Radošinský Klevner z odrody hrozna Rulandské šedé sa dostal aj na kráľovskú svadobnú hostinu Alžbety II. v roku 1947. Stalo sa tak vďaka pracovníkom anglického veľvyslanectva a odporučeniu slovenských cirkevných hodnostárov pôsobiacich v Anglicku. Tí objednali rovných 600 litrov, ktoré dodali v drevených sudoch. O polstoročie ho degustoval aj kráľovský syn princ Charles. Víno získal ako darček priamo z Radošiny pred Vianocami v roku 2006. O tom, že mu chutilo, svedčí ďakovný list od jeho komorníka.

RADOŠINSKÝ KLEVNER: Z odrody hrozna Rulandské šedé.

Prominentní znalci vín

Radošinské víno neocenili iba urodzené hrdlá. Tamojšiu pivnicu navštívili aj viaceré slovenské celebrity. Nechýbajú medzi nimi herci Radošinského naivného divadla, ktorí venovali vínu pre kráľovnú hru Víno vinovaté, ale aj ich kolegovia Ady Hajdu a Ľubomír Paulovič a speváčka Hana Hegerová. K pravidelným hosťom patrí textár Boris Filan. Zavítali tam aj sudcovia Najvyššieho súdu, bývalí aj súčasní politici, radošinské víno osviežilo aj pápeža Jána Pavla II. počas jeho návštevy na Slovensku. 

RADOŠINSKÉ HROZNO: Jesenné slnečné lúče ho milujú.


Generálny riaditeľ Pivnice Radošina Tibor Roman (44) však nezabudol dodať, že si vážia každého hosťa, ktorý vie oceniť kvalitu ich vín. A kedy chutia najlepšie? „Keď si ním pripijú dobrí ľudia,“ dodáva s úsmevom Roman.

O Klevneri

Radošinský Klevner z odrody hrozna Rulandské šedé si môžete kúpiť ako suché alebo polosladké víno. Ročná výroba je 15- až 20-tisíc litrov. Cena vína sa pohybuje okolo 300 korún (9,96 eura) za 0,75 l fľašku, najkvalitnejšie archívne ročníky stoja približne 500 korún (16,597 eura). Radošinský Klevner je uskladnený v antikorových tankoch s obsahom 3 000 a 10 700 litrov, kde dozrieva jeden až dva roky pri teplote 12 až 15 stupňov Celzia.

PETER LUKAČOVIČ (39): Pivničný majster v 300-ročnej pivnici s červeným vínom.