Reklama

Prekvapivé slová Lipšica: Vieme, aké mal plány krátko pred zrušením špeciálnej prokuratúry

Na snímke špeciálny prokurátor SR Daniel Lipšic počas tlačovej konferencie na tému Trestné oznámenie ministra vnútra SR v súvislosti s poskytnutím ochrany príslušníkom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) 27. novembra 2023 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian

Zdroj: Jakub Kotian

Reklama

Kariéra Daniela Lipšica na Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa blíži ku koncu. Vláda na včerajšom rokovaní rozhodla totiž o zrušení špeciálnej prokuratúry ako takej. ÚŠP fungoval 20 rokov a bol terčom ostrej kritiky.

„Nestrannosť prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry bola spochybnená aj samotným Špecializovaným trestným súdom, ktorý v tejto súvislosti požiadal Ústavný súd Slovenskej republiky o preskúmanie ústavnosti niektorých ustanovení zákona o prokuratúre,” zdôvodňuje svoj návrh vláda v novele Trestného zákona, ktorú s pripomienkami dnes schválila.

V návrhu na zrušenie vláda píše, že k 15. januáru 2024 prejdú všetky spisy v právoplatne skončených prípadoch z ÚŠP pod Generálnu prokuratúru a v neskončených pod príslušnú krajskú prokuratúru.
„Systémová zaujatosť je právny pojem, ktorý znamená, že ak je zaujatý vrcholný predstaviteľ nejakej inštitúcie, tak jeho podriadení, aj keby sa on vylúčil z rozhodovania, sú takisto zaujatí, lebo majú tendenciu rozhodovať v prospech svojho nadriadeného tak, aby bol spokojný," uviedol minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD).

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TERAZ TAKTO: Čurillovci a prokurátori Lipšicovej ÚŠP sú konglomerát zločinnosti, tvrdí M. Para

    Systémovú zaujatosť podľa ministra dokazuje aj obraz, ktorý špeciálny prokurátor Daniel Lipšic dostal na narodeniny od podriadených. Ten podľa šéfa rezortu spravodlivosti absolútne neprimeraným spôsobom dehonestuje generálneho prokurátora, jeho námestníka a osoby z politického a podnikateľského prostredia, dodal Susko.

    Daniel Lipšic sa ÚŠP pokúšal ešte v poslednej chvíli zachrániť verbálnou výzvou. „V prípade, ak vláda bude verejne garantovať, že nijakým spôsobom nezasiahne do postavenia ÚŠP a jeho prokurátorov, vzdám sa v zmysle zákona funkcie špeciálneho prokurátora,“ uviedol Lipšic deň pred rokovaním vlády. Na jeho výzvu však nikto nereagoval. „Zmeny nie sú a nebudú o jednom človeku. Politik Daniel Lipšic sa nikdy nemal stať špeciálnym prokurátorom, preto jeho vyjadrenia nemá zmysel komentovať. Právny štát nemôže stáť na existencii jednej mimoriadnej inštitúcie a už vôbec nie na funkcii jedného človeka," uviedla strana Hlas. Čo bude s Lipšicom zatiaľ nie je jasné. „Neplánujem sa vrátiť do politiky. Kde budem v budúcnosti, či to bude advokácia, alebo prokuratúra, v tomto okamihu neriešim," povedal ešte v novembri špeciálny prokurátor v relácii TV Markíza.

    Zrušenie ÚŠP je len prvým krokom v úpravách v oblasti trestného práva. „Ide o prvý naliehavý krok z pripravovanej širokej reformy trestnej politiky vlády Slovenskej republiky smerujúci k posilneniu právneho štátu v Slovenskej republike,“ argumentuje Ficova vláda.

    Mohlo by vás zaujímať: