VYDUPE si Matovič nový post vo vláde? Podobnosť tohto nápadu s plánmi Fica je ZARÁŽAJÚCA!
24. 3. 2021, 6:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:11)
Predseda vlády Igor Matovič (47) má v úmysle zotrvať vo vláde aj v prípade vlastnej demisie. A podľa dostupných informácií premiér dokonca premýšľa o vytvorení postu podpredsedu vlády pre boj s korupciou. Tento plán však do istej miery zaváňa niečím, čo chcel kedysi zrealizovať už Robert Fico. Ten však vtedy teplé miestečko chystal pre niekdajšiu štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú.
Zdroj: JÚLIUS DÚBRAVAY
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Zdroj: Facebook/OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti
Galéria k článku
To, že nejde o žiadnu kačicu, potvrdil predvčerom v diskusii v spravodajskej televízii TA3 minister životného prostredia Ján Budaj (69). „Matovič sa stretol s predsedom Národnej rady a oznámil mu, že má úmysel zotrvať vo vláde vo funkcii podpredsedu pre boj s korupciu," ozrejmil s tým, že premiér mal o veci diskutovať aj s koaličnými partnermi. „Je to myšlienka, ktorá by odzrkadľovala jeho agendu, jeho zápas, ktorý vedie už dlhé desaťročie," uviedol.

Kompetencie spadajúce pod výkon funkcie nám však zatiaľ nevedel ozrejmiť ani politológ Miroslav Řádek. „Nateraz si náplň práce danej funkcie predstaviť neviem. Sme civilizovanou krajinou so všetkými predmetnými inštitúciami. Tento politický orgán bude v lepšom prípade zbytočný, v horšom bude boj s korupciou komplikovať," zamyslel sa.
Na území Slovenskej republiky sa stíhaním korupcie zaoberá predovšetkým polícia, ale aj špeciálna prokuratúra či Špecializovaný trestný súd. Variant, pri ktorom by práve tieto zložky prešli pod pôsobnosť nového postu podpredsedu, však niekdajší elitný vyšetrovateľ Peter Vačok nevidí reálne. „Podpredseda vlády, hoci aj za predpokladu, že má v poli pôsobnosti vymedzený konkrétny úsek, nemôže riadiť jednotlivé útvary spadajúce pod ministrov. Za policajný zbor je zodpovedný napríklad minister vnútra. Vicepremiér by mohol maximálne určitým spôsobom koordinovať ministerstvo, nič viac, nič menej," vysvetľuje.
Tí, ktorí však majú lepšiu pamäť, isto vedia, že nejde o prvý prípad, keď mal terajší premiér ambíciu vytvoriť špeciálne, novovzniknuté miesto. Už v lete minulého roka spomínal Matovič, že by chcel, aby vznikol úrad, v ktorom by pracovali právnici priamo pre štát. „Dopredu som presvedčený, že cestou bude úrad právnych služieb, kde bude priamo štát zamestnávať najlepších právnikov a advokátov, ktorí budú s čistým svedomím a za veľmi dobré peniaze, konkurenčné s trhom, zastupovať priamo štát,“ vyhlásil premiér.
Zarážajúce však je, že aktérmi rozhovoru na rovnakú tému vzniku úradu právnych služieb boli kedysi Marian Kočner a bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská. Vyplýva to z uniknutej debaty, ktorú spolu viedli cez aplikáciu v mobilnom telefóne. „Musíme to premyslieť celé. Aby nás zas neo*ebali. Splnomocnenkyňa vlády pre zriadenie úradu,“ napísala 2. decembra 2017 v popoludňajších hodinách Jankovská Kočnerovi. „Nooo, nich šlecht,“ reagoval podnikateľ. Dva dni nato už štátna tajomníčka písala radostnú správu. „Urobí ma splnomocnenkyňou vlády na zastupovanie v súdnych sporoch štátu a mám pripraviť celý úrad. A potom tomu budem veliť,“ zneli Jankovskej slová, na ktoré Kočner regoval ikonkami bozku a vyznaním „Milujem ťa“.
Zdroj: TASR
Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO
Pretože v tom čase bol premiérom ešte Robert Fico, ktorý Jankovskú niekoľkokrát verejne obhajoval aj po prevalení jej kauzy s Kočnerom, je zrejmé, že v poslednej správe písala práve o ňom. Dnes po vzore Fica vytvára špeciálne pozície pre zmenu Igor Matovič.
ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE
Politológ Řádek sa vyjadril aj k Matovičovej reálnej praxi v odbore. „Vzhľadom na právne vedomie, ktoré Matovič odhalil počas svojho doterajšieho premiérskeho pôsobenia, sa obávam, že mu chýba nielen prax, ale najmä skutočné predpoklady," zhodnotil. Exvyšetrovateľ vníma otázku praxe skôr pragmaticky. „Väčšina ministrov sú politickí nominanti a v danom odbore často nemajú patričnú erudíciu ani prax. Napriek tomu rezorty riadia, takže ani toto nie je nejaké nóvum," zhodnotil. „Európska únia vníma boj s korupciou vždy pozitívne. Na druhej strane bude dôležité aj podanie a samotná komunikácia Igora Matoviča," zamyslel sa nad otázkou, ako by vytvorenie spomínaného postu mohlo vnímať zahraničie, europoslanec a niekdajší sudca Miroslav Radačovský.

Zdroj: TASR
Podľa Radačovského by totiž zriadenie postu podpredsedu boja s korupciou mohlo pri nevhodnej forme komunikácie pôsobiť v zahraničí negatívnym dojmom. „Ak niekto vehementne vyhlási vytvorenie takého postu, môže to naznačovať, že krajina je krajinou možnej korupcie – a to by nebolo dobré," zhodnotil s tým, že Matovič by mal v danom prípade dať jasný signál, na čo vytvorenie postu slúži. „Malo by byť jasné, že tento post bude slúžiť na potláčanie zárodkov korupcie a chrániť pred možnými korupčnými kauzami budúcnosti. Ak by premiér komunikoval týmto spôsobom, bolo by to výborné," uzavrel.
Ako uvádza riaditeľka nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková, oni považujú prípadné vytvorenie postu vicepremiéra pre boj s korupciou za nadbytočné. „Na riešenie korupcie sú viac potrebné nezávislá a efektívna polícia a prokuratúra, nestranné súdy a právne vymožiteľné prostredie," zdôraznila s tým, že vláda by mala týmto inštitúciám vytvárať predpoklady na slobodné fungovanie. „Od vlády sa očakáva transparentné a otvorené vládnutie a jasné pravidlá, ktoré budú platiť rovnako pre všetkých. Vytváranie ďalších politických postov skôr podrýva dôveru občanov v nezávislé inštitúcie," dodala.
Podľa exvyšetrovateľa Vačoka celá záležitosť zahraničnú mienku veľmi neovplyvní. „Myslím, že vnímanie zahraničia až tak neovplyvňuje to, aké útvary či inštitúcie zriadime, ale skôr to, ako konáme. Momentálne je potrebné povedať, že vláda podnikla razantné kroky a uvoľnila ruky nielen polícii, ale aj prokuratúre. Závažná korupcia je predmetom dokazovania, takže myslím, že nás budú hodnotiť hlavne podľa skutkov," zhodnotil. „Myslím, že v zahraničí to bude každému úplne jedno," komentovala Matovičov zámer europoslankyňa Monika Beňová.
Veľký záujem zo strany zahraničia nepredpokladá ani politológ Řádek. „Nemyslím si, že zahraničie zaujíma, či máme zriadený vládny post pre vicepremiéra na boj s korupciou. Ak zahraničie zaujíma slovenská politika, tak len do tej miery, či sa vyriešila naša vládna kríza a na ako dlho," odkázal. Sociologička Silvia Porubänová označila premiérovo navyšovanie a podmieňovanie požiadaviek vo vzťahu ku svojej osobe za prekvapujúce. JEJ REAKCIU SI PREČÍTAJTE V NAŠEJ GALÉRII.