Po rokoch strávených vo vrcholnej politike ste sa stiahli do úzadia a užívate si súkromie. Ako sa teda máte?
- Spokojne. Venujem sa trom veciam naraz. Sadom, to je obrovská práca. Z lesa vyrábame sady, čiže to treba odklčovať. Druhé, čomu sa venujem, je zbieranie historických dokumentov. Zbierka je veľmi veľká, čaká na servisné spracovanie. A tretie? Príprava novej strany.

Čiže kuloárne informácie o tom, že chystáte návrat do politiky, boli pravdivé.
- Nehovorím, že ja sa vrátim, ale tá strana. Bude nová a bude zaujímavá aj programovo, ale hlavne bude iná ako ostatné strany. Chýba tu strana, ktorá by vedela povedať, že Slovensko je pre ňu na prvom mieste.

Niektoré strany sa takto však prezentujú. V čom bude teda táto iná?
- Vo všetkom. Od chápania počiatkov demokracie a výstavby štátu cez sociálnu politiku, ekonomickú politiku. Keď si to zoberiete, je taký systém, že ak majú politici individuálne problémy, tak rýchlo nahodia sociálne dávky, ktoré síce budú až po voľbách, ale využijú to, aby im to k voľbám robilo dobré meno a zakrylo ich hriechy. Čo sa týka politickej časti, tam je najzaujímavejšia tá pasáž, ktorá hovorí o odtrhnutí sa politiky od voliča aj politických strán od voliča a zmena celého systému výberu poslancov aj funkcionárov, ktorí budú priamo volení na systém väčšinový. Vo volebnom období získaš buď väčšinu, alebo nie, ak máš väčšinu, si poslanec. Náš dodatok ale je , že ak nebudeš robiť alebo budeš robiť opačne, tak si ťa my občania odvoláme. To nemajú zatiaľ nikde. Novinka je aj v chápaní Národnej Rady, v chápaní postavenia vlády, ktorá je doslova rozbitá tou novelou, ktorá bola urobená za Dzurindových čias. Predseda vlády má v podstate personálne právomoci a to je všetko. 

Expremiér Vladimír Mečiar chystá návrat do veľkej politiky. Nevylučuje ani spoluprácu s neúspešným prezidentským kandidátom Štefanom Harabinom.
Zdroj: Matej Kalina