Prekvapivé slová Lipšica: Vieme, aké mal plány krátko pred zrušením špeciálnej prokuratúry
7. 12. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:37)

Zdroj: Jakub Kotian
Kariéra Daniela Lipšica na Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa blíži ku koncu. Vláda na včerajšom rokovaní rozhodla totiž o zrušení špeciálnej prokuratúry ako takej. ÚŠP fungoval 20 rokov a bol terčom ostrej kritiky.
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: Jakub Kotian
Galéria k článku
„Nestrannosť prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry bola spochybnená aj samotným Špecializovaným trestným súdom, ktorý v tejto súvislosti požiadal Ústavný súd Slovenskej republiky o preskúmanie ústavnosti niektorých ustanovení zákona o prokuratúre,” zdôvodňuje svoj návrh vláda v novele Trestného zákona, ktorú s pripomienkami dnes schválila.
V návrhu na zrušenie vláda píše, že k 15. januáru 2024 prejdú všetky spisy v právoplatne skončených prípadoch z ÚŠP pod Generálnu prokuratúru a v neskončených pod príslušnú krajskú prokuratúru.
„Systémová zaujatosť je právny pojem, ktorý znamená, že ak je zaujatý vrcholný predstaviteľ nejakej inštitúcie, tak jeho podriadení, aj keby sa on vylúčil z rozhodovania, sú takisto zaujatí, lebo majú tendenciu rozhodovať v prospech svojho nadriadeného tak, aby bol spokojný," uviedol minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD).

Systémovú zaujatosť podľa ministra dokazuje aj obraz, ktorý špeciálny prokurátor Daniel Lipšic dostal na narodeniny od podriadených. Ten podľa šéfa rezortu spravodlivosti absolútne neprimeraným spôsobom dehonestuje generálneho prokurátora, jeho námestníka a osoby z politického a podnikateľského prostredia, dodal Susko.
Daniel Lipšic sa ÚŠP pokúšal ešte v poslednej chvíli zachrániť verbálnou výzvou. „V prípade, ak vláda bude verejne garantovať, že nijakým spôsobom nezasiahne do postavenia ÚŠP a jeho prokurátorov, vzdám sa v zmysle zákona funkcie špeciálneho prokurátora,“ uviedol Lipšic deň pred rokovaním vlády. Na jeho výzvu však nikto nereagoval. „Zmeny nie sú a nebudú o jednom človeku. Politik Daniel Lipšic sa nikdy nemal stať špeciálnym prokurátorom, preto jeho vyjadrenia nemá zmysel komentovať. Právny štát nemôže stáť na existencii jednej mimoriadnej inštitúcie a už vôbec nie na funkcii jedného človeka," uviedla strana Hlas. Čo bude s Lipšicom zatiaľ nie je jasné. „Neplánujem sa vrátiť do politiky. Kde budem v budúcnosti, či to bude advokácia, alebo prokuratúra, v tomto okamihu neriešim," povedal ešte v novembri špeciálny prokurátor v relácii TV Markíza.
Zrušenie ÚŠP je len prvým krokom v úpravách v oblasti trestného práva. „Ide o prvý naliehavý krok z pripravovanej širokej reformy trestnej politiky vlády Slovenskej republiky smerujúci k posilneniu právneho štátu v Slovenskej republike,“ argumentuje Ficova vláda.