Veľké upratovanie na policajnom prezídiu: Končí Hamran, viceprezidenti sú prevelení
28. 10. 2023, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:32)

Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Najrazantnejší nástup do funkcie má minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (36) z Hlasu-SD. Vo štvrtok odvolal policajného prezidenta Štefana Hamrana a prevelil ho do Popradu. K 1. novembru zrušil funkcie viceprezidentov a jedného prevelil do Vyšného Nemeckého a druhého do Veľkého Krtíša.
Zdroj: Facebook/Robert Fico
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Zdroj: Martin Baumann
Galéria k článku
Hamran ešte pred voľbami vyhlasoval, že ak v parlamentných voľbách vyhrá Smer a bude zostavovať vládu, odíde zo zboru. V stredu, keď prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala novú vládu Roberta Fica (Smer), čerstvý šéf rezortu Šutaj Eštok si pred budovou ministerstva podal ruku aj s Hamranom. Tým sa však, zrejme, ich osobný kontakt aj skončil.
Šutaj Eštok vyčíta Hamranovi, že „vnášal politické a osobné postoje do výkonu funkcie policajného prezidenta“. Vo štvrtok večer nový minister zverejnil na sociálnej sieti video, v ktorom sľúbil, že občania sa budú cítiť „bezpečne vo svojom meste, vo svojej ulici aj vo svojom dome“. Už dlho kritizoval rezort, že nedokáže ochrániť krajinu pred nelegálnou migráciou. Aj to bol dôvod Hamranovho odvolania.
Už bývalého policajného prezidenta postup ministra prekvapil. „Čakali sme, že bude nekompromisný, ale že spraví takúto špinavosť, s tým sme nerátali,“ povedal. V piatok ráno sa mal hlásiť na okresnom oddelení Policajného zboru v Poprade. Podľa televízie Markíza však namiesto toho skončil v čakárni u lekára, kde si dal vypísať PN-ku.
Hamran sa chce k svojmu odvolaniu vyjadriť na budúci týždeň, keď už nebude policajtom. Bývalý minister vnútra Vladimír Palko tvrdí, že odvolanie Hamrana bol dobrý krok. „Čo sa týka zaradenia na tabuľkové miesto v Poprade, nemám úplnú informáciu. Keď minister niekoho odvolá, tak ho musí zaradiť na nejaké tabuľkové miesto, ktoré je k dispozícii,“ vysvetlil Palko s tým, že len dúfa, že preradenie Hamrana do Popradu nebolo naschvál. „Pravdupovediac, nepôsobí to mňa dobre, nechce sa mi veriť, že neboli nejaké voľné tabuľkové miesta niekde bližšie,“ dodal pre náš denník.
Už bývalému policajnému prezidentovi vyčíta „prevrat na ministerstve vnútra“. V júli práve Hamran „veľmi nekorektnými argumentami presvedčil úradujúceho premiéra Ľudovíta Ódora aj prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby odvolali ministra vnútra Ivana Šimka“. Opozícia hovorí o čistkách a pomste, prezidentke Čaputovej sa nepáči spôsob, akým Šutaj Eštok odvolal policajného prezidenta.
Ten však v piatok išiel ešte ďalej. Organizačným opatrením od 1. novembra zrušil funkcie viceprezidentov. „V dôsledku tohto opatrenia budú uvedeným dňom obaja viceprezidenti preložení na iné funkcie,“ dodáva ministerstvo. Doterajší prvý viceprezident Branko Kišš má nastúpiť na riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície v Banskej Bystrici a druhý viceprezident Damián Imre zasa v Bratislave.
Minister Šutaj Eštok pre Plus JEDEN DEŇ povedal, že viceprezidentov poslal „priamo do terénu“. Prečo sa rozhodol pre takýto krok? „Vzhľadom na urgenciu riešenia problematiky nelegálnej migrácie boli odvolaní viceprezidenti Policajného zboru preradení priamo na kritické miesta, aby mohli priamo v teréne využiť svoje dlhoročné skúsenosti pri riešení tohto naliehavého problému,“ pochválil oboch viceprezidentov.
O stanovisko sme požiadali aj policajných odborárov, do uzávierky sa však nevyjadrili. Medzi policajtmi však panuje aj názor, že súčasnému vedeniu policajného prezídia sa stalo presne to, čo robili tiež. Ako príklad sa uvádza Ľubomír Imlej, ktorý dokonca napísal list premiérovi Ódorovi o tom, ako ho šikanujú jeho nadriadení z Úradu inšpekčnej služby. Namiesto pomoci ho preradili na kariérne nižšie miesto. „Aký požičaj, taký vráť… Oni vedia, čo urobili,“ povedal náš zdroj na margo preradenia bývalých najvyšších policajných funkcionárov.
Dočasne na miesto policajného prezidenta nastúpil Rastislav Polakovič. Od 1. novembra minister Šutaj Eštok organizačným opatrením zriaďuje novú funkciu viceprezidenta Policajného zboru pre oblasť migrácie, operatívu a riadenie služieb zboru. Okrem toho poveril Jozefa Masnicu zastupovaním riaditeľa Úradu hraničnej a cudzineckej polície.
Už mesiace sa slovenská polícia zmieta vo vojne. Razie striedajú razie, obvinenia protiobvinenia. Boj vyvrcholil zadržaním a obvinením skupiny vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu. Kým opoziční politici kritizovali povyšovanie čurillovcov, policajný prezident Štefan Hamran hovoril o ich „morálnom kompase“.
Tesne pred voľbami skupina vyšetrovateľov získala pomocou špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica štatút chránených oznamovateľov. Inými slovami pod krídla ich vzal Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, čím sa stali prakticky nevyhoditeľnými.

Šutaj Eštok ich však v piatok postavil mimo službu. „Šéf rezortu vnútra rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby u šiestich príslušníkov,“ oznámil rezort s tým, že minister postupoval podľa zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru. „Podľa neho sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu štátnej služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu,“ dodal rezort.
Šéfka úradu Zuzana Dlugošová pre náš denník uviedla, že „v priebehu týždňa nedostali žiadnu žiadosť o udelenie súhlasu s pracovným úkonom od žiadneho zamestnávateľa“. Zdôraznila, že úkon voči chránenému oznamovateľovi, teda napríklad aj jeho prevelenie, bez súhlasu úradu je neplatný.