ZAČIATOK Matovičovho KONCA? Voliči majú OĽaNO plné zuby: Kvôli TOMUTO ich hodili CEZ PALUBU
7. 4. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 7:07)
Napriek nespochybniteľnej snahe jednotlivých ministrov súčasnej vlády sú akékoľvek ich kroky veľkým sklamaním pre svojich voličov. Dokazujú to výsledky exkluzívnej ankety denníka Plus JEDEN DEŇ, na základe ktorých sa zdá, že mnohí Slováci svoju voľbu z februára 2020 patrične oľutovali.
Zdroj: archív
Zdroj: instagram Satirén, getty images, facebook Igor Matovič
Zdroj: Pavel Neubauer
Galéria k článku

V ankete nášho denníka sme sa čitateľov pýtali na ohodnotenie uplynulých dvoch rokov od nástupu súčasnej vlády. Z 18 783 odpovedí vyplýva, že najviac nešťastní sú voliči OĽaNO. Na otázku „Ktorý minister nezvláda svoju funkciu?" uviedlo z voličov najsilnejšej vládnej strany, že až 51 percent z nich považuje za najslabšieho ministra šéfa rezortu financií Igora Matoviča. V tesnom závese so 47 percentami skončila Veronika Remišová a na treťom mieste ministerka spravodlivosti za SaS Mária Kolíková (32%). Vysoký počet negatívnych hlasov dostal aj minister obrany Jaroslav Naď, ktorý obsadil štvrté miesto s 21 percentami. Na piatom mieste sa ocitol minister vnútra za OĽaNO Roman Mikulec s 19 percentami.

Výsledok hodnotenia strany od voličov je podľa politológa Radoslava Štefančíka skutočne prekvapujúci. „OĽaNO bolo ešte pol roka pred voľbami stranou, o ktorej sa uvažovalo, že vypadne z parlamentu, potom rýchlo vyletelo. Práve tým však získalo veľa voličov, ktorí nepatria do pevného voličského jadra OĽaNO. Len čo sa Matovič stal predsedom vlády, tak práve túto skupinu ľudí sklamal. A práve skupina, ktorá sa dali nahovoriť, aby volila OĽaNO, je dnes k strane najkritickejšia,“ vysvetľuje Štefančík.

Myslí si, že títo voliči cítia frustráciu, že sa dali napáliť. „Viac ako polovica ich voličov odišla zásadne kvôli Matovičovi,“ dodal ďalej. „Je veľmi zvláštne, že voliči OĽaNO sú najviac nespokojní s lídrom OĽaNO,“ uviedol politológ Tomáš Koziak. „Je zjavné, že Matovič svoju funkciu ako premiér nezvládol. Voliči mali príliš vysoké očakávania od Matoviča a sklamal ich na celej čiare, čo vidno aj na odleve voličov z OĽaNO,“ vysvetľuje. Podotkol, že Matovič o post predsedu vlády prišiel práve svojím štýlom politiky a neschopnosťou byť premiérom.
Naopak, pri otázke „Ktorý minister je odborník na svojom mieste", hlasovalo 30 % voličov OĽaNO, že je ním minister zahraničia Ivan Korčok. Na delenom druhom mieste sa už ocitli vlastní nominanti a síce Ján Budaj a Jaroslav Naď (obaja 21%), na štvrtej priečke skončil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský so 17 percentami.
Ako hlasovali voliči jednotlivých strán na ministrov nájdete v galérii!
Za odborníkov voliči OĽaNO nepovažujú ministra vnútra Romana Mikulca (8%), a najmenej presvedčivými sú pre nich v ministerskej funkcii Natália Milanová (1%) a Igor Matovič, ktorému verí nula percent opýtaných. „U Korčoka sa výsledok dá pochopiť, pretože vystupuje dosť nadstranícky,“ tvrdí Štefančík. „Vyzerá to tak, že voliči OĽaNO vedia oceniť to, že Slovensko sa konečne orientuje jednoznačne prozápadne a nevajatá medzi Východom a Západom,“ dodal ďalej.
Článok pokračuje na ďalšej strane!
V prípade Milanovej odborníka výsledky neprekvapili, lebo ministerku kultúry málo vidieť. „Zvyšok spoločnosti ani len netuší, kto je Milanová. Je ako Colombova žena: každý o nej hovorí, ale nikto ju v živote nevidel,“ okomentoval Štefančík. „Mikulec je zas prejavom toho, že táto vláda vie nanominovať do funkcie aj človeka, ktorý sa prezentuje ako skutočný omyl nominácie a nesprávna voľba,“ dodal politológ. „Korčok a Budaj sú aj v iných prieskumoch vysoko hodnotení ako dôveryhodní politici. Objektívne sa im ani nedá nič vyčítať, čo sa týka zvládania ministerskej funkcie,“ hovorí Koziak.

Jednoznačne najviac svojich ministrov podržali voliči SaS. Ivan Korčok a Richard Sulík totiž podľa nich zvládajú svoju funkciu najlepšie. Myslí si to až 39 percent opýtaných. Za nimi je Vladimír Lengvarský s 22 percentami. „Vyzerá to, že SaS má stabilnejšieho voliča, ktorého nemôže prekvapiť ani to, ak sa Sulík niekedy správa ako neriadená strela a vyjadruje sa nepredvídavo,“ hovorí Štefančík. U Lengvarského vyzdvihol, že sa štylizuje do roly odborníka, ktorý nezasahuje do politických šarvátok, ktoré by mali vzbudiť u voliča antipatie.

Zdroj: tasr
Voliči SaS z nominantov strany však za odborníkov na svojom mieste nepovažujú Máriu Kolíkovú, ktorá získala 15 percent, a najmä Branislava Gröhlinga, ktorý je s 8 percentami v poslednej tretine rebríčka. Podľa Štefančíka výsledok ministra školstva nie je prekvapivý, pretože si to isté podľa jeho slov myslí aj väčšina akademickej obce. U Kolíkovej sa podľa politológa zdá, že nevie svoje veci odprezentovať. Tým, že nekandidovala za SaS, si ešte len bude musieť nájsť cestu k voličom liberálov.
Článok pokračuje na ďalšej strane!
Za odborníka na svojom mieste považujú voliči Sme rodiny Milana Krajniaka (18%). Na druhom mieste je Andrej Doležal (15%) a na treťom Vladimír Lengvarský (taktiež 15%). Z výsledkov teda vyplýva, že voliči Sme rodina sú spokojní s prácou nominantov hnutia. Podľa politológa pritom Doležal je človek, ktorý patrí medzi nevýrazných ministrov a jeho výsledky zatiaľ unikajú. Na rozdiel od Krajniaka, ktorý je oveľa dominantnejšou osobnosťou politických diskusií a ktorý sa zároveň viac prezentuje a je čitateľnejší.

Mimochodom, iba u voličov Sme rodina došlo k zmene na vrchole rebríčka, kde suverénneho Korčoka vystriedal Krajniak. Podľa Štefančíka zo štyroch strán je Sme rodina najviac populistická. Takéto typy strán dosť výrazne kritizujú Európsku úniu, preto aj Korčok, ktorý stojí názorovo na opačnej strane, získal menej hlasov u voličov hnutia.

V prípade voličov Za ľudí nastala menšia zmena v hodnotení ministrov, ktorí najviac nezvládajú svoju funkciu. U troch koaličných strán bola štandardná trojica Matovič – Remišová – Kolíková, ktorá sa v prípade voličov Za ľudí vymenila za trojicu Matovič – Remišová – Milanová (Kolíková sa ocitla na štvrtom mieste).
Podľa odborníkov je však pri tomto výsledku paradoxom hlavne to, že na druhom mieste sa ocitla Remišová, čo je pre ministerku investícií určite zlou vizitkou. „Ak sa na druhom mieste nachádza Remišová ako líderka strany, je na tom vidieť, ako sa voliči Za ľudí posunuli niekam inde,“ hovorí Štefančík. Svedčí to podľa jeho slov o tom, že voliči Za ľudí sú zrejme sklamaní z povolebného vývoja v tejto strane a s osobou, ktorá stranu vedie. O reakciu na výsledky našej ankety sme sa pýtali aj všetkých štyroch koaličných strán, no do uzávierky nám neodpovedal nikto z nich.
Prečítajte si tiež: