Reklama

Pozrite na tú NÁDHERU: Hlina predstavil majestátny slovenský Betlehem z HLINY

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Poslanec Alojz Hlina (SaS) predstavil jeden a pol tonový Betlehem z HLINY
    Zdroj: David Lazor
    Reklama

    Rarita v srdci hlavného mesta! Postarali sa o ňu bratia Ľubomír a Ján Hoľmovci z Trstenej, ktorí na nej pracovali dva roky. Ide o 1 500-kg až 5-poschodový betlehem vyrobený z oravskej hliny s 365 postavami ľudí, 12 slovenskými hradmi, ale aj 9 národnými parkmi. Za veľkolepým projektom vystaveným v bratislavskej reštaurácii stojí poslanec Alojz Hlina (SaS), ktorý plánuje jeho ďalšie rozšírenie.

    Slovná podoba s jeho priezviskom je vraj čisto náhodná. „Ale je to krásna slovná hračka,“ reagoval Alojz Hlina s úsmevom a pre denník Plus JEDEN DEŇ prezradil, že s hlineným betlehemom má spolu s majstrami Hoľmovcami veľké plány do budúcna. Chcú ho totiž postupne rozširovať a zdokonaľovať. „Už teraz máme nápady a chystáme nákresy oblohy a súhvezdia,“ priblížil Hlina.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Poslanec Alojz Hlina (SaS) predstavil jeden a pol tonový Betlehem z HLINY
      Zdroj: David Lazor

      „Betlehem je koncipovaný tak, že si tam nájde niečo svoje každý. V Bratislave je totiž každý odniekiaľ a v tomto veľdiele sú zastúpené pamiatky a remeslá z celého Slovenska. Spoznáte tu gorala zo Ždiaru, párik z Čičmian, vinára z Modry, modranského keramikára, horehronské spevy, terchovskú muziku a detvianskych tanečníkov,“ uviedol poslanec za SaS s tým, že každé z piatich poschodí betlehemu má jedinečný charakter.

      V spodnej časti nájdeme sochy symbolizujúce cnosti, hriechy, svätcov, ale aj narodenie Ježiša a sú vyrobené z čistej vypálenej hliny bez zdobenia farebnými ílmi. „Kontrast medzi jednoduchými a farebnými postavami symbolicky oddeľuje niečo, čo presahuje náš život, niečo nebeské, biblické. To, akí sme, čo robíme a aké sú naše zvyky v pozemskom živote,“ vysvetlil myšlienku podnikateľ v gastronómii. Druhé poschodie je venované zvykom, tradíciám a remeslám a najvyššie poschodie zas patrí kostolíkom, hradom a národným parkom.

      Zdroj: NORBERT SKALIČAN

      Na snímke je poslanec NR SK Alojz Hlina.

      Článok pokračuje na ďalšej strane...

      V Betleheme nechýbajú dominanty našich miest ako Dóm sv. Alžbety v Košiciach, hrad Krásna Hôrka či Bazilika sv. Egídia v Bardejove, ale aj Dóm sv. Martina v Bratislave. Dovedna je tak vymodelovaných 12 hradov a 20 významných sakrálnych stavieb. Okrem toho sú vymodelované aj hlinené figúrky remeselníkov, ktorí dohliadajú na chod celého slovenského betlehemu. Medzi nimi nájdete tradičné povolania ako pekári, kosci či dokonca košikári. Svoje miesto má v betleheme aj jarmok s koledníkmi.

      Zdroj: wikipedia

      Hrad Krásna Hôrka

      Hlinenému betlehemu dominuje autentická hnedá časť, v ktorej je okrem Ježiška a Troch kráľov vymodelovaných hneď niekoľko historických postáv zo slovanských dejín. Okrem solúnskych bratov Cyrila a Metoda či svätého Gorazda sú to figúrky zobrazujúce všetkých sedem hriechov: pýchu, lakomstvo, závisť, obžerstvo, nenávisť či smilstvo, ktorým by sme sa mali vyvarovať. Ležiaca figúrka symbolizuje lenivosť. Nechýbajú ani skutky milosrdenstva. Ak si nepamätáte, ktoré to sú, osviežte si pamäť v našej GALÉRII.

      Bratia Hoľmovci inštalovali betlehem dva dni, bez prestávky. „Druhý deň jedli  až  večer,“ upresnil s úsmevom Hlina a pokračoval: „my  sme  ďalej  pokračovali  v  nasvetľovaní. V súčasnosti  dokončujeme vnútorné osvetlenie sakrálnych stavieb. Keď sa vypne svetlo v celom objekte, betlehem tvorí až magickú atmosféru“.

      Ako vlastné vznikol celý nápad? „Základ betlehemu sme videli aj  s manželkou v Trstenej, ktorý mestu zapožičali bratia Hoľmovci. Tam sme videli postavy remeselníkov, ľudových tradícií, jarmočníkov, sakrálne stavby Oravy. Niektoré postavy a hrady a kostoly boli  na základe vzájomnej dohody. Samozrejme,  keďže  sa  nachádza  v kláštore Milosrdných bratov, medzi svätými nájdeme aj sv. Jána z Boha a medzi postavami troch Milosrdných bratov. Krásne sú znázornené ľudové zvyky a tradície. Naučia sa veľa dospelí aj deti,“ myslí Hlina, ktorý je na tento projekt právom pyšný.

      Keďže hlinený betlehem patrí medzi najväčšie svojho druhu, zaujímalo nás, či nebol náhodou hlásený do Knihy slovenských rekordov. Skromní bratia si vraj nad tým hlavu nelámu. Podľa Ľubomíra je ich betlehem unikátom už len preto, lebo je vypálený z hliny. Väčšina Betlehemov sa totiž vyrezáva z dreva. „Možno je najväčší na Slovensku, nevieme. Veľmi dobré hlinené betlehemy majú aj Taliani či Španieli. Tie by sme chceli s bratom navštíviť," prezradil s tým, že jeho brat Ján nie je výtvarníkom, no snažil sa proporčne urobiť každú figúrku správne. Pre nich je najdôležitejšie jedinečnosť a symbolika celého betlehemu. Práve nedokonalosť a skromnosť by mala byť hlavným posolstvom Vianoc. Či bude betlehem vystavený v bratislavskej reštaurácii celoročne zatiaľ majiteľka nevie. Sprístupnenie je totiž finančne náročné.

      Aké má betlehem parametre

      7,5 m šírka

      2 m výška 

      1500 kg váha 

      365 postáv  bez zvieratiek

      100 svätcov 

      20 sakrálnych stavieb 

      12 hradov

      9 národných parkov 

      2 dní trvala inštalácia betlehemu

      Autor článku

      Je čerstvý absolvent vysokej školy, ktorý neustále naberá nové skúsenosti. Najradšej sa zaoberá aktuálnou politickou situáciou, no nepohrdne ani témami o životnom štýle politikov.