Postavil sa proti svojim kolegom! Onedlho sa poslanci opätovne stretnú v parlamente. Budú totiž musieť potvrdiť predĺžene núdzového stavu, ktoré už schválila vláda a platí od 8. februára. Jeho predĺženie však budú musieť odsúhlasiť aj v Národnej rade.

„Z mojej strany to bolo poslednýkrát. A to hovorím aj o mnohých koaličných kolegoch, z ktorých mnohí nemajú guráž na to, aby sa prejavili. Ja som prvý koaličný poslanec, ktorý sa postavil proti a hovorí veci nahlas,“ vysvetlil Linhart. Ktorí konkrétni poslanci sú taktiež proti návrhu už povedať nechcel.

„Mám hlasovať podľa svojho svedomia a vedomia. Moje svedomie mi nedovolí, aby som bol len nejakou ovečkou, ktorá bude čušať a stláčať gombík tak, ako si vláda bude pískať,“ dodal. Poslanca trápi zlá situácia mnohých podnikateľov, ako riešenie vidí opätovné otvorenie maloobchodov, rozhodovať by sa podľa neho malo na regionálnej úrovni. „Nemáme dostatočne dobrú situáciu na otvorenie obchodných centier, no v malých obchodoch je ľahšie kontrolovať dodržiavanie nariadení,“ dodal.

O podpore predĺženia núdzového stavu má pochybnosti aj ďalší poslanec klubu Sme rodina Martin Borguľa. „Už počas januárovej schôdze som vládu vyzval, aby ponúkla návrhy zákonov, ktoré by sa týkali dôvodov, pe ktoré sa má núdzový stav predĺžiť,“ vysvetlil s tým, že vláda ho potrebovala len na úkony súvisiace so zdravotníctvom.

Poslanec varuje, že núdzový stav sa viaže na viaceré iné aspekty, ktoré môžu v konečnom dôsledku dopomôcť nelegálnej činnosti. Predlžovanie núdzového stavu kritizoval ešte na januárovej schôdzi. „Zavedenie núdzového stavu znamená aj obmedzenie základných práv a slobôd ľudí. Okrem práva zhromažďovania sú počas núdzového stavu napríklad aj enormne zvýšené trestné sadzby. Ale na čo by som chcel zvlášť upozorniť (pretože sa o tom asi príliš nevie a vôbec sa o tom nehovorí, je záležitosť týkajúca sa platieb v hotovosti - v čase núdzového stavu a mimoriadnej situácie je možné odovzdávať a prijímať hotovosť aj nad zákonom stanovený limit," napísal vtedy na sociálnej sieti.

Borguľa v súčasnosti nevie, či návrh na predĺženie núdzového stavu podporí. Sám neviem, ako sa počas najbližšieho hlasovania rozhodnem,“povedal. Dodal, že vláda s jeho námietkami ohľadom zmien legislatívy nespravila nič. 

S otázkou, ako bude hlasovať, sme sa obrátili aj na ďalšieho „rebela“ koalície, ktorý dostal nedávno stopku v klube OĽaNO, Martina Čepčeka. Ten zatiaľ nie je rozhodnutý o tom, ako bude hlasovať. Stále čaká na zvolanie mimoriadnej schôdze a dodanie podkladov pre poslancov. 

Čepček si neodpustil kritickú poznámku namierenú na vládnych kolegov. Čo im odkázal? Zistíte v galérii

Mohlo by vás zaujímať: