Reklama

Veľký prieskum Plus JEDEN DEŇ: Vieme, koho by Slováci chceli v parlamente!

7 364 ľudí 30 rokov po nežnej revolúcii prezradilo, ktorým slovenským politikom najviac dôverujú.

Zdroj: tasr

Reklama

Exkluzívny prieskum denníka Plus JEDEN DEŇ k 30. výročiu nežnej revolúcie odhalil zaujímavé skutočnosti aj o súčasnej politickej scéne. Napríklad na otázku, či mala byť komunistická strana postavená po revolúcii mimo zákon, takmer dve tretiny fanúšikov Smeru odpovedali nie. Potenciálni voliči strany Za ľudí kritizujú súčasný politický režim a strana SNS by podľa čitateľov nemala šancu uspieť vo voľbách. Koho by Slováci poslali do parlamentu, ak by boli voľby od 13. do 30. septembra, teda v čase našej ankety?

Slovom demokracia sa s obľubou oháňajú politici, bojovníci za slobodu prejavu, „hejteri“ na internete, bežní ľudia - proste každý, kto sa cíti byť v nepráve. A nemusí ani stáť na námestiach. Za demokraciu bojovala predovšetkým nežná revolúcia v novembri 1989, ktorá nakoniec viedla k pádu komunistického režimu v Československu. Tento rok si pripomíname už 30. výročie nežnej revolúcie. Naša redakcia pri tejto príležitosti pripravila od 13. do 30. septembra veľkú anketu.

Na otázky odpovedalo 7 364 ľudí, pričom pomer mužov a žien bol takmer identický (3 540 mužov a 3 524 žien). Najviac odpovedajúcich bolo z Bratislavského kraja (13,56 %), najmenej z Trnavského kraja (9 %). Pýtali sme sa i na dnešnú politickú situáciu a na to, komu by čitatelia dali hlas, ak by sa voľby konali v septembri.

 

Prvá trojica bola relatívne vyrovnaná: zvíťazil by Smer-SD (15,36 %), PS/ SPOLU (11,92 %) a Za ľudí (11,55 %). Naopak, prepadla by SNS, ktorá by dostala 2,93 percenta hlasov a zhorel by Most-Híd s 0,93 percenta. V prieskume sa objavili iba strany, ktoré v tom čase už existovali. Zaujímavé sú aj ďalšie údaje o potenciálnych voličoch troch strán, ktoré vyšli z nášho prieskumu ako najsilnejšie.

Zdroj: red

Výsledky podľa vzdelania.

SMER-SD

Až 46,18 % voličov Smeru- SD uviedlo, že ich najvyššie dosiahnuté vzdelanie je stredoškolské s maturitou a 31,89 % má úplné vysokoškolské. Čistý mesačný príjem nádejných voličov Smeru z našej ankety je až v 28,94 percent len v rozmedzí 400 - 600 eur. Napriek tomu sú so svojím súčasným životom spokojní: 38,71 percenta opýtaných odpovedalo Áno, čiastočne. Až 75,94 % stúpencov Smeru-SD sa cíti slobodne. A čo je zaujímavé: 66,45 % opýtaných si myslí, že komunistická strana sa nemala po revolúcii postaviť mimo zákon.

Zdroj: Matej Jankovic

Prezident Andrej Kiska včera oficiálne vymenoval vedkyňu Martinu Lubyovú za ministerku školstva.

PS/SPOLU

51,54 % nádejných voličov tohto zoskupenia má ukončené vysokoškolské vzdelanie. Najviac z nich, 19 %, zarába v čistom od 801 do 1 000 eur. Títo ľudia však zrejme nežijú len pre prácu a kariéru. Na otázku Venujete sa svojim záľubám a koníčkom až 43,82 % odpovedalo Áno, mám na ne čas aj peniaze. Paradoxne však až 38,95 % opýtaných tvrdí, že na výlety a dovolenky by chodili častejšie, ak by na to mali viac peňazí.

Pomerne jednotní boli nádejní voliči tejto koalície v odpovedi na otázku: Čo vám v súčasnom režime prekáža? Až 82,77 % vyhlásilo, že je to stav politickej scény. Na rozdiel od stúpencov Smeru-SD 62,23 % opýtaných zástancov PS/Spolu súhlasí s tým, že komunistickú stranu mali po revolúcii postaviť mimo zákon.

Zdroj: tasr

PS/Spolu: 11,92 %

ZA ĽUDÍ

Až 39,83 % čitateľov, ktorí by volili túto stranu, tvrdí, že nežijeme v demokratickej krajine. Napriek tomu 76,47 % nádejných voličov sa na Slovensku cíti slobodne a 69 % bezpečne.

Zdroj: Július Dubravay

Za ľudí: 11,55 %

SAS

50,28 % potenciálnych voličov SaS je spokojných so súčasným životom. 79,05 % sa na Slovensku cíti slobodne, ale 37,71 % si myslí, že naša krajina je málo demokratická. 62,32 % stúpencov strany mieni, že komunistická strana nemala byť po revolúcii postavená mimo zákon.

Zdroj: red

Komu by ste dali svoj hlas

SNS

31,40 % stúpencov národniarov je nezamestnaných, ale i tak je 45,89 % z nich so svojím bývaním spokojných.

Zdroj: red

VÝSLEDKY ANKETY PODĽA KRAJOV