Reklama

Vláda vyčlenila na boj proti slintačke a krívačke 10 miliónov eur: Nasadzuje aj armádu

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected

    „Finančné prostriedky, ktoré budú vynaložené na úlohy a opatrenia civilnej ochrany počas mimoriadnej situácie, sa predpokladajú na sumu celkovo desať miliónov eur. Navrhuje sa tieto finančné prostriedky uvoľniť z kapitoly Všeobecná pokladničná správa v prospech kapitoly Ministerstvo vnútra SR, následne zabezpečiť ich presun do rozpočtov dotknutých subjektov, podľa verifikácie výdavkov na úlohy a opatrenia civilnej ochrany, resp. vykonané záchranné práce,“ uvádza sa v materiáli.

    "Na základe materiálu, ktorý predložil minister vnútra SR, sme vyčlenili 10 miliónov eur, ktoré budú použité v rámci Ministerstva vnútra SR na nákup rôznych tovarov a služieb, ktoré sú potrebné pri boji proti slintačke a krívačke," dodal Fico.

    Zdroj: Martin Baumann

    Sprava predseda vlády SR Robert Fico a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (obaja Smer-SD) počas tlačovej konferencie po mimoriadnej 84. schôdzi vlády SR 31. marca 2025 v Bratislave.

    1000 utratených jedincov stojí štát milióny eur

     Strata stáda, ktoré má 1000 jedincov, bude podľa Fica stáť štát sedem až desať miliónov eur. "Už teraz hovoríme, že ak dôjde k utrateniu 3500 jedincov, tak v Plaveckom Štvrtku pôjde o škody v hodnote 60 až 70 miliónov eur. A to ešte stále nevieme, čo bude ďalej, hoci opatrenia sú mimoriadne dôrazné," dodal premiér.

    Hrozí rozšírenie do celej Európy

    Doplnil, že v rámci pondelkového telefonátu predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyenovú upozornil na to, že SLAK rozšírením sa zo Slovenska a Maďarska môže vytvoriť problém v celej Európe. "Sme veľmi blízko českých hraníc, sme veľmi blízko rakúskych hraníc. Preto som sa dohodol s predsedníčkou EK, že v krátkom čase ju budem informovať o našich návrhoch, pokiaľ ide o kompenzácie. Už dnes hovoríme o škodách za 60 miliónoch eur a bude to podľa mňa ešte viac," uzavrel Fico.

    Zdroj: Karol Farkaš

    Na Námestí slobody v Bratislave sa aj napriek upršanému počasiu zišlo niekoľko stovák nespokojných farmárov. Dožadujú sa, aby sa ukončilo nezmyselné vraždenie zvierat, ktoré nie sú nakazené vírusom slintačky a krívačky.

    Ochorenie slintačky a krívačky bolo potvrdené v chovoch dobytka už v piatich zariadeniach na juhu a západe Slovenska, a to v Medveďove, Ňárade, Bake v obci Lúč na Ostrove a najnovšie aj na Záhorí v Plaveckom Štvrtku. Prvé tri ohniská boli odhalené minulý piatok 21. marca, štvrté v utorok (25. 3.). Inkubačná lehota ochorenia je podľa veterinárov sedem až 14 dní.

    Takáč vyzýva na dodržiavanie opatrení

    Podozrenie na nákazu v Dolnom Ohaji sa nepotvrdilo, informoval v pondelok minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD). Po spoločnom rokovaní vyzval šéf agrorezortu so zástupcami poľnohospodárov na prísne dodržiavanie nariadení, ktoré majú šíreniu nákazy zabrániť.

    „Potrebujem opäť apelovať na poľnohospodárov, poľnohospodárske subjekty naprieč celým Slovenskom, aby dodržovali všetky opatrenia, všetky nariadenia, ktoré boli vydané ústredným riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy pánom Chudým, ktoré boli vydávané od 7. marca až doteraz, aby dodržovali všetky nariadenia, ktoré sú, je to uzavretie hospodárskych dvorov, dezinfekcia, zákaz vstupu tretím osobám,“ povedal Takáč.

    Problémom je podľa ministra veľké množstvo neregistrovaných zvierat u domácich chovateľov, ktoré by mohli chorobu prenášať. V niektorých prípadoch sa podľa neho počet zvierat blížil k 100 kusom. Rezort pôdohospodárstva podľa ministra pripraví zrozumiteľnú príručku o tom, čo je vírusové ochorenia a aké kroky by mali robiť.

    Zdroj: Martin Baumann

    „Potrebujem opäť apelovať na poľnohospodárov, poľnohospodárske subjekty naprieč celým Slovenskom, aby dodržovali všetky opatrenia, všetky nariadenia, ktoré boli vydané ústredným riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy pánom Chudým, ktoré boli vydávané od 7. marca až doteraz, aby dodržovali všetky nariadenia, ktoré sú, je to uzavretie hospodárskych dvorov, dezinfekcia, zákaz vstupu tretím osobám,“ povedal Takáč.

    Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Andrej Gajdoš dodal, že v najbližších dňoch by mohla byť zriadená aj infolinka, na ktorej by mohli farmári získať základné informácie o opatreniach, ktoré sa na nich vzťahujú.

    Takáč zopakoval, že na farmy pri Dunajskej Strede sa nákaza dostala pravdepodobne vzduchom, no na farmu v Plaveckom Štvrtku bola zanesená človekom. Na jednotlivých farmách veterinári zisťujú, či sa z nich v rizikovom období niečo neprevážalo do iných častí Slovenska. Minister zdôraznil, že napriek zákazu prevozu zvierat majú indície o porušovaní tohto nariadenia.

    "Prosím vás, vážení poľnohospodári, netreba to podceňovať, je to fakt veľmi závažná situácia a nemôžete to brať tak, že teraz to je len niekde na juhu a nás sa to nedotýka. Dotýka sa to celého Slovenska,“ dodal minister.

    Slintačka a krívačka

    Slintačka a krívačka je vysoko nákazlivé ochorenie postihujúce kopytníky, najmä hovädzí dobytok, ovce a ošípané. Prejavuje sa slinením, pľuzgiermi v ústach a na paznechtoch, horúčkou a krívaním. Šíri sa kontaktom, kontaminovanými predmetmi alebo vzduchom. Pre človeka nie je nebezpečná, ale spôsobuje veľké hospodárske škody.

    Strana

    2/2

    Reklama