Podľa nariadenia Európskej komisie potravina s tým istým názvom i etiketou môže obsahovať iné suroviny alebo ich hmotnostný pomer môže byť zmenený. Európski zákonodarcovia to odôvodňujú tým, že producent sa tak môže prispôsobiť chuťovým zvyklostiam v jednotlivých krajinách EÚ.

Čo tieto rozdiely znamenajú, vysvetlil odborník prof. Štefan Schmidt z fakulty chemickej a potravinárskej technológie, odborník na výživu Igor Bukovský a výživový poradca Dušan Plichta.

Alpská čokoláda?

Ako je to v prípade známej čokolády Milka? Na našej Milke nie je na prednej strane rovnaký reklamný oznam v podobe okrúhlej pečiatky „Garantiert 100 % Alpenmilch“. V preklade „Garancia 100 % alpského mlieka“. Zmienka o alpskom mlieku je iba na zadnej strane. Spotrebiteľ si teda právom môže položiť otázku, aká je tá slovenská Milka?

Veľké porovnanie potravín u nás a v Rakúsku: Rovnaký tovar, iná kvalita

FOTO: JÚLIUS DUBRAVAY/Plus JEDEN DEŇ

Skutočne obsahuje alpské mlieko? „Čokoláda Milka je na všetkých trhoch v rovnakej kvalite a je z alpského mlieka,“ tvrdí Petr Ungerman, marketingový riaditeľ portfólia čokolád spoločnosti Mondelez Česko/Slovensko.

„My sme sa rozhodli na prednej strane produktov, ktoré išli na slovenský trh, upozorniť na to, že tieto čokolády majú opätovne uzatvárateľný obal. Chceli sme upozorniť na túto novinku,“ vysvetľuje Ungerman. „K prezentácii 100 % alpského mlieka sa však opäť vraciame. Niektoré naše novinky už majú obal s týmto textom,“ dodáva.

Sirup v kole

Do Coca-Coly, ktorú dodávajú na rakúsky trh, dáva výrobca na osladenie repný cukor. Do tej našej glukózovo- fruktózový sirup. Čo na zmenenú receptúru nápoja hovoria odborníci?

Veľké porovnanie potravín u nás a v Rakúsku: Rovnaký tovar, iná kvalita

FOTO: JÚLIUS DUBRAVAY/Plus JEDEN DEŇ

„Repný cukor je originálny prírodný produkt. Je vyrobený z cukrovej repy. Glukózovo-fruktózový cukor je vyrobený z repného cukru hydrolýzou. Je to vlastne repný cukor rozložený enzýmami. Získava sa priemyselne. Nie je to prirodzená látka. Vždy je lepší prírodný cukor z cukrovej repy. Aj v chuti je rozdiel,“ vraví prof. Štefan Schmidt z fakulty chemickej a potravinárskej technológie v Bratislave.

„To, že nadnárodní výrobcovia môžu meniť svoje receptúry pri produktoch predávaných pod jednou značkou, je v náš neprospech. Vo východnom bloku ťaháme za kratší koniec,“ myslí si odborník.

„Priemyselne získaná fruktóza v koncentrovanej forme je dnes považovaná za rizikový faktor stukovatenia pečene a obezity,“ upozorňuje odborník na zdravú výživu Igor Bukovský.

Salsa bez rajčín

Salsa dip hot 315 g, výrobca EL TEQUITO Belgicko, ktorá je predávaná na Slovensku, neobsahuje rajčiny, ale iba rajčinový pretlak. Vo výrobku s rovnakým názvom, od toho istého výrobcu, v rovnakom balení, rovnakej gramáže, ktorý je predávaný v Rakúsku, však rajčiny sú, a to až 55 percent.

Veľké porovnanie potravín u nás a v Rakúsku: Rovnaký tovar, iná kvalita

FOTO: JÚLIUS DUBRAVAY/Plus JEDEN DEŇ

U nás je pretlak a aj to iba 13 percent. Prečo je teda naša salsa bez rajčín? „Vieme o tom. Riešili sme to. Zákazníci na Slovensku salsu s obsahom rajčín – 55 percent – dostanú už v prvej polovici februára,“ hovorí Tomáš Bezák, hovorca spoločnosti Lidl, ktorá daný produkt u nás predáva.

Prečo doteraz ponúkali salsu bez rajčín? „Najprv sme zvýšenú kvalitu priniesli na rakúsky trh,“ hovorí Bezák. Priznáva, že upozornenia slovenských zákazníkov zaznamenali aj sami.

Iné kakao

Porovnali sme aj obľúbený detský kakaový nápoj v prášku Nesquik. Zistili sme, že zloženie je rovnaké až na jednu položku. Výrobok kúpený v Rakúsku obsahuje ešte navyše maltodextrín. Čo na to vravia odborníci na výživu, že rakúske deti dostávajú ako bonus ešte aj maltodextrín?

Veľké porovnanie potravín u nás a v Rakúsku: Rovnaký tovar, iná kvalita

FOTO: JÚLIUS DUBRAVAY/Plus JEDEN DEŇ

„Nie je to pre ne prínosom. Maltodextrín je typ cukru. Môže byť akceptovateľný len v špeciálnej výžive pre vrcholových športovcov. U detí môže spôsobiť metabolické poškodenia. V kombinácii s cukrom priamo vplýva na oslabenie citlivosti na inzulín, čo znamená hrozbu cukrovky,“ vysvetľuje Dušan Plichta, výživový poradca.

Kečup máme rovnaký

Skontrolovali sme aj kečup tej istej značky predávaný v Rakúsku a u nás. Zistili sme, že ten rakúsky má 132 gramov rajčín na 100 gramov kečupu. Ten, ktorý sa predáva u nás, má tiež 132 gramov rajčín na 100 gramov kečupu.

Veľké porovnanie potravín u nás a v Rakúsku: Rovnaký tovar, iná kvalita

FOTO: JÚLIUS DUBRAVAY/Plus JEDEN DEŇ

Káva má inú chuť

Koncern Nestlé otvorene vraví, že jeho výrobky majú inú chuť podľa toho, pre ktorú krajinu sú určené.

Veľké porovnanie potravín u nás a v Rakúsku: Rovnaký tovar, iná kvalita

FOTO: JÚLIUS DUBRAVAY/Plus JEDEN DEŇ

„Ľudia majú v rôznych krajinách rôzne chute. Chuťovo odlišné sú aj naše tzv. medzinárodné produkty. Napríklad kávy značky Nescafé. Chuťový profil tejto kávy pre Rakúsko alebo aj pre Poľsko sa líši od receptúry pre český a slovenský trh. Stále však ide o 100-percentnú kávu vysokej kvality vyrábanú v meste Orbe vo Švajčiarsku. Rozdiel môže byť v pražení. Chuť tiež závisí od percentuálneho pomeru kávy arabicy a robusty,“ povedala hovorkyňa spoločnosti Nestlé Andrea Brožová.

Rakúska káva má na vinete vypísané výživové zloženie v 100 gramoch výrobku, slovenská nie. Prečo? „Nie je povinnosťou uvádzať nutričné údaje pri jednozložkových surovinách,“ vysvetlila Brožová.

A čo jogurtový nápoj?

Porovnali sme aj jogurtový nápoj od nadnárodnej firmy. Zo širokej ponuky výrobkov sme vybrali Actimel Danone lesné ovocie s vitamínom B6 a vitamínom D, 8-kusové balenie. Čo sme zistili?

Veľké porovnanie potravín u nás a v Rakúsku: Rovnaký tovar, iná kvalita

FOTO: JÚLIUS DUBRAVAY/Plus JEDEN DEŇ

To isté balenie, s tým istým zložením, predávajú v Rakúsku aj u nás. Je teda jedno, či si spomínaný výrobok kúpite u nás, alebo u susedov. Aj tak však mnohí zákazníci zvyknú tvrdiť, že potravina od susedov chutí akosi lepšie. Podľa zloženia Actimelu by to však mal byť iba mýtus.

Aké máte vy skúsenosti? Napíšte nám!

Formulár otázok a odpovedí

16.01.2014 15:13 lubca pevna:
Na vianoce som dostala od dcery balicek drogerie ,byva v rakusku a to sa neda porovnat persil a sprchovy gel ako pekne vonaju u nas take nekupite.

16.01.2014 15:13 lubca:
Mam dceru v rakusku,ale ked ona donesie cokoladu je uplne inej chuti,je tam citit mlieko a kakao nie tuky ako nase,takze o cokoladach je to pravda.celkovo sa maju lepsie maju vyssie platy a potraviny kvalitnejsie aj lacnejsie.

16.01.2014 15:13 Maria H.:
Roky nosim mojej matke Persil a Silan z Rakuska, to iste plati aj o kave Nestle....neda sa to porovnat. Sme proste ludia druhej triedy, zapadniari na nas zarabaju a aj napriek tomu k nam posielaju odpad, ktory by vo svojej krajine nikdy nekupili...Smutne, ale je to tak...

16.01.2014 14:07 Katarína:
Dobrý deň, nedá sa mi nereagovať na uvedený článok. Občas chodievame na nákup do Rakúska a tam sú úplne iné a lepšie potraviny ako u nás!! Kto tvrdí,že u nás je rovnaká kvalita, tak len zavádza. Pepsi Cola je tam omnoho chutnejšia, taktiež mäso sa lepšie a rýchlejšie upraví, prah na pranie je voňavejší a lepšie operie, syry sú väčšie balenie a za lepšiu cenu a tak ďalej. Tí, čo chodia do zahraničia, hovoria to isté.

16.01.2014 14:07 peter:
rakusky Persil vonia a taktiez aj pradlo po praní, na slovensku Persil tuto vlstnost nema. O nizsich cenach v Rakusku sa bavit ani nemusime.

16.01.2014 14:07 Jozef Orgonáš:
Denníku pokus o senzáciu nevyšiel, škoda, že svoju energiu vybíjajú nesprávnym smerom. Keby sa venovali aktuálnym problém potravinárskeho priemyslu na Slovensku a nie blbostiam

16.01.2014 14:07 Juraj Q:
A pri kvalite sa treba pozrieť aj na ceny. Vrcholom drzosti je diskriminácia Slovenska v sieti KIK. Na visačkách sú udané ceny pre jednotlivé štáty,kde sa predávajú. Slovenská cena je vždy o pár Eur vyššia ako napr. cena v Nemecku. 4 batérie AA napr. v Nemecku stoja 1 Euro, na Slovensku 1,50 Eur.My sme asi bohatší.

16.01.2014 14:06 Danica:
Pre neprehľadnosť dovozu hydiny zo zahraničia do SR a nie celkom presna identifikácia hydiny zo Slovenska(?),som bola nútená chodiť hydinu a hydinové výrobky kupovať do Rakúska. Po konzumácii hydiny kúpenej na Slovensku som dostávala prudké alergické reakcie. U hydiny a hydinových výrobkoch kúpených v Rakúsku sa mi to nestalo ani raz. Rakúšania majú aj výborné stolové oleje. Tie naše ale aj dovozove konzumné oleje vrátane olivových v poslednom čase ako keby obsahovali vodu.

16.01.2014 14:04 Emmi:
Nejde o mýty, naozaj je obrovský rozdiel v kvalite výrobkov. Viem posúdiť, pracujem v Rakúsku, či sa už jedná o čokoládu, alebo iné potraviny. A nielen potraviny. Pracie prášky, sprchové gély, atď. O vysokých cenách u nás na Slovensku radšej pomlčím...........

16.01.2014 14:04 Marek:
"Ako keby sme tu boli nejaky odpad" - staci pozriet ako na slovensku veci funguju a clovek musi nadobudnut rovnaky pocit aj bez porovnavania nakupov ;)

Nájdených 16 záznamov, zobrazujem 1 až 10.[<<<]1, 2[>>>]