V prieskume preferencií volebných strán nasledujú vládne SaS (13,3) a OĽANO (10,1). Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza.

Súčasná parlamentná opozícia, teda Hlas, Smer a Kotlebova ĽSNS, by mali podľa posledného prieskumu v Národnej rade 84 poslancov.

Podpora Hlasu sa šplhá k novým rekordom. Podľa januárového prieskumu Focusu by novú stranu Petra Pellegriniho volila už takmer štvrtina voličov. Nasledovala by koaličná Sloboda a solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Vo voľbách by dostala 13,3 percenta hlasov, čo je menej ako v decembri, keď preferencie SaS dosiahli takmer 16 percent.

Prieskum preferencií agentúry Focus
Zdroj: FOCUS

Ďalšou v poradí podľa preferencií by bola ĽSNS so ziskom 9,7 percenta. Nasledujú Smer-SD so ziskom 9,1 percenta, Progresívne Slovensko s 5,2 percenta. Do parlamentu by sa dostalo aj hnutie Sme rodina so ziskom 5,1 percenta hlasov.

Potrebných päť percent na postup do parlamentu by nezískali mimoparlamentné KDH (4,4) ani súčasná koaličná strana Za ľudí. Podľa prieskumu by mala 4,2 percenta. Nasledujú mimoparlamentné strany SMK (3,3), SNS (2,8), Vlasť (2,4), Dobrá voľba (2,1), Most-Híd so ziskom dvoch percent a strana Spolu s jedným percentom.

Strana Hlas-SD by získala v parlamente 47 kresiel, SaS 26, OĽANO 20, ĽSNS 19. Smer-SD by mal 18 poslaneckých mandátov a zhodne po desať Progresívne Slovensko a hnutie Sme rodina.

Prieskum agentúra vykonala na vzorke 1005 respondentov v období od 12. do 19. januára.