Uznávaný CHIRURG zhodnotil zranenia premiéra: TOTO sú najväčšie RIZIKÁ strelných poranení Fica!
18. 5. 2024, 12:46 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:56)
Pohľad zdravotníkov je v súčasnej situácii okolo premiéra Roberta Fica (59) najdôležitejší. Denník Plus JEDEN DEŇ preto požiadal o odborný názor MUDr. Štefana Kvaka, primára chirurgického oddelenia v Nemocnici Penta Hospitals Michalovce.
Zdroj: SITA/Jana Birošová
Zdroj: Ján Krošlák
Zdroj: Ján Krošlák
Galéria k článku
Predseda vlády Robert Fico naďalej zostáva na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. V piatkových dopoludňajších hodinách o tom informoval Úrad vlády (ÚV) SR s tým, že ďalšie informácie o jeho stave poskytne verejnosti, keď to situácia umožní. Taká situácia nastala len pár hodín nato, keď sa pred prítomných novinárov priamo v Banskej Bystrici postavila riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková spoločne s ministrom obrany Robertom Kaliňákom.
„Robert Fico absolvoval chirurgický zákrok, o ktorého podrobnostiach bude informovať pani riaditeľka. Ja môžem povedať, že počas takmer dvojhodinovej operácie sa celý lekársky tím snažil, aby sa podarilo posunúť stav pacienta k pozitívnej prognóze. Jeho stav je naďalej veľmi vážny. V každom prípade aj tento zákrok umožnil, aby mohla prebehnúť kontrola a hojenie jednotlivých strelných poranení. Myslím si, že ešte bude niekoľko dní trvať, aby sme mohli definitívne vedieť smer celého vývoja," povedal na úvod tlačovej konferencie Kaliňák, ktorý následne odovzdal slovo riaditeľke Rooseveltovej nemocnice.
„Zrealizovalo sa kontrolné CT vyšetrenie pacienta. Ide o bežný postup pri každom jednom pacientovi. Na základe výsledkov CT sa konzílium rozhodlo pre revíziu pacienta. Počas operácie bolo odstránené nekrotické tkanivo, ktoré v tele zostalo po strelnej rane. Je pri vedomí, stabilizovaný, je naďalej umiestnený na ARO a jeho stav je stále vážny," povedala Miriam Lapuníková.

Zdroj: TV Markíza
Primár chirurgického oddelenia v Nemocnici Penta Hospitals Michalovce MUDr. Štefan Kvak v rozhovore pre denník Plus JEDEN DEŇ uviedol, že podľa neho môžu byť pri takýchto zraneniach zasiahnuté rôzne orgány v brušnej dutine vrátane celého tráviaceho traktu od žalúdka až po konečník, ako aj pečeň, slezina, pankreas, obličky, močovody a chrbtica s miechou.
Diagnostika v takýchto prípadoch zahŕňa sledovanie klinického stavu pacienta, jeho srdcovocievneho a hemodynamického statusu, miesta strelného poranenia a neurologického nálezu. „Absolútne dôležitá je spolupráca s rádiológom pri urgentnom CT, prípadne NMR," dodal Kvak. Rekonvalescencia po takýchto zraneniach môže podľa neho trvať týždne až mesiace, v závislosti od konkrétneho prípadu a individuálnej reakcie pacienta na liečbu.
Prečítajte si tiež: