Upozorňuje, že v kritickej dobe pandémie nového koronavírusu môžu spôsobiť vážne problémy, ktoré môžu viesť až k vyradeniu celých oddelení.

IT experti zaznamenali počas pandémie zvýšený počet hekerských útokov zameraných na nemocnice. „Hekeri útočili na slovenské nemocnice už aj v minulosti, kyberbezpečnosť sa však výrazne nezlepšila, akýkoľvek útok môže mať závažný dosah na naše zdravotníctvo,“ skonštatoval V. Palečka.

Zvýšený počet úspešných hekerských útokov ukazuje podľa V. Palečku nedostatočné zabezpečenie zdravotníckych zariadení. Pripomína, že heker môže vydieračským softvérom, známym aj ako ransomware, infikovať počítačovú sieť nemocnice a zašifrovať dáta pacientov. Lekári potom pred operáciou či vyšetrením nemajú prístup k dátam o pacientoch.

„Zdravotnícke zariadenia by práve v takejto situácii mali dbať na zvýšenú kybernetickú bezpečnosť, používať antivírusové programy, edukovať zamestnancov o bezpečnom správaní sa na internete a v neposlednom rade pravidelne zálohovať dáta,“ apeluje odborník.

Nedávny útok v brnianskej nemocnici spôsobil problémy pri diagnostike vzoriek na nový koronavírus, zdravotníci ich museli nosiť do Ostravy. „V nemocnici museli tiež vypnúť polovicu počítačov, z toho dôvodu sa museli posunúť niektoré naplánované operácie," priblížil V. Palečka.

Hekerom v minulosti čelila napríklad aj nemocnica v Nitre.