Zmluvu za 90-tisíc eur podpísal Matúš Vallo ako primátor mesta Bratislava s externou právnou kanceláriou TaylorWessing e/n/w/c advokáti s.r.o.. V mene tejto spoločnosti je konateľom advokát JUDr. Radovan Pala, dlhoročný známy Matúša Valla. Informoval o tom portál bratislavskenoviny.sk.

Zmluva bola podpísaná 28. 2. 2019, teda ani nie tri mesiace po tom, ako Valla zvolili za primátora. Toho počas volieb podporovala strana Progresívne Slovensko. Práve o tejto strane na konci septembra 2016 Denník N napísal, že do nej smeruje spomínaný Radovan Pala. Magistrát pritom potvrdil, že primátor Vallo sa s Palom pozná už niekoľko rokov. „Pán Pala je rešpektovaný právnik a jeho advokátska kancelária tiež,“ uviedlo tlačové oddelenie magistrátu. 

Rámcová zmluva o poskytovaní právnych služieb, ktorú Matúš Vallo v mene Hlavného mesta SR podpísal s právnou kanceláriou TaylorWessing, sa týka právnych služieb v súvislosti s obchodnou spoločnosťou Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s. A Dopravný podnik, a.s., pričom oba podniky väčšinovo ovláda mesto prostredníctvom svojich ľudí. Tí, podľa primátorovych slov, prešli „transparentnými výberovými konaniami“.

Na otázku, akým spôsobom bola táto externá právna kancelária zvolená mestom za poskytovateľa právnych služieb, odpovedal magistrát, že bolo použité ustanovenie zákona o verejnom obstarávaní pre obstarávanie zákaziek s nízkou hodnotou. Magistrát teda oslovil kanceláriu Raovana Palu a s ňou zároveň americkú právnu kancelériu White and Case, ktorá dlhodobo pôsobí na Slovensku. Tá mestu ponúkla vyššiu hodinovú sadzbu, a preto vyhrala kancelária Radoslava Palu.

Podľa zmluvy, ktorá je oficiálne zverejnená, je “zo strany TaylorWessing účtovaná následovná zmiešaná hodinová odmena vo výške 180,- eur za poskytnutie služieb osobami s dosiahnutým vysokoškolským vzdelaním 2.stupňa v odbore právo a hodinová odmena vo výške 40,- eur za ostatné služby.” Podľa oficiálnych zdrojov kancelária White and Case poskytuje externé právne služby pre spoločnosť OLO a.s. Podľa hovorkyne spoločnosti je ich cena pre OLO a.s. 180 eur na hodinu.

Mohlo by vás zaujímať: