Oko za oko, zub za zub. Tak poňal boj s predsedom vlády Ficom Igor Matovič. Ten včera vyhlásil, že Fico s manželkou Svetlanou založil v roku 2008 schránkovú firmu v Belize a dva bankové účty. Na nich ma byť uložených neuveriteľných 674 546 004,42 dolára, čo je vyše 600 mil. eur.

Matovič to všetko vyčítal z anonymného listu, ktorý mu niekto hodil do jeho poštovej schránky. Matovič dostal asi 30 faktúr, blokov, objednávok a zmlúv, na základe ktorých je vraj jasné, že sa peniaze prelievali na účty z verejných obstarávaní.

Matovičov anonym

„Išlo o verejné obstarávania v sume niekoľko desiatok miliónov eur a je to otázka posledných dvoch rokov,“ vyhlásil líder Obyčajných ľudí. Dôkazy chce ukázať najneskôr do dvoch mesiacov.

Igor Matovič vyhlásil, že premiér má milióny eur na Belize.
Igor Matovič vyhlásil, že premiér má milióny eur na Belize.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Július Dúbravay

Igor Matovič vyhlásil, že premiér má milióny eur na Belize.
FOTO: Plus JEDEN DEŇ/Július Dúbravay

„Pýtam sa, ako sa cíti Robert Fico, keď je v obehu anonymné udanie, že má v Belize peniaze, ktoré smrteľník nezarobí ani za 5-tisíc rokov?“ zamýšľal sa Matovič. Fico najskôr reagoval na tieto vyhlásenia stroho.

Fico vracia úder

„Nerád by som sa zaoberal takýmito hlúposťami. Niekomu tečie do topánok, a tak kope okolo seba. Nie je to hodné akéhokoľvek komentára,“ vyhlásil premiér. Napriek tomu sa pred kameru postavil aj s manželkou Svetlanou.

„Všetky obvinenia sú krivé, vymyslené, nezakladajú sa na žiadnej pravde. Sú to neuveriteľné čísla a destinácie, to je niečo, čo urobil len preto, lebo má sám problém a potrebuje odkloniť pozornosť,“ domnieva sa premiér.

Ficove tajné milióny v Belize? Vojna Matoviča s premiérom graduje

„S manželkou sme presvedčení, že spáchal trestný čin krivého obvinenia a spracoval som trestné oznámenie, ktoré podávame na Generálnu prokuratúru. Lebo nás obviňuje, že sme v daňovom raji, v krajine, ktorej názov neviem ani poriadne povedať, založili účet so šialenými 600 mil. eur,“ pokračoval Fico.

„Očakávam, že v tomto prípade bude vynesená zodpovednosť. Očakával by som od Matoviča, že ak nebude schopný dokázať ani len jedno promile z  toho, čo povedal, že bude zvažovať ďalšie pôsobenie v politike,“ dodal premiér.

Vojna pre 600 miliónov: Podľa Matoviča má Fico milióny na Belize

Premiér Fico s manželkou Svetlanou podali na Matoviča trestné oznámenie za osočovanie.
FOTO: Plus JEDEN DEŇ/Július Dúbravay

Najprv dovolenka, potom dôkazy

Líder Obyčajných ľudí je presvedčený, že pravdivosť dokumentov preukáže. Na zverejnenie si však počkáme. „Budúci týždeň by som chcel ísť s rodinou na dovolenku a začiatkom septembra bez problémov zverejním dokumenty, ktoré mám k dispozícii,“ povedal politik.

Matovič o razii v rodinnej firme: Skorumpovaní hajzli ma nezlomia!

V prípade, že pustil z úst absolútny blud, je ochotný voči sebe vyvodiť politické dôsledky. V opačnom prípade však to isté očakáva aj od premiéra. Analytik Ján Baránek vníma konanie Matoviča ako amatérske.

„Ak je presvedčený, že bude mať k celej veci dôkazy, mal počkať a potom s tým ísť von. Takto to spravil najhoršie, ako sa dalo,“ konštatoval Baránek pre aktuálne. sk na margo toho, že Matovič k obvineniam nepredložil dôkaz.

„Každé ďalšie podozrenie voči Ficovi bude marginalizované týmto, že veď už ste hovorili, že mám 600 mil. a kde je dôkaz,“ dodal Baránek.

Fica sa obvinenie lídra Obyčajných ľudí podľa neho absolútne nedotkne, pokiaľ Matovič urýchlene nepredloží dôkazy. No koalícii Matovičovej OĽaNO a hnutiu Daniela Lipšica NOVA to môže veľmi poškodiť.

Toto naštvalo Igora Matoviča

Národná kriminálna agentúra v stredu zhabala server s účtovníctvom z trnavskej firmy Igora Matoviča. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci skrátenia dane bez dôkazov. Podľa Matoviča na základe anonymného oznámenia.

Včera prišiel politik s anonymným listom, podľa ktorého Fico s manželkou vlastní viac ako 674 miliónov dolárov (600 mil. eur) na účtoch v Belize.