Voľby nie sú Slovákom ľahostajné. Veď podľa výsledkov nášho dopytovania by k volebným urnám prišlo až 93, 89 % oslovených respondentov. Viac ako polovica z nich uviedla, že už teraz má prečítaný program minimálne jednej politickej strany. Takmer polovica z tých, ktorí sa do prieskumu zapojili, tiež priznali, že pri voľbe sa snažia rozhodovať nielen na báze osobných sympatií, ale aj podľa volebného programu.

Na otázku, či predvolebné prieskumy ovplyvňujú ich samotnú voľbu, až 76 % uviedlo, že NIE, no paradoxne až 49 % z nich jedných klikom dodalo, že strane, ktorá by v predvolebných prieskumoch prepadla, by svoj hlas veru nedali.

Parlamentné voľby 2020
Parlamentné voľby 2020
Zdroj: archiv

Víťaz sa stáva...

Definitívnym víťazom nášho veľkého predvolebného prieskumu sa prekvapivo nestali najhorúcejší favoriti, ako to naznačujú prieskumy súkromných agentúr. V tom našom - medzi čitateľmi - najviac bodovala strana Obyčajných ľudí Igora Matoviča. Strane OľaNO sa ušlo 17,14 % hlasov, na druhom mieste ju so  16, 47 % nasledovala strana Smer-SD a prvú trojicu uzatvára ĽSNS so ziskom 14, 43 %.

Výsledok nášho prieskumu prekvapil aj samotného lídra „obyčajných“ Igora Matoviča: „Uf, tak to je milé novoročné prekvapenie. Veľmi si vážim takú vysokú dôveru ľudí k nášmu hnutiu. Je pravdou, že posledné týždne cítime medzi ľuďmi veľmi silnú podporu, ktorú ľudia odôvodňujú zväčša v duchu, že sme zložili priam špičkovú kandidátku plnú dôveryhodných ľudí a že nám jednoducho veria, lebo ako jediní poctivo roky proti mafii a korupcii bojujeme zo všetkých síl. Veľké, veľké, ďakujem!”

Náš prieskum
Náš prieskum
Zdroj: PLUS 1 deň

Až na štvrtej a piatej priečke sa prekvapivo ocitli strany Andreja Kisku Za ľudí so 14, 29 % a koalícia strán PS/Spolu so 7,46 %. Na neštandardné výsledky nášho prieskumu reagoval aj politológ. "Váš prieskum skôr vypovedá o podieli voličov politických strán, ktorí vás čítajú,“ skonštatoval Miroslav Řádek.

Slováci sú veční optimisti, no niektoré strany ich desia!

Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane