Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Prvý minister na výmenu? KRAJČÍ to má NAHNUTÉ. SULÍK sa hlási, že pomôže

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Prvý minister na výmenu? KRAJČÍ to má NAHNUTÉ. SULÍK sa hlási, že pomôže
    Reklama
    Logo Plus JEDEN DEŇLogo Plus JEDEN DEŇ

    V koalícii to vrie ešte viac než predtým. O posledný šok sa postaral minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), keď navrhol premiérovi Igorovi Matovičovi, že by sa mohol ujať rezortu zdravotníctva.

    Minister Richard Sulík navrhol premiérovi Igorovi Matovičovi náhradu za ministra zdravotníctva Marka Krajčího. Novým šéfom rezortu by mal byť on sám. Šéf kabinetu to však odmietol. Sulík dodal, že od tohto momentu odmieta spoluzodpovednosť za  ďalší vývoj pandémie. Jedným z jeho argumentov bolo aj to, že na ministerstvo by vzal tím svojich ľudí. jeho súčasťou by bol aj bývalý šéf Sociálnej poisťovne Ľuboš Lopatka.

    Vzdať sa rezortu hospodárstva však odmietol. "Strávil som tam rok života," povedal ako argument s tým, že ponuka viesť zdravotníctvo je z jeho strany obetou. 

    Premiér Matovič naživo

    Vláda počas rokovanie schválila aj dlhodobý kurzarbeit. Navrhol to rezort práce, sociálnych vecí a rodiny. Jeho návrh v pondelok odobrila aj tripartita a zdá sa, že problém s ním nemali ani členovia vlády. Ide o pomoc pre zamestnávateľov na udržanie pracovných miest.

    "Počas tejto pandémie sme sa presvedčili o tom, že na udržanie pracovnýc miest je dôležité, či majú majitelia firiem predvídateľné prostredie," vysvetlil minister práce Milan Krajniak.

    O zákone majú rokovať ešte poslanci Národnej rady počas marcovej schôdze. Do platnosti by mal vstúpiť na začiatku ďalšieho roka.

    Kolíková bojuje za núdzový stav

    Ak nebudeme mať núdzový stav, necháme ľudí napospas osudu. V stredu to uviedla šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v súvislosti so schváleným materiálom, ktorým vláda SR doplnila dôvody, prečo žiada parlament, aby odobril opakované predĺženie núdzového stavu.

    "Keďže núdzový stav znamená predpoklad závažného zásahu do základných práv a slobôd, zaoberali sme sa pripomienkami poslancov a rozoberali sme bližšie dôvody, pre ktoré je to potrebné," dodala ministerka. Vyhlásila, že vláda by v prípade nepredĺženia núdzového stavu stratila mandát na to, aby mohla zavádzať opatrenia, ktoré považuje za dôležité na predchádzanie šíreniu pandémie.

    Materiál obsahuje aj štatistické dáta, ktoré súvisia s využívaním oprávnenia takzvanej hospodárskej mobilizácie v súvislosti so zariadeniami sociálnych služieb a nemocnicami. "Vyrovnávame sa tu podľa možností aj s takzvaným testom proporcionality. Na jednej strane má vláda chrániť zdravie a životy ľudí, na druhej strane nemá prijímať také opatrenia, ktorými by sme neprimerane zasahovali do práva na slobodu pohybu a práva zhromažďovať sa," podotkla.

    Pokračovanie článku nájdete na nasledujúcej strane.

    Funkcia hraničného splnomocnenca vychádza z bilaterálnych zmlúv o režime a spolupráci na štátnych hraniciach, ktoré má SR podpísané so všetkými susediacimi krajinami s výnimkou Rakúska.

    Splnomocnenec je zodpovedný za realizáciu medzinárodných zmlúv týkajúcich sa štátnych hraníc, riešenie incidentov, mimoriadnych udalostí a všetkých problémov týkajúcich sa štátnych hraníc.

    Funkcia sa viaže s pozíciou riaditeľa Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru, kde Gucký nastúpil 15. februára.

    Predchodcom Guckého bol Ladislav Csémi, ktorého vláda odvolala v apríli 2020, potom ako ho zaradili do činnej zálohy a získal funkciu policajného pridelenca SR v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska.

    Nové pravidlá štátneho občianstva

    Slovenské štátne občianstvo by podľa návrhu mohli získať tiež bývalí občania SR, ktorí ho stratili na vlastnú žiadosť, ako aj osoby so slovenským pôvodom po jednom z rodičov, prarodičov alebo praprarodičov. Súčasný zákon pripravuje o slovenské občianstvo tých ľudí, ktorí prijmú občianstvo iného štátu. Takto oň prišlo už viac ako 3500 ľudí.

    Zdroj: TASR - Jakub Kotian

    Na snímke sprava minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) a ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) pred zasadnutím 80. rokovania vlády SR 24. februára 2021 v Bratislave.

    O slovenský pas by nemuseli prísť občania v prípadoch, ak ide o nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva manžela za trvania manželstva, narodením, osvojením, alebo ak ho nadobudlo maloleté dieťa. Slovenské občianstvo by si mohli udržať aj občania, ktorí nadobudnú cudzie štátne občianstvo, "ak majú na území štátu, ktorého štátne občianstvo nadobudnú, povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt v čase nadobudnutia cudzieho občianstva najmenej päť rokov a predložia doklady preukazujúce tieto skutočnosti". O štátne občianstvo SR by nemuselo prísť ani maloleté dieťa, ktorého rodič zostáva štátnym občanom SR.

    Občania alebo bývalí občania Českej republiky by po novom nemuseli pri žiadosti o slovenské občianstvo spĺňať požiadavku ovládania slovenského jazyka. Výnimka z ovládania štátneho jazyka by sa mohla uplatňovať aj pri žiadateľoch starších ako 65 rokov a tých, ktorí vykonali jazykové skúšky zo slovenského jazyka. Vzťahovať by sa mala aj na žiadateľov, ktorí majú vydané platné osvedčenie preukazujúce postavenie Slováka žijúceho v zahraničí.

    Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu. Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zmiernenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný. Aktuálnou právnou normou sa zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý nedokázal povedať, či je alebo nie je protiústavná.

    Súčasná vláda Igora Matoviča (OĽANO) sa v programovom vyhlásení zaviazala, že umožní občanom SR dlhodobo žijúcim na území iného štátu nadobudnúť občianstvo toho štátu bez straty slovenského občianstva.

    Prvé kloktacie testy už koncom budúceho týždňa

    Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) verí, že prvotný balík do 20.000 kusov takzvaných kloktacích testov budú na školy distribuovať koncom budúceho týždňa. Uviedol to v stredu počas rokovania vlády.

    Zdroj: Jakub Kotian

    Na snímke minister školstva, vedy výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS)

    "Momentálne zisťujeme na základných školách druhého stupňa, kde sa vyučuje v skupine päť plus jedna, aký je záujem o vzdelávanie. Mali by sme to mať do konca týždňa sfinalizované," povedal minister školstva s tým, že práve na týchto školách by tento druh testov vedeli využiť.

    Minister potvrdil, že sa diskutuje aj o krátkych nosových testoch. "Je to na základe rozhodnutia ministra zdravotníctva a jeho požiadavky asi smerom k štátnym hmotným rezervám, aby nakúpili takéto testy. My sa nebudeme proti tomu brániť a budeme chcieť využívať všetky možné varianty testovania, ktoré nám umožnia spustiť aj druhý stupeň základných škôl alebo stredné školy v rámci prezenčnej výučby," povedal.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS