Reklama

VIDEO Boris Kollár prehovoril o prezidentských kandidátoch: Máme tu dve „podržtašky"

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Boris Kollár o voľbách hlavy štátu: Takémuto kandidátovi držím palce
    Zdroj: instagram.com/kollarboris
    Reklama

    Podľa bývalého šéfa parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) by nový prezident mal byť „podržtaškou" všetkých občanov Slovenskej republiky.

    Líder hnutia Sme rodina a jeden z partnerov koaličných vlád, ktoré sa na Slovensku sformovali po voľbách v roku 2020, zverejnil na sociálnej sieti video, v ktorom sa vyjadril k blížiacim sa prezidentským voľbám. Vo svojom vyhlásení sa pritom zameral predovšetkým na dvoch najhorúcejších favoritov na post hlavy štátu: exdiplomata Ivana Korčoka a šéfa parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas).

    „Priatelia, máme tu rozbehnutú prezidentskú kampaň. A máme tu dvoch horúcich favoritov na prezidenta Slovenskej republiky,“ konštatoval Kollár s tým, že šance Korčoka a Pellegriniho v súboji o palác sú vyrovnané.

    Vzápätí poukázal na fakt, ako sa fanúšikovia jedného aj druhého kandidáta doťahujú o tom, kto je väčšia „podržtaška". „Teraz tu máme dve ,podržtašky´," upozornil Kollár, zároveň však zdôraznil: „Ale veď si treba uvedomiť, že jeden z týchto dvoch ľudí bude určite prezidentom Slovenskej republiky a toto rozoštvávanie nikam nevedie. To hovorím od začiatku. Toto rozoštvávanie nás akurát ťahá ku dnu a už nás predbiehajú v mnohých veciach Rumunsko a už sme, dá sa povedať, úplne skoro poslední v Európskej únii." 

    Ako dopadne súboj medzi Korčokom a Pellegrinim? Kollár neprezradil meno svojho favorita, naznačil však svoje želanie: „Bude to o kompromise? Ja osobne by som bol veľmi rád, aby jeden z týchto dvoch kandidátov bol schopný urobiť kompromisy aj pre tých svojich, ale aj pre tých, ktorí ho nevolia, aby vedel urobiť ten kompromis, aby bol prezidentom pre nás všetkých."

    Na záver svojho vyhlásenia sa ešte vrátil k známemu výrazu, ktorým sa oháňajú tak podporovatelia Korčoka, ako aj Pellegriniho. „A keď sa už bavíme o tej ,podržtaške´, je to veľmi hanlivý výraz. Keď už máme použiť tento výraz, tak nový prezident môže byť ,podržtaškou´, ale mal by byť ,podržtaškou´ nás všetkých občanov Slovenskej republiky. Vtedy by to bolo v poriadku a ja takémuto kandidátovi držím palce. Pekný večer," dodal Kollár. 

    Na ďalšej strane si prečítajte, ako sa vyvíjala politická kariéra Pellegriniho a Korčoka.

    Kariéra oboch favoritov prezidentských volieb sa výrazne líši. Pellegrini bol celý svoj politický život v službách jednej strany, konkrétne Smeru - a to dovtedy, kým nezaložil Hlas, ktorému šéfuje.

    Začínal ako poslanecký asistent

    Začínal v roku 2002 ako asistent poslanca Ľubomíra Vážneho a po parlamentných voľbách v roku 2006 bol zvolený za poslanca Národnej rady (NR) SR. Pellegrini sa poslancom NR SR sa stal aj vo voľbách v roku 2010.

    Zdroj: TASR/Martin Baumann

    Na snímke vpravo minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny a vľavo poslanec Peter Pellegrini počas 45. mimoriadnej schôdze NR SR, 20. januára 2010 v Bratislave.

    Aj v predčasných voľbách v roku 2012 ho voliči posunuli do parlamentu - v poradí už tretíkrát. Vtedy sa stal aj štátnym tajomníkom rezortu financií a na mimoriadnom sneme Smeru v roku 2014 sa stal novým podpredsedom strany. V tom istom roku niekoľko mesiacov pôsobil aj ako minister školstva a po parlamentných voľbách v roku 2016 sa stal podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu.

    Dotiahol to až na premiéra Smeru

    Po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice bol Peter Pellegrini 7. marca 2018 dočasne poverený vedením rezortu kultúry. Iba o týždeň neskôr, 15. marca 2018, bol vtedajším prezidentom Andrejom Kiskom poverený zostavením novej vlády, hlave štátu po odstúpení Roberta Fica predložil 79 podpisov poslancov a stal sa od 22. marca 2018 premiérom, jeho vláde vyslovilo dôveru 81 poslancov NR SR. Pellegriniho vláda podala po februárových voľbách 20. marca 2020 demisiu. V rovnakom roku po voľbách Pellegrini odišiel so skupinou 11 poslancov Smeru, založil stranu Hlas a stal sa jej šéfom.

    Korčok začínal ako hovorca Mečiarovho ministra

    Korčok začal v politike oveľa skôr ako Pellegrini - a to už v roku 1992, keď začal pôsobiť na vtedajšom Ministerstve medzinárodných vzťahov SR. Následne v rokoch 1993 až 1996 bol 2. tajomníkom veľvyslanca v nemeckom Bonne. Ako informuje otvorená internetová encyklopédia Wikipedia, v rokoch 1996 až 1997 bol hovorcom rezortu slovenskej diplomacie. Bolo to v časoch, keď bol premiérom líder HZDS Vladimír Mečiar, ktorý mal na ministerstve zahraničných vecí aj svojich ministrov.

    Zdroj: Reprofoto/TASR

    Ivan Korčok ako štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR, fotografia pochádza z 23. októbra 2002,

    V rokoch 1997 až 1998 pôsobil Korčok na rezorte slovenskej diplomacie na odbore analýz a plánovania. Následne sa ako ako radca a chargé d’affaires presunul na veľvyslanectvo do Švajčiarska a v rokoch 1999 až 2001 bol zástupcom slovenskej misie pri NATO. V tom čase už bol pri moci premiér Mikuláš Dzurinda.

    Za Dzurindu robil veľvyslanca v Nemecku

    Korčok za Dzurindu pôsobil neskôr aj ako generálny riaditeľ sekcie medzinárodných organizácií a bezpečnostnej politiky na rezorte zahraničia a neskôr sa stal štátnym tajomníkom toho istého ministerstva. Súčasný prezidentský kandidát sa neskôr presunul do Nemecka, kde robil veľvyslanca až do roku 2009.

    Za Smeru štátny tajomník aj diplomat v USA

    Následne bol až do roku 2015 stálym predstaviteľom Slovenska pri Európskej únii. A opäť sa stal štátnym tajomníkom na ministerstve zahraničných vecí, a to za vlády Smeru, keď rezortu šéfoval nominant strany Roberta Fica Miroslav Lajčák.

    Za veľvyslanca v Spojených štátoch bol vymenovaný prezidentom Kiskom 28. augusta 2018 a 17. septembra toho istého roku Korčoka prijal vtedajší americký prezident Donald Trump.

    Rezortným šéfom za SaS

    Po parlamentných voľbách vo februári 2020 bol stranou SaS nominovaný za šéfa slovenskej diplomacie a strana Richarda Sulíka bola nateraz Korčokovou poslednou straníckou zastávkou.

    Prečítajte si aj: