Reklama

Vieme, KOĽKO bude stáť ŠIMKOVIČOVEJ nápad so zmenou hymny: VÝSMECH od Beňovej vás dostane

Reklama

Prekvapenie ako hrom! Ministerstvo kultúry na čele s Martinou Šimkovičovou (nom. SNS) pripravuje zmenu v národnej hymne, ktorú má pod taktovkou známy dirigent a hudobník Oskar Rózsa (50). Tomu prišla aktuálna verzia už zastaralá. Denník Plus JEDEN DEŇ zistil, koľko nás tento „špás“ bude stáť. Svoj postoj vyjadrili aj politici.

Martina Šimkovičová (53) sa opäť postarala o poriadny rozruch. Ako sa totiž podarilo zistiť portálu Aktuality.sk, rezort pod jej vedením začal pracovať na novom hudobnom spracovaní slovenskej hymny. Šéfka ministerstva najprv hovorila len o veľkom prekvapení, ktoré sa však za krátky čas podarilo odhaliť.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ministerka kultúry Martina Šimkovičová o problémoch v SNG
    Zdroj: Ministerstvo kultúry

    Za týmto odvážnym počinom stoja významné osobnosti slovenskej hudobnej scény na čele so skladateľom a s dirigentom Oskarom Rózsom (50), ktorý sa priznal, že na zmene pracuje už 13 rokov a ministerstvo kultúry so svojím nápadom oslovil už v roku 2011, keď rezortu šéfoval Daniel Krajcer. „Keďže je to malý darček pre Slovenskú republiku odo mňa, tak by som to nerád znehodnotil skôr, než si bude možné vypočuť výsledok. Rád sa vyjadrujem k veciam, až keď sú hotové,“ uviedol Rózsa, podľa ktorého znie aktuálna podoba hymny ako dychovka.

    V rozhovore pre TV Markíza ďalej dodal, že v aranžmáne zachoval podstatu hudobného motívu, avšak nepatrne spomalil tempo s dôrazom na šírku melódie. Nové znenie hymny už mali nacvičovať viaceré telesá v slovenskej filharmónii. „Hovoríme o obrovskom symfonickom orchestre so 120 členmi a miešanom zbore zloženom z troch telies, kde je dokopy 130 členov. V závere sú dve prekvapenia,“ dodal Rózsa pre Markízu. Autor zmeny zároveň hovorí, že slovenská hymna bude po novom znieť o niečo veselšie, pretože zmenil akord.

    „Nový aranžmán hymny bude viac symfonický, monumentálny a nápaditý,“ priblížila neskôr vedúca oddelenia komunikácie ministerstva kultúry Petra Bačinská s tým, že novou verziou chcú hymnu viac priblížiť aj mladým ľuďom.

    Zdroj: Archív

    Hudobník Oskar Rózsa: Predstavil sa už aj ako dirigent!

    Na základe dostupných informácií už vieme, že zákon o štátnych symboloch ostáva v platnosti, pričom hymna bude aj naďalej zahŕňať prvé dve slohy textu básne Nad Tatrou sa blýska, ktorá má už 180 rokov.

    Projekt sa javí ako náročný a finančne nákladný, keďže sa na ňom podieľali aj orchester, filharmonický zbor a dva detské zbory – Detský a dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu a Bratislavský chlapčenský zbor. Denníku Plus JEDEN DEŇ sa však podarilo zistiť, že s financovaním to nebude až také hrozné. „Je to robené v spolupráci a so stopercentnou podporou ministerstva vnútra. Cena je minimálna, mnoho vecí robia ľudia doslova zadarmo. Cena bude okolo 50-tisíc eur a všetko bude zdokladované,“ prezradila nám samotná ministerka Šimkovičová, ktorej na príprave diela veľmi záleží. Osobne totiž, spoločne s vedúcim služobného úradu ministerstva kultúry Lukášom Machalom, dohliadala na celý proces nahrávania.

    Nie každý zo súčasnej vládnej koalície však zdieľa rovnaké nadšenie ako Šimkovičová. Podľa vicepremiéra pre plán obnovy Petra Kmeca by slovenská hymna mala zostať taká, aká je. S novou verziou nesúhlasí ani minister školstva Tomáš Drucker, ktorý podľa vlastných slov o zmene nemá žiadnu informáciu, ale ani minister investícii Richard Raši. K téme sa vyjadrila aj dlhoročná europoslankyňa za stranu Smer Monika Beňová, ktorá sa z celej situácie iba pousmiala a napísala celkom štipľavo-ironický odkaz. Medzi tých, ktorí vyjadrili nespokojnosť s krokom ministerky parí aj opozičná poslankyňa Jana Bittó-Cigániková, ktorej status hovorí za všetko. Aj ten nájdete v GALÉRII.

    Na skeptický postoj verejnosti zareagovalo nielen ministerstvo, ale aj šéfka rezortu kultúry. „Cieľom je, aby štátna hymna bola pre všetkých Slovákov zdrojom národnej identity, jednoty a pozitívnych hodnôt," uviedlo ministerstvo a Šimkovičová doplnila: „Ja vám sľubujem, že my na ministerstve kultúry vždy podporíme každú dobrú myšlienku, ktorá vedie k posilňovaniu národného povedomia. Pretože to tvorí našu identitu.“

    V Rusku ju zmenili tiež

    Vynovenú hymnu používa od roku 2000 aj Rusko. Pôvodnú melódiu z roku 1943, ktorú osobne vybral ešte sovietsky diktátor Stalin, zanechali. Zmenili však text a známy „Sojuz nerušimyj respublik svobodnych“ nahradil „Rusko, to je náš posvätný štát“, autorom ktorého bol slávny básnik Sergej Michalkov († 96).