Roky 1990 – 1991 sa stali osudnými štyrom ženám, ktoré si vyhliadol. Ján Slovák. Zoznam vraha génia sa začína družkou jeho bývalého spoluväzňa. Zorganizoval idylické stretnutie rozdeleného páru, ktoré malo byť romantické. Matka malého chlapčeka sa však z lesa nad Záhorskou Bystricou už nikdy nevrátila. Po niekoľkodňovom pátraní našla polícia prvé stopy, ktoré ich priviedli až k zločincovi. Nasledovalo dvadsaťštyrihodinové vypočúvanie, ktoré do poslednej chvíle vyzeralo beznádejne.

Vrah sa priznal

  Až keď vo vypočúvacej miestnosti zostal Ján Slovák sám len s JUDr. Jozefom Vachálkom, šokoval. „Povedal mi, že mne to povie. Vraj som do neho najmenej vŕtal, ľudovo povedané, a pozorne som počúval,“ spomína Vachálek, ktorý je už mimo policajnej služby. Nasledovala policajná akcia s utajením a prísnymi bezpečnostnými opatreniami, na konci ktorej vrah priviedol kriminalistov až na miesto činu. Telo nebohej už bolo v značnom štádiu rozkladu a zamaskované len konármi stromov. 
  Na políciu sa v tom čase dostal aj prípad zavraždenej mladej ženy na bratislavskej Železnej studienke. Spočiatku polícia nespájala tieto dva prípady. Keď vyšetrovanie nikam neviedlo, polícia ich začala spájať. „Zostal som s ním v kontakte kvôli práci na prípade a tiež preto, lebo nebol ochotný komunikovať s nikým iným. Tak som ho začal skúšať, či niečo nepovie. Tu ma šokoval druhýkrát,“ spomína ďalej Jozef Vachálek. „Povedal mi, aby som si dal zavolať šéfa. Keď prišiel do vypočúvacej miestnosti, povedal, že nám o druhej obeti povie všetko, ak ma povýšia. A tak sa aj stalo.“ Vrah však nechcel nikdy priznať, ako ženy usmrtil. Po tomto čine ho previezli do trenčianskeho väzenia pre psychicky narušených.

 

Vrah génius!

 ŠTVORNÁSOBNÝ VRAH: Sám si vybral vyšetrovateľa, ktorému sa priznal.

Rád trápil policajtov

  Nasledovali dlhé hodiny rozhovorov, počas ktorých sa prišlo ešte na ďalšie dve neobjasnené vraždy. Aj v týchto prípadoch šlo o ženy, ktorých telá boli ukryté v lese. Vrah génius však aj z väzenia políciu zopárkrát potrápil. Vymýšľaním ďalších obetí a zavádzaním neraz postavil na nohy celé kriminálne oddelenie, ktoré nezmyselne pátralo v lese. „Na jednej takejto akcii som ho prekukol. Som si preto istý, že obetí už viac nebolo. Má rád, keď sa na neho viaže pozornosť,“ prezradil nám bývalý kriminalista, ktorý s vrahom žien stále udržiava kontakt. Slovák si za vraždenie vyslúžil doživotie a jeho prípad sa stal jedným z podkladových materiálov pre kriminálny seriál Mesto tieňov.

 

Vrah génius!

 Vyšetrovateľ J. Vachálek