Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Vzostupy a pády Mikuláša Dzurindu

Mikuláš Dzurinda

Zdroj: Archív

Reklama

Bez dlhých rečí a bez emócií. Mikuláš Dzurinda včera predstúpil pred novinárov a oznámil, že končí na poste šéfa SDKÚ. Podobná situácia tu už bola, takže je otázne, dokedy má v pláne stiahnuť sa do úzadia. Nahradiť by ho mohla podpredsedníčka SDKÚ Lucia Žitňanská.

1990 – vstúpil do politiky ako člen KDH.
1991 – sa stal námestníkom ministra dopravy.
1994 – od marca do októbra bol ministrom dopravy.
1997 – stal sa hovorcom piatich spojených opozičných strán Slovenskej demokratickej koalície.
1997 – vyslovil nesplnený sľub o dvojnásobných platoch
1998 - s redaktormi PLUS 7 DNÍ sa stavil, že SDK bude prvá vo voľbách. Prehral a musel si oholiť fúzy.
1998 – stal sa predsedom vlády.
2000 – zakladá na myšlienkach SDK novú stranu s názvom SDKÚ.
2002 – ďalšie volebné víťazstvo, no aj kauzy tunelovanie tunela Branisko či kauza vláčiky, čiže tendra na motorové vlaky.
2003 – kauza skupinka. Podľa neho v krajine operovala skupina ľudí, ktorí mali škodiť vláde a SDKÚ. Časť poslancov odišlo zo strany.
2006 – prvá veľká volebná prehra. Vládu zostavuje Robert Fico.
2010 – návrat na výslnie, ale po sérii obvinení z netransparentného financovania strany nie je lídrom kandidátky a nestáva sa ani premiérom. Je ministrom zahraničných vecí.
12. 3. 2012 – Po volebnom debakli Dzurinda oznámil, že na májovom kongrese nebude kandidovať na post predsedu SDKÚ.

Vyberáme pre vás niečo PLUS