Od vymenovania MATOVIČOVHO kabinetu uplynul ROK: 10 MOMENTOV, pre ktoré sa VLÁDA POTÁPA!
22. 3. 2021, 6:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:06)

Ministri na čele s premiérom Igorom Matovičom sú vo funkcii dvanásť mesiacov. Na konte majú už niekoľko prešľapov a aktuálne sa vládna štvorka už niekoľko týždňov zmieta v koaličnej kríze. V čom zlyhávajú a v čom naopak bodujú?
Vláde nemožno uprieť boj proti korupcii, na druhej strane však podľa odborníkov nezvláda riadenie štátu a celkovú komunikáciu. „Až tak, že pri mnohých exponovaných udalostiach vidieť, že terajší mocipáni nemajú vkus a ani vychovanie. A neboja sa pohŕdanie s nejakým bontónom predviesť úplne otvorene,“ skonštatoval politológ Miroslav Řádek. Poukázal pritom na boj proti koronavírusu, ktorý vládnutie kabinetu sprevádza celý rok. „Ak pri korone naši vládni reprezentanti zo seba dostali to najlepšie, nikdy v nich veľa dobrého nebolo,“ skonštatoval. Odborník na komunikáciu Gabriel Tóth zase naznačil, že problémom je aj vystupovanie členov vlády. Akých je 10 momentov, pre ktoré to ide s vládou dolu vodou?
Zdroj: Emil Vaško
Prezidentka Zuzana Čaputová prijala koaličných partnerov Za ľudí a SaS v prezidentskom paláci.
1. (Ne)kompetentní ministri
Keď premiér Igor Matovič pred rokom stál vedľa prezidentky Zuzany Čaputovej a preberal si dekrét, ktorým ho menovala za premiéra, vypočul si od nej aj slová: „Dnes nie je čas na to, aby sme sa delili a vyhraňovali na nedôležitom. Dnes je nevyhnutné, aby sme konali ako organizované, súdržné a súcitné spoločenstvo.“ Vtedy deklaroval, že chce, aby si túto vládu všetci zapamätali a písalo sa o nej v knihách. Po roku sa však podľa odborníkov ukazuje, že nie všetci členovia vlády by mali sedieť v ministerských kreslách. Ako prvý skončil Marek Krajčí, ktorý šéfoval zdravotníctvu, po ňom aj Milan Krajniak, ktorý viedol rezort práce.
Zdroj: Pavel Neubauer
Prezidentka prijala demisiu ministra práce Milana Krajniaka.
2. Papalášizmus v priamom prenose
Výnimky na cestovanie do zahraničia, nedokonalé návrhy zákonov, zlá komunikácia a ešte aj privilégia ministra, aj keď nemá úrad – tak pôsobí vicepremiér pre legislatívu Štefan Holý, ktorého do funkcie nominovalo hnutie Sme rodina. „Jeden z najmenej výrazných členov vlády, ktorý je smerom na verejnosť takmer neviditeľný,“ zhodnotil Tóth. Možno si však Holý po vzor nešiel ďaleko – veď aj jeho stranícky šéf Boris Kollár sa preslávil ako „taxikár“, keď údajne do lekárne viezol svoju sexi kamošku a bývalú účastníčku súťaže krásy Miroslavu Fabušovú. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby v tom čase nebol zákaz vychádzania a neviezol by ju vo vládnej limuzíne. „Akoby to bolo, keby naši súčasní vládni činovníci nekritizovali svojich predchodcov z papalášstva. Lenže, ako sa v praxi ukázalo, niekdajší odbojní opozičníci sa dokázali rýchlo opojiť mocou pri jej prvom ochutnaní,“ podotkol politológ Řádek.
Zdroj: Instagram, TASR
Miroslava Fabušová, Boris Kollár
Článok pokračuje na ďalšej strane
3. Katastrofálne vystupovanie
Ak ministri čelia kritike za nekompetentnosť, netreba zabúdať na ich prejav. Viacerí občas vyzerajú, ako keby ani nevedeli, o čom hovoria a čo presadzujú. Na vláde sa ministerka Veronika Remišová aj vtedajší šéf zdravotníctva Marek Krajčí ukázali bez rúšok. Neskôr dokonca priznal, že bol za prísnejšie opatrenia, ale nedokázal ich presadiť. „Bol veľmi nevýrazný a smerom na verejnosť vyvolával skôr bezmocnosť ako pocit, že vie, čo robí,“ podotkol Tóth. Ministerka kultúry Natália Milanová sa zase prezentovala príspevkom o návšteve divadla, ako keby v kultúrnom stánku bola vôbec prvý raz. „Nevychovanosť je v skutočnosti prejavom arogancie,“ podotkol odborník na politológiu.
Zdroj: Facebook
Minister Naď a premiér Igor Matovič
Článok pokračuje na ďalšej strane
4. Sociálne siete a hodinové tlačovky
Najväčším „odborníkom“, ktorý zrejme trávi na sociálnych sieťach celé hodiny, je samotný premiér Igor Matovič. Za deň je schopný pridať aj 5 – 6 statusov, keď aspoň deň mlčí, možno to považovať za malý zázrak. V čase koaličnej krízy mlčí už celé dni. Neprajníci sa pýtajú, či tak nemohol urobiť už skôr. Na tlačovkách pritom tiež trávil celé hodiny. Lebo – podľa vlastných slov - chcel odpovedať na všetky otázky. Postupne to však začal redukovať.
Zdroj: Július Dubravay
Premiér Igor Matovič prichádza do prezidentského paláca oznámiť riešenie koaličnej krízy. Na obrázku: Igor Matovič a prezidentka Zuzana Čaputová
Článok pokračuje na ďalšej strane
5. Testovanie a očkovanie
Na jeseň, keď výrazne rástol počet pozitívnych prípadov na koronavírus, prišiel premiér s ideou celoplošného testovania. Národ sa rozdelil na dve skupiny – jedna bola nadšená, druhá sa búrila. Matovič sa však nevzdal. Opatrenia sa sprísňovali, na cestu aj do práce potrebujeme negatívny test. Väčší chaos však vznikol okolo očkovania. „Vyvolení“ dostali prednosť, keďže mali známosti na správnych miestach, deti seniorov sa pritom v nočných hodinách bili o registráciu. Nakoniec sa otvorila „Čakáreň“, len aj tá akosi nefunguje podľa plánov a občas je poriadne preplnená.
Zdroj: Shutterstock
Dieťa testované na ochorenie COVID-19
Článok pokračuje na ďalšej strane
6. Ruská vakcína Sputnik V
Bolo to vzruchu, keď premiér oznámil, že zabezpečil dva milióny kusov ruskej vakcíny. Dodávku vítal na košickom letisku, čím spôsobil poriadny víchor v koalícii. Objednal ju totiž poza chrbát svojich partnerov, navyše nemala registráciu európskych ani slovenských orgánov. Odvtedy to ide s koalíciou z kopca veľmi rýchlo.
Zdroj: Daniela Pirschelová
Premiér Igor Matovič informoval o prvých dodávkach ruskej vakcíny Sputnik V, ktorá dorazila na Slovensko. Celkovo by malo prísť až dva milióny dávok.
Článok pokračuje na ďalšej strane
7. Šéf SIS vo väzbe
Iba v polovici vlaňajšieho apríla sa funkcie šéfa SIS ujal Vladimír Pčolinský, brat poslanca Petra Pčolinského a manžel poslankyne Andriany Pčolinskej. Vtedy rodinkárstvo s politikmi odmietal a hovoril, že z dlhodobého hľadiska sa chce zamerať na boj proti korupcii na najvyšších miestach v politike. Dnes sedí vo väzbe, mal totiž zobrať úplatok. Prezidentka ho už odvolala z funkcie.
Zdroj: Jaroslav Novák/TASR
Vladimír Pčolinský prichádza na ŠTS v Pezinku.
Článok pokračuje na ďalšej strane
8. Vulgárnosti
Vrcholom všetkého bolo, keď premiér Igor Matovič, ktorý má dlhodobý spor s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom, ho nazval „idiotom“. Pripisoval mu zodpovednosť za tisíce obetí koronavírusu. „Igor Matovič je od vstupu do politiky známy komunikáciou založenou na konflikte a jeho eskalácii a v tomto štýle pokračoval aj potom, čo sa stal premiérom. Kým v opozícii mu to prinášalo pozornosť a úspech, v pozícii predsedu vlády, a najmä počas krízovej situácie, bola takáto komunikácia kontraproduktívna,“ povedal Gabriel Tóth z katedry komunikácie. Keď to navyše Matovič viackrát opakoval, šéf SaS sa nedal. Na rokovaní vlády mu to mal vrátiť. Vraj aj s úrokmi. „Aj keď sa na snažil pôsobiť ako ten, ktorý vzájomný konflikt neeskaluje, neustále musel reagovať na útoky od predsedu vlády a neostal mu príliš priestor na komunikáciu vlastnej agendy,“ podotkol Tóth.
Zdroj: Martin Baumann/TASR
Na snímke uprostred predseda vlády SR Igor Matovič, zľava dole minister obrany SR Jaroslav Naď, minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (všetci OĽaNO), minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling, minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády SR pre ekonomiku Richard Sulík a štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (všetci SaS) počas 70. rokovania vlády SR v Bratislave 20. januára 2021.
Článok pokračuje na ďalšej strane
9. Prešľapy voči zahraničiu
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok je člen vlády, ktorý si výplatu naozaj zaslúži, hovoria odborníci aj obyčajný ľud. Práve on totiž musí hasiť geopolitické prešľapy. Najviac práce mal iste vtedy, keď Matovič povedal, že za Sputnik V sľúbil Rusom Zakarpatskú Ukrajinu. Kyjev je však na takéto prešľapy mimoriadne citlivé. V Bruseli to však nebolo oveľa lepšie. Pred zapnutou kamerou habkal „One time, next time...“ a bavilo sa na ňom celé Slovensko.

Článok pokračuje na ďalšej strane
10. Konflikt s odborníkmi
Vláda prijímala chaotické opatrenia a nepočúvala odborníkov, hovoria kritici. Aj prezidentka pred časom prízvukovala, že riadenie koronakrízy treba dať tým, ktorí sa problematike rozumejú. Zo zákulisia prenikajú pritom hlasy, že posledné a rozhodné, občas aj hlasné slovo mal na rokovaní pandemickej komisie práve premiér. Ten poslal Sulíka s jeho návrhom do Mongolska, neskôr sa situácia vyvŕbila až tak, že ho poslal do Austrálie na ranč.
Zdroj: Martin Baumann/TASR
Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie k priebežným výsledkom skríningového testovania 26. januára 2021 v Bratislave.