Vysokopostavený dôstojník ruskej rozviedky GRU pristál na medzinárodnom letisku Schwechat vo Viedni, dňa 17. februára 2022, týždeň pred tým, ako sa vojna na Ukrajine stala skutočnosťou.

Na snímke predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík.
Zdroj: Pavol Zachar

Podľa informácií televízie Markíza mal tento ruský špión v plán presunúť sa z letiska priamo do areálu známeho vinárstva v blízkosti slovenského mesta Modra. V ten istý čas sa na mieste nachádzal aj bývalý minister hospodárstva Richard Sulík (Saska).

Toto stretnutie na vysokej diplomatickej úrovni vyvolalo mnoho otázok o možných politických a bezpečnostných súvislostiach.

"Bolo to pracovné stretnutie, boli tam prítomní aj iní poslanci, napríklad pán Kremský (OĽaNO) a rozprával som sa iba s pánom Končarevom, ktorý mi bol predstavený ako poradca generálneho riaditeľa ruských železníc," uviedol Richard Sulík pre televíziu Markíza, ktorý tvrdí, že na stretnutie ho pozval majiteľ vinárstva. "Tieto informácie púšťa do éteru pán Naď. Na jeho zákernosti som si už zvykol," hovorí Sulík.

Markíza vysvetľuje, že ruská GRU mala už v tom čase jasné informácie, že sa chystá vojna na Ukrajine. Ruský dôstojník, ktorý bol na Slovensku, má byť spoluzodpovedný za výbuch muničného skladu v Českých Vrběticiach a neúspešným atentátom na Sergeja Skripaľa. V Modre mal vystupovať pod falošným menom.

Prečítajte si tiež: