Voľby sú za nami, toto ste si však možno nevšimli: Najväčšie PREKVAPENIA prezidentskej noci!
8. 4. 2024, 14:50 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:52)

Dobojované a rozhodnuté. Peter Pellegrini dokázal stratu na Ivana Korčoka z prvého kola prezidentských volieb nielen dohnať. Hlas mu nakoniec dalo o vyše 160–tisíc voličov viac ako jeho protikandidátovi.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Galéria k článku
Výsledok prekvapil oboch kandidátov na hlavu štátu. Kým Korčoka nemilo, Pellegrinimu zasa chvíľu trvalo, kým si uvedomil, že 15. júna zloží prezidentský sľub. Nakoniec v sobotu prišlo k urnám 2 652 964 voličov. „V histórii volieb prezidenta Slovenskej republiky to bola druhá najvyššia účasť,“ podotkol šéf Štatistického úradu Martin Nemky.
Nepodarilo sa prekonať rekord z roku 1999, keď volilo v prvom kole takmer 74 percent ľudí, v druhom vyše 75 percent. Vtedy Rudolf Schuster na hlavu porazil Vladimíra Mečiara. Teraz v prvom kole vyhral Korčok takmer pri 52-percentnej účasti, v druhom kole sa však podarilo Pellegrinimu výsledok zvrátiť, keď volilo vyše 61 percent oprávnených voličov.
Keď sa zatvorili volebné miestnosti, Pellegrini pripúšťal, že nemusí zvíťaziť. Keď sa však začali ukazovať prvé výsledky sčítavania hlasov, jeho centrála ožila. Pred televíznymi obrazovkami sa tlačili jeho spolustraníci a sledovali, ako sa postupne znižoval náskok ich šéfa pred Korčokom, zavzdychali, keď počet hlasov prekročil milión a začali spievať hymnu, keď bolo sčítaných vyše 90 percent okrskov a bolo jasné, že Pellegrini má nakročené do Prezidentského paláca.
Čím viac okrskov bolo sčítaných, tým nálada stúpala. Do volebnej centrály prišli prví koaliční partneri - premiér Robert Fico, minister obrany Robert Kaliňák, ba aj poslanec Ľuboš Blaha. Účasť lídra SNS Andreja Danka ospravedlnil sám Pellegrini s tým, že je mimo Bratislavy.
A prišli výbuchy radosti, pokriky „Pelle na Hrad“. To už bolo jasné, že sa Korčokovi nepodarí dobehnúť jeho náskok. Z druhého tábora sa ozval bývalý predseda SaS Richard Sulík, ktorý dúfal, že hádam prinesie šťastie Korčokovi a výsledok zvráti. Nepodarilo sa.
Tvrdé slová Korčoka
Korčok získal úctyhodný počet hlasov: 1 243 709. Pellegrini ho však predbehol a nakoniec ho zakrúžkovalo 1 409 255 ľudí. Rozdiel 6,25 percenta a presne 165 546 hlasov. Korčok v záverečnom prejave poďakoval svojej rodine, spolupracovníkom a svojmu protikandidátovi odkázal: „Na Slovensku sa dá stať prezidentom aj tak, že budete viesť netransparentnú kampaň. Zo mňa ste urobili kandidáta vojny. Toto vám nezabudnem.“ Podľa neho ľudia volili zo strachu a ten mali tí, „ktorí majú strach pred voličmi, sú schovaní vo svojich štátnych funkciách“.
Pellegrini sa poďakoval tiež a pripomenul, že sme prežili „najšpinavšiu kampaň“. Na mysli mal najmä záver, keď počas moratória naňho útočil prostredníctvom sociálnych sietí Igor Matovič. Aj preto pripúšťa, že by sa malo diskutovať práve o moratóriu a jeho zmysle. Korčokovi odpovedal, že „naňho nevytiahol nič, len som videl jeho citáty o konfliktoch v Juhoslávii, Iraku, v Pásme Gazy“. „Je to človek, ktorý nemal nikdy problém so zabíjaním ľudí a nikdy nehovoril o mieri,“ podotkol.
Istým prekvapením prezidentskej noci bolo vyhlásenie Roberta Fica. Nielenže prišiel osobne podporiť svojho bývalého spolustraníka Pellegriniho, ale pripomenul, že on sám bol neúspešný v boji o post hlavy štátu, keď ho porazil Andrej Kiska. „Možno som nemal dobre nastavené hviezdy. Teraz by si mohol povedať, že takto sa to robí, do psej matere,“ zažartoval stojac vedľa Pellegriniho.
A nedal si ujsť príležitosť, aby opozícii vmietol do tváre, ako dopadla myšlienka o referende o jeho vláde. Ukázalo sa, že ak by sme vnímali voľbu hlavy štátu ako referendum o štvrtej vláde Roberta Fica, tak sa potvrdilo jeho víťazstvo z minulej jesene. Fico pritom len málo zasahoval do kampane. Spolu s Dankom Pellegriniho verejne podporili až tesne pred začiatkom moratória. Politológ Miroslav Řádek však hovorí, že to bolo správne. „Robert Fico je výborný politický matematik, ktorý sa málokedy mýli. Jeho vloženie sa do kampane bolo akurátne,“ hodnotí.
Budúci prezident všetkých uisťuje, že vládna koalícia sa nerozpadne. „Peter Pellegrini sa nebude stretávať s Robertom Ficom pri káve, nebudú spolu tráviť voľný čas. Osobne si nič nezabudli, nič si neodpustili, ale pragmaticky spolupracujú,“ povedal Řádek v nedeľnej relácii denníka Plus JEDEN DEŇ Karty na stôl. Poukázal tak na udalosti z roku 2020, keď sa Pellegrini odtrhol od Smeru a založil si vlastnú stranu.
V najbližšom čase sa uskutoční snem Hlasu, kde si budú delegáti vyberať nového predsedu. Stranu by mal viesť niekto z podpredsedov alebo generálny manažér a zároveň minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Parlament čaká aj výmena predsedu, namiesto Pellegriniho by mal nastúpiť niekto s najvyšším počtom hlasov z parlamentných volieb. Buď to bude aktuálne minister investícií Richard Raši, alebo šéfka rezortu hospodárstva Denisa Saková. Pellegrini viackrát prízvukoval, že 27-členný poslanecký klub zostane aj teraz jednotný.
A čo bude s Korčokom? Na to má politológ Řádek jasný názor. Jeho predpoveď si prečítajte v NAŠEJ GALÉRII.
Šéf SaS Branislav Gröhling sa v RTVS prihlásil k zastupovaniu nielen Korčokových voličov, ale aj ďalších, ktorí vôbec neprišli k urnám. Šutaj Eštok si zasa myslí, že Pellegrini vydrží v paláci dve volebné obdobia. „A bude najlepším prezidentom v našej histórii,“ reagoval na Gröhlingove výčitky.