Kritika Dzurindovej vlády a horibilné sľuby. Tak vyzerala tlačová konferencia strany Smer v roku 2004.

„V prípade úspešného referenda a účasti vo vláde by Smer okamžite pristúpil k zavedeniu 5-percentnej DPH na potraviny, lieky,“ povedal Fico, ktorý bol vtedy so stranou Smer v opozícii.

Prečo sa 5-percentná DPH doposiaľ nezaviedla, však jasné nie je. Predseda vlády totiž mlčí a na žiadosť o odpoveď, ktorú denník Plus JEDEN DEŇ posielal na vládu trikrát, nereagoval.

Učebnicový populizmus?

Sľuby strany Smer o znížení dane na potraviny si pamätá aj politológ Ján Baránek.

„Áno, spomínam si na to a jediné, čo sa dá k tomu povedať, je, že to je presne učebnicový príklad predvolebného populizmu,“ vyjadril sa na margo nesplneného sľubu.

A aby toho nebolo málo, za potraviny dáme čoraz viac. Výskum známej slovenskej banky už v lete ukázal prekvapivú analýzu, podľa ktorej má Slovensko najdrahšie potraviny v regióne V4.

Aký dosah na Slovensko by malo zníženie DPH na potraviny či lieky? Podľa ekonóma Radovana Ďuranu z INESS by zníženie DPH na päť percent na lieky až takým problémom nebolo.

Ficov kabinet totiž už v roku 2007 stanovilna lieky nižšiu 10-percentnú sadzbu. Horšie by to však bolo pri potravinách.

„Dnes by to bolo možné len za cenu, že by vláda musela zdražovať iné veci, aby nahradila tento výpadok. Alebo by potraviny boli s 5-percentnou daňou a na všetko ostatné by sa vzťahovala 25-percentná daň,“ reagoval odborník.

Aké sú sadzby DPH:

10 percent: lieky, zdravotnícke pomôcky a knihy
20 percent: ostatný tovar a služby