Reklama

VYDESENÝ minister Blanár rázne zakročil: RAKETY na našom území? V ŽIADNOM prípade!

Reklama

Zasiahne nás vojna na Ukrajine výraznejšie ako dosiaľ? Nemecko chce brániť napadnutú krajinu z nášho územia, francúzsky prezident Emmanuel Macron nevylučuje vyslanie vojakov do vojnovej zóny a generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg najnovšie vyhlásil, že nadišiel čas dovoliť Ukrajine útočiť na ruskom území. Ako sa to môže dotknúť Slovenska, keď­že je priamym susedom bojujúcej krajiny?

Jedni váhavo, iní razantne priznávajú, že vo vojne nastal pat. Preto premýšľajú, ako ďalej. Padajú rôzne návrhy, nie všetci však s nimi súhlasia. Ako vyhlásil minister zahraničných vecí Juraj Blanár, a podporuje to aj vládna koalícia, Slovensko odmieta bezpečnostné riešenia, ktoré by znamenali naše zapojenie do vojenského konfliktu na Ukrajine. Je to aj reakcia na slová poslanca nemeckého parlamentu za SPD Joea Weingartena o umiestnení protiraketových systémov, ktoré by mohli zostreľovať ruské rakety nad západnou časťou Ukrajiny aj z územia Slovenska.

„Vzhľadom na pokračujúce masívne letecké útoky Ruska na infraštruktúru a ľudí musíme odbremeniť Ukrajinu. Nestačí dodávať systémy protivzdušnej obrany a muníciu do frontových oblastí, ale musíme pomôcť zabezpečiť bezpečný vzdušný priestor na západnej Ukrajine,“ napísal poslanec na svojej webovej stránke. „Takúto ochranu by mohli poskytovať aj systémy protivzdušnej obrany, ako je napríklad systém Patriot, ktoré sú umiestnené na hraniciach medzi krajinami NATO a Ukrajinou a môžu preniknúť až 100 km do ukrajinského vzdušného priestoru. To by výrazne znížilo záťaž krajiny. Musíme viesť kampaň za podporu a účasť u bezprostredných susedov Ukrajiny, predovšetkým v Poľsku, na Slovensku a v Maďarsku,“ vysvetľoval Weingarten.

Podľa Juraja Blanára by to znamenalo zatiahnutie členskej krajiny NATO priamo do vojny. „Spomínate si, keď bývalá vládna garnitúra darovala Ukrajine náš obranný systém S 300 s tvrdením, že nám spojenci poskytnú svoje systémy protivzdušnej obrany? Aká je realita? Spočiatku tu boli tri systémy Patriot a jeden z Talianska, dnes už tu nemáme žiadny. A tu nemecký ,expert‘ namiesto ochrany nášho neba prichádza s návrhom, že na Slovensko bude dodaný systém, ktorý bude zostreľovať rakety na ukrajinskom území,“ reaguje minister zahraničných vecí.

Podľa politológa Radoslava Štefančíka je reakcia nášho ministra panická. „Pán Blanár je ministrom slovenskej vlády, nemusí teda reagovať na každý nezmysel, ktorý vyprodukuje ktorýkoľvek poslanec na svete. Pán Blanár je preto ministrom, aby komunikoval so svojím rovnocenným kolegom alebo s kolegyňou, v tomto prípade ministerkou zahraničných vecí SRN Annalenou Baerbockovou. Ak niečo podobné vypustí z úst ona, tak bude na mieste reagovať, ale dovtedy by nemal vyvolávať zbytočnú paniku,“ mieni politológ.

Po vyjadrení ministra zahraničných vecí sme oslovili aj opozičné politické strany. Podľa Progresívneho Slovenska sa spojenci od začiatku ruskej agresie snažia nastaviť odpoveď Západu tak, aby čo najviac pomohli Ukrajine, no nevtiahli pritom Alianciu do konfliktu. „Kde presne leží tá hranica, o tom sa vedú veľmi intenzívne, no aj veľmi diskrétne konverzácie medzi členskými štátmi. Nabúravať tento spoločný postup nepovažujeme za správne ani za korektné voči našim partnerom. Ak by tak postupovali všetky krajiny, nikdy by sme sa k spoločnej pozícii nedopracovali. Veľká časť Ukrajiny, ak nie celá, by dnes zrejme bola v ruských rukách a Slovensko by bolo oveľa viac zraniteľnou a menej bezpečnou krajinou,“ povedal pre náš denník Tomáš Valášek.

Kresťanskodemokratické hnutie odmieta strašenie ľudí vyjadreniami nemeckého sociálnodemokratického vládneho poslanca Weingartena. „Smer bol donedávna členom európskych socialistických a progresívnych síl a ako taký by mal mať minister Blanár priame napojenie na nemeckých sociálnych demokratov a čo najskôr žiadať vysvetlenie priamo od nich,“ tvrdí KDH. Blanár by podľa kresťanských demokratov mal upokojiť situáciu a nie strašiť verejnosť návrhom jednotlivca, ktorý nie je postojom ani nemeckej vlády, ani samotnej strany SPD, keďže ho poprel aj jeden z jej vedúcich predstaviteľov.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou v rozhovore s Jurajom Blanárom

    Juraj Krúpa (SaS) upozorňuje, že vyjadrenie Wein­gartena nie je názorom nemeckej vlády, je to postoj jedného zo 736 poslancov nemeckého Bundestagu. „V slobodnej spoločnosti je úplne bežné, že sa vyjadrujú poslanci podľa vlastného uváženia. Minister zahraničných vecí Juraj Blanár sa tým zbytočne zaoberá. Bolo by to rovnako absurdné, ako keby sa nemecký minister zahraničných vecí za­oberal každým názorom rôznych poslancov NR SR ku konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom,“ tvrdí Krúpa.

    Poslanec Joe Weingarten však nie je jediný poslanec, ktorý prichádza s teóriou protivzdušného dáždnika nad časťou Ukrajiny. Obranyschopnosť nášho východného suseda nevyzerá vôbec ružovo, na čo upozorňuje i Medzinárodná pracovná skupina pre bezpečnosť Ukrajiny a euroatlantickú integráciu, ktorá vznikla začiatkom tohto roka. Skupina zložená z vyslúžilých politikov tlačí na väčšiu angažovanosť NATO na Ukrajine a vyzýva na jej urýchlené členstvo v tomto zoskupení. Jej členom je aj náš bývalý premiér Mikuláš Dzurinda. V polovici mája vydali správu „Euroatlantická budúcnosť Ukrajiny: Vytvorenie cesty k mieru a bezpečnosti“. Experti v nej konštatujú, že situácia na ukrajinskej frontovej línii sa v posledných mesiacoch zhoršila. Navrhujú preto vytvorenie rozšíreného štítu protivzdušnej obrany pozdĺž západnej hranice Ukrajiny.

    Ten by chránil NATO pred ruskými raketovými útokmi a útokmi bezpilotných lietadiel, ale aj ukrajinských civilistov a vojenskú infraštruktúru na západnej Ukrajine. Takisto sa prihovárajú za zintenzívnenie výcviku ukrajinských síl zo strany spojencov NATO – vrátane potenciálnej misie na ukrajinskom území.

    Na celú situáciu zareagoval EXKLUZÍVNE v relácii denníka Plus JEDEN DEŇ TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou minister zahraničných vecí Juraj Blanár. JEHO PREKVAPIVÚ REAKCIU SI PREČÍTAJTE V NAŠEJ GALÉRII.

    Mohlo by vás zaujímať: