Vladimír Mečiar a JEHO ŽENY: Na tieto blondínky sa SPOLIEHAL!
25. 7. 2020, 16:30 (aktualizované: 15. 7. 2024, 16:53)

Okolo významných politikov sa vždy točili aj krásne ženy. Hoci naposledy rozvírila diskusiu hlavná štátna radkyňa Roberta Fica, poradkyne v politike boli stále. Výnimkou nebol ani "Veľký Mufti"!
Zdroj: archív
Zdroj: Archív
Zdroj: SITA
Galéria k článku
Železná Anna
Prvou ženou, ktorá sa s menom prvého premiéra Slovenskej republiky spájala, bola Anna Nagyová. Táto plavovláska patrila medzi poradkyne „pre všetko“. Zo sekretárky sa pritom vypracovala na významnú osobu s prezývkou "Železná Anna". Po Mečiarovom boku sa vypracovala na riaditeľku jeho kancelárie a kde bol premiér Mečiar, bola aj ona. Pravou rukou expremiéra s vplyvom na jeho rozhodovanie bola až do roku 1996. Jej vplyv na expremiéra bol taký veľký, že bola tŕňom v oku mnohých politikov HZDS a to podobne ako Ivan Lexa. Mečiar mal vtedy argumentovať tým, že sa jej nemôže zbaviť, lebo disponuje informáciami, ktoré by ho zničili do 24 hodín.
Preslávila sa aj tým, že sa jej podarilo zaistiť predsedovi vlády rozhovor medzi štyrmi očami s francúzskym ministrom zahraničných vecí Rolandom Dumasom. Docielila to jednoducho. Svojvoľne vyviedla celú francúzsku delegáciu vrátane veľvyslanca z miestnosti. Spomínate si, akú reakciu vyvolala prítomnosť Márie Troškovej na rokovaní s Angelou Merkelovou? Tak Anna Nagyová sa po boku premiéra dostala na stretnutie s pápežom Jánom Pavlom II. vo Vatikáne. Ján Čarnogurský sa vtedy vyjadril, že je nevkusné, aby sa premiér dostavil k pápežovi s "frajerkou".
Zdroj: profimedia.sk
Dnes žije v ústraní, nezúčastňuje sa na spoločenských podujatiach, ale pred niekoľkými rokmi bola nepísanou prvou dámou našej politiky.
Napokon sa s premiérom rozkmotrili, keď vedľa neho nerástla tak, ako si predstavovala. Počas svojej tretej vlády jej mal ponúknuť znova vedenie jeho kancelárie. Napokon sa z prostredia politiky v tichosti vytratila a v kuloároch sa malo povrávať, že išlo o vzájomnú dohodu o mlčanlivosti.
Anketa
Spomínate si na Železnú Annu?
Článok pokračuje na ďalšej strane...
Labilná Martinková
Nagyovú následne vystriedala ďalšia blondínka, na ktoré mal Mečiar zrejme slabosť. Železnú Annu vystriedala amatérska operná speváčka Blažena Martinková, manželka známeho privatizéra a šéfa Devín banky Karola Martinku. Jej príchod mal údajne súvisieť aj s núteným odchodom jej predchodkyne.
Preslávila sa ako premiérova poradkyňa pre všetko, a tak, ako jej predchodkyňa, sa tešila privilegovanému postaveniu. Mečiar ju chválil na každom kroku a tvrdil: "V jej prípade sa „národná hrdosť skĺbi s obrovskou mierou vzdelanosti, prehľadu, a všetko, čo má a vie, vrátane svojich súkromných peňazí, dáva pre službu vlasti.“ Pripisoval jej zároveň naozaj obdivuhodné zásluhy. „Táto obdivuhodná žena urobila pre integráciu našej krajiny do Európskej únie viac než všetky koaličné strany dokopy,“ nešetril chválou bývalý premiér. Z Martinkovej sa stala šéfka jeho osobného tímu a HZDS pomáhala aj s kampaňou pred voľbami v roku 1998.
Práve Blažena Martinková však dopadla spomedzi Mečiarových poradkýň najhoršie, hoci bola svojmu "šéfovi" nesmierne oddaná. Po tom, čo sa prevalili privatizačné kauzy, bol jej manžel nútený utiecť do susedného Rakúska a Martinková ho nasledovala. Pre dlhodobé depresie dobodala svojho syna a následne sa sama pokúsila o samovraždu. Bodla sa do hrude a vyskočila z balkóna. Ju aj syna sa v rakúskej nemocnici podarilo zachrániť a Martinkovú hospitalizovali v psychiatrickej liečebni. Súdne pojednávanie vo veci jej útoku na syna dokázal, že trpela paranoidno-neurotickými poruchami osobnosti, a preto v čase činu nebola svojprávna. Samovraždu sa jej napokon podarilo dokonať, keď sa v liečebni obesila na opasku od županu.
Zdroj: Archív
Vladimír Mečiar a jeho "poradkňa pre všetko".
Anketa
Pamätáte si na Blaženu Martinkovú?
Článok pokračuje na ďalšej strane...
Húževnatá hruštička Kramplová
Zdenka Kramplová bola slovenská politička. Aj ona sa zaradila medzi premiérové plavovlásky, hoci inak než jej predchodkyne. Kramplová pôsobila ako vedúca na Úrade vlády od roku 1994 až do roku 1997. Za Mečiarovej éry sa stala dokonca aj ministerkou zahraničných vecí. Funkciu vykonávala len rok, v období od 1997 do 1998. Mečiar sa o nej vyjadril, že „je to taká hruštička húževnatá…“ a Kramplovej tento výrok údajne veľmi prekážal.
Napriek tomu stála Zdenka Kramplová po boku Vladimíra Mečiara dlho a „prevzal ju“ aj ďalší expremiér Robert Fico. Počas jeho prvej vlády zastávala rok (2007-2008) aj post ministerky pôdohospodárstva. HZDS sa neskôr rozhodla nadobro opustiť.
Zdroj: Archív
Zdenka Kramplová
Anketa
Zaregistrovali ste aj Zdenku Kramplovú?