Reklama

Vzbura sudcov pokračuje: Po signatároch výzvy sa ozývajú ďalší: Na ROVINU o tom, čo im prekáža!

Reklama

Hoci po jednotlivých akciách NAKA skončilo v policajnej väzbe veľké množstvo sudcov, stále je u nás dosť tých, ktorí bojujú za zachovanie práva v krajine. Štrnásti z nich si myslia, že na to však zabúdajú naši najvyšší ústavní činitelia, a preto vyzvali prezidentku Zuzanu Čaputovú (47), vládu SR, Národnú radu SR a predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka (66), aby nepošliapavali odkaz demokracie, a aby sa vrátili k rešpektovaniu myšlienok právneho štátu.

„S obavou sledujeme snahu o likvidáciu základnej paradigmy demokracie a právneho štátu, ktorou je trojdelenie štátnej moci, a ktorú rešpektuje každá kultúrna a civilizovaná spoločnosť,“ upozorňuje sa vo výzve, ktorú médiám poskytla jedna zo signatárok, sudkyňa Okresného súdu Bratislava II Dagmar Buchalová. Naša spoločnosť podľa nich čelí rozhodnutiu, či zachováme demokraciu a právny štát nasledujúcej generácii, alebo ju zlikvidujeme pod zámienkou krízy a boja s korupciou.

Zdroj: TASR

Ján Mazák nerozumie výzve signatárov a pýta sa, či žijú v inej krajine, ako ostatní.


Výzva deklaruje, že zo strany zákonodarnej a najmä výkonnej moci prichádza k masívnej deštrukcii právneho štátu. „Dochádza k porušovaniu základných slobôd občanov SR, spočívajúcich v práve na súkromie, práve na nedotknuteľnosť osoby a obydlia, práve na slobodu pohybu a pobytu ako aj v práve na prácu a práve na ochranu lekárskeho tajomstva,“ doplnili.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Kritizujú, že rozhodovacie právomoci, týkajúce sa možnosti obmedzovať základné ľudské práva a slobody, sú v rozpore so zásadami právneho štátu delegované na subjekty, ako je Úrad verejného zdravotníctva, pandemická komisia či krízový štáb. „Dochádza k znefunkčneniu parlamentnej demokracie, keď Národná rada SR prijala už vyše 50 právnych predpisov v skrátenom legislatívnom konaní, teda bez možnosti, aby prebehol riadny legislatívny proces,“ upozorňujú s tým, že drvivá väčšina z týchto zákonov nemá s riešením pandemickej situácie žiadnu súvislosť.
Justícia je podľa nich prostredníctvom výkonnej moci a najmä médií dehonestovaná. „V spoločnosti sa o nej vytvára obraz ako o nefunkčnom, ťažkopádnom skorumpovanom článku, a to len z toho dôvodu, že v radoch sudcov sa našlo zopár takých, ktorí sa možno spreneverili svojmu poslaniu, pričom doposiaľ nie sú právoplatne odsúdení,“ doplnili vo výzve.

Zdroj: Martin Baumann

Nová súdna mapa z dielne ministerky Kolíkovej je často kritizovaná.

Okrem ignorovania zásad trojdelenia moci či nerešpektovania princípu prezumpcie neviny odmietajú zásahy Národnej kriminálnej agentúry za účasti médií. Považujú ich za teatrálne. „Nesmerujú k spravodlivosti, ale k vyvolávaniu nenávisti a znevažovaniu ľudskej dôstojnosti,“ dodali s tým, že v právnom štáte má aj kriminálnik právo na spravodlivý súdny proces a zachovanie ľudskej dôstojnosti.
Predsedu súdnej rady Jána Mazáka kritizujú za odôvodňovanie porušovania Ústavy SR a zákonov, do určitej miery za porušovanie princípu prezumpcie neviny vo vzťahu k sudcom. Ten doposiaľ ako jediný na výzvu sudcov aj zareagoval. Podľa vlastných slov z ich slov nadobudol presvedčenie, že asi žijú a pôsobia v inom štáte. „Nie na Slovensku, v štáte kde má súdnictvo dôveru minimálneho počtu ľudí. V prostredí, v ktorom odvádzajú do väzby viac sudcov, ako je počet signatárov výzvy. V krajine, v ktorej sa sudcovia, aj bývalí, masívne priznávajú ku spotvoreniu spravodlivosti, kupovaniu rozsudkov a porušovaniu celého obsahu sľubu sudcu.“ uviedol Mazák.

Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

Sudkyňa krajského súdu v Bratislave sa sťažuje na zlú komunikáciu s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou.

Spomínaní sudcovia ale nie sú jediní, ktorí vyjadrili v poslednej dobe svoju nespokojnosť. Ozvala sa aj Sudcovská rada Krajského súdu (KS) v Košiciach, ktorá je presvedčená, že výsledkom reformy súdnej mapy z dielne ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej bude zrušenie dlhodobo funkčných, personálne vybavených, odborne erudovaných, historicky dlhodobo existujúcich krajských súdov v Košiciach a Bratislave, so špecializáciou na všetky druhy agendy. Šéfka rezortu plánuje novou súdnou mapou podľa vlastných slov popretŕhať korupčné väzby. Preto navrhuje presunúť bratislavský krajský súd do Trnavy. V rozhovore pre týždenník Plus 7 DNÍ však sudkyňa Krajského súdu v Bratislave Ayše Pružinec Eren tvrdí, že nápad nie je podložený analýzami či dátami a zhorší prístup občanov k súdu. „Urazilo nás to. Mali sme mať s pani ministerkou diskusiu, miesto toho sme mali nezmyselnú jednostrannú videokonferenciu. Otázky sme jej mohli iba písať, ona postupne odpovedala. Vôbec sa nedalo ústne reagovať, takže o plnohodnotnej diskusii nemôže byť ani reč. Tvrdila nám, že nikdy nepovedala, že sudcovia z Krajského súdu v Bratislave sú skorumpovaní. Upriamili sme jej pozornosť na stranu 36 jej súdnej mapy, kde je to napísané ako jeden z dôvodov. Následne zmenila rétoriku a hovorila iba o akomsi „bonuse“,“ uviedla v rozhovore.
S ministerkou Máriou Kolíkovou sme sa snažili skontaktovať, do uzávierky našich novín sa nám to však nepodarilo.

Mohlo by vás zaujímať: