Pár dní potom, čo sa v Bielom dome stretol a americkým prezidentom Donaldom Trumpom premiér Peter Pellegrini, sa táto pocta naskytla ďalšiemu slovenskému politikovi. Do Washingtonu D.C. vycestoval v utorok slovenský eurokomisár a neúspešný kandidát na prezidenta Maroš Šefčovič a stretol sa s americkým prezidentom. Obaja sa spoločne – na palube Air Force One – presunuli do mesta Hackberry v americkom štáte Louisiana, kde otvorili terminál na vývoz skvapalneného plynu (LNG) do Európy. Projekt Cameron LNG má prispieť k vyššej energetickej bezpečnosti Európskej únie vrátane Slovenska.  

„Živo si pamätám, ako aj na Slovensku sme počas energetickej krízy v roku 2009 museli robiť ťažké rozhodnutia, či plyn pôjde domácnostiam, nemocniciam alebo priemyslu. Aj preto je energetická bezpečnosť medzi prioritami Energetickej únie, čo v praxi znamená, že každý členský štát musí mať prístup aspoň k trom rôznym zdrojom plynu. Bez skvapalneného plynu to nejde,“ povedal pred cestou Šefčovič. Ako dodal: „EÚ a USA tvoria ideálny tandem, ideálnu dvojičku. Európa potrebuje viacero dodávateľov plynu, ktorí si budú navzájom konkurovať a ponúkať nám lepšie ceny. Spojené štáty sú zasa najväčší svetový producent plynu. Naša spolupráca má teda strategický význam.“

Problém však nastal, keď mal Trump povedať meno Maroša Šefčoviča. Nevedel ho vôbec vysloviť a podarilo sa mu ho dobre skomoliť.

Anketa
Urazili by ste sa, keby vám niekto takto skomolil meno?
  • 15%
  • 85%

VIDEO ako americký prezident Donald Trump skomolil meno eurokomisára Šefčoviča nájdete na nasledujúcej strane