Reklama

VIDEO Na pohreb pápeža Františka pocestuje aj prezident Pellegrini: Takto naňho spomína

Reklama

Pápeža Františka si navždy budeme nosiť v našich srdciach a spomínať na to všetko dobro, ktoré medzi ľuďmi šíril. Uviedol to dnes prezident SR Peter Pellegrini v priestoroch Apoštolskej nunciatúry v Bratislave po podpise do kondolenčnej knihy venovanej zosnulému pápežovi Františkovi.

Podľa Pellegriniho to bol dobrý človek a spomínať budeme aj na veľké gestá, ktoré ako pápež za svoj pontifikát dokázal urobiť.

Zdroj: Vatican Media

Prezident SR Peter Pellegrini (vľavo) a pápež František počas súkromnej audiencie vo Vatikáne v pondelok 9. decembra 2024.

„Vyjadril som v mene slovenského ľudu úprimnú sústrasť celej Svätej stolici a katolíckej cirkvi aj všetkým ľuďom, ktorí za pápežom smútia. Vyjadril som tam, že ho vnímame ako človeka skromného a múdreho, ktorý nosil vo svojom srdci vždy úctu aj k tomu najslabšiemu,“ priblížil prezident SR.

Zdroj: Facebook/Peter Pellegrini

Prezident Pellegrini podpisuje kondolenčnú knihu na znak vďaky za život a odkaz pápeža Františka.

Prezident tiež v utorok podpísal kondolenčnú knihu "na znak vďaky za život a odkaz pápeža Františka." Informoval o tom na sociálne sieti. "Bol stelesnením pokory, ľudskosti a múdrosti – skutočnou morálnou autoritou. Jeho odchod je preto pre svet a všetkých ľudí, ktorých obdarúval posolstvom nádeje a otcovskej lásky, obrovskou stratou," napísal prezident.

VIDEO TAKTO navštívil Pápež František Slovensko v roku 2021

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TAKTO navštívil Pápež František Slovensko v roku 2021

    Prezident zároveň informoval, že sa v sobotu vo Vatikáne v mene Slovenskej republiky zúčastní aj na poslednej rozlúčke s pápežom Františkom. Doplnil, že spolu s ním pocestujú aj predstavitelia katolíckej cirkvi vrátane arcibiskupa Bernarda Bobera a biskupov, ktorí ho budú sprevádzať.

    Účasť na Františkovom pohrebe, ktorý sa bude konať v sobotu 26. apríla, už avizovalo viacero svetových lídrov vrátane francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, nemeckého kancelára Olafa Scholza, šéfky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyenovej, poľskej hlavy štátu Andrzeja Dudu či ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

    Zdroj: Vatican Media

    Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin (vľavo) sa modlí nad telom zosnulého pápeža Františka, ktoré je vystavené v otvorenej rakve v súkromnej kaplnke vo Vatikáne v pondelok 21. apríla 2025.

    Na pohrebe pápeža bude prítomný aj americký prezident Donald Trump s manželkou Melaniou, španielsky kráľovský pár Filip VI. a Letícia, brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva i argentínsky prezident Javier Milei. Účasť v utorok potvrdil aj britský premiér Keir Starmer. Ruský prezident Vladimir Putin sa na poslednej rozlúčke s pápežom Františkom nezúčastní, uviedol Kremeľ.

    Zdroj: profimedia.sk

    Voľba pápeža

    Za pápeža môže byť zvolený ktorýkoľvek kardinál, či už je prítomný na konkláve alebo nie, alebo ktokoľvek iný. Teoreticky sa teda môže pápežom stať nielen kardinál alebo obyčajný kňaz, ale aj laik. Účastníci konkláve majú zakázané dávať sľuby, preberať záväzky a uzatvárať spojenectvá či dohody, ktoré by mohli zabezpečiť podporu určitému kandidátovi. Každý z kardinálov má právo vziať si so sebou na konkláve dvoch pomocníkov – jedného kňaza a jedného laika. Okrem toho v miestnostiach, kde konkláve zasadá, je prítomných niekoľko desiatok ľudí z obsluhujúceho personálu: čašníci, kuchári a pod. Keď sú účastníci konkláve pohromade, camerlengo zvolá: „Extra omnes!“ („Kto sem nepatrí, nech vyjde von!“). Právo voliť majú iba kardináli mladší ako 80 rokov.

    VIDEO Prezident Peter Pellegrini po stretnutí s pápežom Františkom

    Vyberáme pre vás niečo PLUS