nelegálne suveníry skončili v minulosti niektorí Slováci aj vo väzení. Aktuálne takýto prípad neevidujeme. Pred dvoma rokmi však doplatil náš občan na nelegálny zber miestnych chrobákov na Srí Lanke. Na základe rozhodnutia súdu mu dali pokutu vo výške asi 6 240 eur.“ 900 900 33 000 je počet druhov živočíchov a rastlín, s ktorými sa vôbec nesmie obchodovať 33 000 je počet druhov živočíchov a rastlín, s ktorými možno obchodovať pod kontrolou

Čo je CITES

Ide o medzinárodný dohovor, ktorý má zabrániť bezohľadnému nelegálnemu obchodu s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, aby sa dosiahla ich ochrana pred úplným vyhynutím.

Vyberáme pre vás niečo PLUS