Záchrana života alebo biznis? Pupočníková krv za 10 rokov pomohla len raz!
16. 10. 2012, 16:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 21:56)

Zdroj: MATEJ KALINA/Plus JEDEN DEŇ
Nechať pri pôrode odložiť svojmu bábätku krv alebo nie? Skutočne mu to dokáže zachrániť život? Alebo len chce niekto zarobiť na pocite mojej spokojnosti, že som mu dala naozaj všetko? Tieto otázky rieši takmer každá tehotná žena. Za sa u nás rozhodlo už 40-tisíc rodín. Aké sú výsledky?
Každá mamička má pri pôrode dve možnosti, ako s pupočníkovou krvou svojho bábätka naložiť, pokiaľ nechce, aby skončila v koši. Buď ju bezplatne daruje do verejnej banky napojenej na medzinárodné siete, a tak bude pomáhať komukoľvek na svete.
Môže ju aj uložiť do rodinnej banky, kde ju za poplatok uskladnia len pre jej samotné dieťa alebo jeho súrodenca. Obidve banky spravuje na základe licencie ministerstva zdravotníctva občianske združenie Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek. Verejnú banku pod názvom Eurocord a rodinnú ako Cord Blood Center.
V LABORATÓRIÁCH: Pupočníkovú krv spracovávajú v bratislavskej Dúbravke.
Foto: MATEJ KALINA/Plus JEDEN DEŇ
Čo hovoria čísla?
„Prvé odbery sa začali robiť v roku 1999, rodinná banka vznikla o tri roky neskôr. Dnes máme vo verejnej banke viac ako 1 700 transplantátov, ktoré sú k dispozícii pacientom. V rodinnej banke sme uchovali krv 40-tisíc klientom,“ informovala nás Marína Polonská z Eurocordu.
Krv z našej verejnej banky zachránila 30 ľudských životov v Európe, Kanade, USA, Brazílii či Izraeli. Na Slovensku krv z verejnej banky nepoužili ani raz. „Nemali sme takú požiadavku od lekárov,“ hovorí Polonská.
PUPOČNÍKOVÁ KRV: Takto vyzerá po spracovaní v laboratóriu.
Foto: MATEJ KALINA/Plus JEDEN DEŇ
Podľa vyjadrení Eurocordu vlastný pupočník u nás pomohol za desať rokov len raz, a to pred ôsmimi rokmi pri liečení nádoru mozgu malého Andrejka. V piatich prípadoch použili pupočníkovú krv pri súrodeneckej liečbe.
Transplantáty však neboli podané z rodinnej banky, ale robili sa cielené odbery z pupočníka, keď mama chorého dieťaťa otehotnela. Vlastnú krv posielali aj do USA na liečbu slovenského dieťaťa s detskou mozgovou obrnou. Jeho stav stále sledujú. Okrem toho vraj riešia ďalších 20 prípadov u detí, kde by mali krv z rodinnej banky použiť.
Dali už najmenej 27 miliónov
Čiže úspešná využiteľnosť rodinnej banky je zatiaľ 1:40 000. Za odber sa pritom platí minimálne 690 eur a za uskladnenie ďalších 58 eur ročne. „Suma za odber zohľadňuje aj zaškolenie lekárov, transport, prípravu dokumentácie, spracovanie a zamrazenie,“ odpovedala nám Polonská na otázku, prečo sú odbery také drahé.
Ale keď počet klientov rodinnej banky vynásobíme len najnižším poplatkom za odber, zistíme, že do rodinnej banky investovali slovenské mamičky 27,6 milióna eur.
Záväzky sú na dlhé roky
„Nehovorme o priamom finančnom efekte. Garantujeme klientom, že transplantát bude mať rovnaké vlastnosti niekoľko desiatok rokov. Ja si myslím, že to je skôr antibiznis ako dobrý biznis,“ povedal nám zástupca rodinnej banky Miroslav Kubeš.
USKLADNENIE: Krv v ochrannom puzdre odložia do kontajnera s kvapalným dusíkom.
Foto: MATEJ KALINA/Plus JEDEN DEŇ
Treba však dodať, že z rodinnej banky zabezpečujú bez pomoci štátu chod aj verejnej banky, na ktorú doteraz vynaložili 2,5 milióna eur.
Čo je pupočníková krv?
Zachytáva sa v placente a tkanive pupočníka. Donedávna sa považovala len za biologický odpad, no zistilo sa, že je zdrojom kmeňových buniek. „Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi sa využívajú najmä v liečbe onkologických a hematologických ochorení. Opodstatnenie majú aj v regeneratívnej medicíne,“ hovorí Marína Polonská z Eurocordu. Niektorí odborníci však o použiteľnosti vlastnej pupočníkovej krvi pochybujú.
Ochráni aj mozog
Vedci stále skúmajú schopnosti kmeňových buniek z pupočníkovej krvi. V nedávnom výskume sa zamerali na tzv. mezenchymálne kmeňové bunky z tohto zdroja. Podávali ich myšiam, u ktorých predtým vyvolali poškodenie mozgu.
Kmeňové bunky vraj dokázali zlepšiť u chorých zvierat senzorické, motorické aj poznávacie funkcie. Podľa výskumníkov dokážu ľudské mezenchymálne kmeňové bunky z pupočníkovej krvi podporiť v postihnutom mozgu rast a funkcie neurónov, znižovať zápal a zmierňovať tvorbu jaziev.
Posledné roky sa v rámci schválených klinických štúdií podáva vlastná pupočníková krv deťom s mozgovou obrnou.