Spor vznikol pre novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá podľa kritikov nie je zlepšením súčasného stavu, skôr naopak. Návrh, že zákazky pre stavebné práce by bolo možné zadávať bez súťaže až do výšky 5,3 milióna eur, sa nepozdáva nielen Úradu pre verejné obstarávanie, ale ani niektorým koaličným partnerom, ale aj Európskej komisii.

Holý nateraz mlčí

S vážnou pripomienkou prišla Generálna prokuratúra (GP) na čele s Marošom Žilinkom. Tá v medzirezortnom pripomienkovom konaní uviedla, že Štefan Holý na takýto zákon nemá kompetencie. Práve na GP mal podľa našich informácií Holý tlačiť s tým, aby zásadnú pripomienku stiahla. 

Vicepremiér pre legislatívu takéto informácie popiera. Zároveň však priznal, že stále trvá rozporové konanie: "Keďže ešte stále prebieha v tejto veci rozporové konanie, prosím o porozumenie, že sa k tomu nebudem verejne vyjadrovať.  Po ukončení rozporového konania, samozrejme, zaujmeme s ohľadom na jeho výsledok jasné stanovisko."

Generálna prokuratúra má iný názor

Vyzerá to tak, že generálny prokurátor Maroš Žilinka nemá v pláne ustúpiť vicepremiérovi pre legislatívu ani o milimeter. "Generálna prokuratúra Slovenskej republiky naďalej trvá na uplatnenej zásadnej pripomienke týkajúcej sa kompetenčnej príslušnosti podpredsedu vlády Slovenskej republiky, ktorý neriadi ministerstvo, na legislatívnu iniciatívu," uviedla pre denník Plus JEDEN DEŇ hovorkyňa generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová. 

Na snímke podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina) počas tlačovej konferencie po 57. rokovaní vlády SR v Bratislave 7. decembra 2020. FOTO TASR -Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák

Problém má aj Kolíková

Podľa našich informácií má problém s novelou aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.  Na jej zákon o súdnej ochrane vo verejnom obstarávaní sa Holého novela viaže.  Kolíkovú verejne vyzvali na stiahnutie zákona, ktorý zasahuje do verejných nákupov, mimovládne organizácie.  

Mohlo by vás zaujímať: