Poslanci Národnej rady SR, zvolení v parlamentných voľbách vstupujú do siedmeho volebného obdobia. Ustanovujúca schôdza začala, poslanci poslaneckým sľubom, na programe 20-bodovej schôdze bude aj tajná voľba predsedu Národnej rady SR a jednofarebná vláda Roberta Fica (Smer-SD) do rúk prezidenta SR Andreja Kisku demisiu.

Ustanovujúca schôdza v plnom prúde. Správu priebežne aktualizujeme:

19:15 Všetkých 19 výborov Národnej rady SR už pozná svojich predsedov. Zvolení boli dnes v tajnej voľbe, a to na základe dohody, že koalícia obsadí 11 predsedníckych postov a opozícia osem.

Kotlebov poslanec so zbraňou: V parlamente z neho majú strach!

Smer-SD má šesť predsedníckych kresiel, SNS a Most-Híd po dve a #Sieť jedno. SaS a OĽaNO-NOVA nominovali po troch predsedoch a Sme rodina dvoch. ĽSNS žiadneho predsedu výboru nemá.

Predsedom Ústavnoprávneho výboru NR SR bude aj ďalšie volebné obdobie Róbert Madej (Smer-SD). Do čela Mandátového a imunitného výboru NR SR zvolilo plénum Richarda Rašiho (Smer-SD) a Výboru NR SR pre financie a rozpočet Ladislava Kamenického (Smer-SD).

Výbor NR SR pre európske záležitosti povedie Ľuboš Blaha (Smer-SD), šéfom Výboru NR SR pre vzdelávanie, mládež, vedu a šport sa stal Ľubomír Petrák (Smer-SD) a Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer-SD).

Štefan Zelník (SNS) povedie Výbor NR SR pre  zdravotníctvo a Anton Hrnko (SNS) Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť.

Predsedom Zahraničného výboru NR SR ostáva František Šebej (Most-Híd), Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie povedie Gabriel Csicsai (Most-Híd).

Šéfkou Výboru NR SR pre sociálne veci sa stala Alena Bašistová (#Sieť).

Za predsedu Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií bol zvolený Martin Poliačik (SaS), do čela Výboru NR SR pre  hospodárstvo zasadne Jana Kiššová (SaS) a Osobitnému kontrolnému výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ bude predsedať Ľubomír Galko (SaS).

Predsedníčkou Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny sa stala Erika Jurinová (OĽaNO-NOVA), Osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti SIS bude riadiť Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) a Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Richard Vašečka (OĽaNO-NOVA).

Výbor NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj povedie Boris Kollár (Sme rodina) a Výbor NR SR na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ Milan Krajniak (Sme rodina).
Rozdelením poslancov do výborov sa ustanovujúca schôdza parlamentu skončila. Najbližšie by sa malo plénum zísť, keď bude mať nová vláda hotové programové vyhlásenie.

Povinnosťou nového kabinetu je do 30 dní od  vymenovania postaviť sa pred poslancov a požiadať o dôveru.

18:15 Spor koalície a opozície o parlamentné výbory sa bude riešiť na  najbližšej schôdzi parlamentu, ktorej termín zatiaľ nie je známy. Dohodli sa na tom dnes členovia poslaneckého grémia.

"Na najbližšom rokovaní NR SR sa prerokuje zaradenie poslancov do výborov tak, aby sa dosiahla funkčnosť parlamentu. Bude sa hľadať cesta a vôľa k tomu, aby sa situácia doriešila," uistil predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).

Opozícia tento prísľub ocenila.

17:17 Spor koalície a opozície o parlamentné výbory rieši poslanecké grémium. Tento formát dnes po prvý raz zvolal predseda NR SR Andrej Danko (SNS).

Opozícii sa nepáči, že koalícia má mať vo Výbore NR SR pre obranu a bezpečnosť výraznú väčšinu 7:5, ktorá nekorešponduje s volebným výsledkom. Doteraz bol pomer 7:6.

Odídencom zo #Siete Miroslavovi Beblavému a Simone Petrík (obaja nezaradení) sa zase nepáči ich zaradenie do výborov.

"Každý poslanec je zvolený za nejakú stranu. Ak by malo prísť na rokovanie 150 poslancov a každý by mal svoju požiadavku, nezložili by sme parlament. Sú tu nejaké mechanizmy," upozornil Danko, ktorý však chce situáciu vyriešiť k spokojnosti a preto zvolal grémium.

Beblavý má byť zaradený do zahraničného výboru, on by však chcel pracovať vo finančnom, keďže sa tejto problematike venuje. Petrík by sa zase chcela presunúť do ľudskoprávneho výboru.

O trojici odídencov zo #Siete, teda o  Beblavom, Petrík aj o  Kataríne Macháčkovej, rozhodovala pri delení do  výborov napriek odchodu ich materská strana #Sieť.

Nespokojný je aj odídenec z Mostu-Híd Zsolt Simon (nezaradený), ktorý podobne ako Beblavý skončil v zahraničnom výbore.
15:45 Politika v Národnej rade SR má byť kultúrna. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii nový predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).

"Mojou veľkou ambíciou v Národnej rade SR je vniesť kultúru, dôstojnosť, slušné správanie. Správanie, kde sa ctí opozícia, iný názor, správanie, kde sa nerobia teatrálne gestá," vyhlásil.

Verí, že nové zloženie parlamentu môže byť dobrým kolektívom a že môže riešiť problémy ľudí. "Budem vždy poslancom Národnej rady hovoriť, aby nezabudli na  občanov, na ľudí bez ohľadu na farbu pleti a národnosť," povedal.

Chce apelovať na poslancov, aby spolu viedli dialóg a neurážali sa.

V pláne má aj riešiť bezpečnosť v zákonodarnom zbore. "Urobím všetko pre  to, aby jedinou zbraňou v Národnej rade bolo slovo," vyhlásil Danko.

Chce hovoriť s úradom pre ochranu ústavných činiteľov o tom, ako predísť tomu, aby poslanci nosili do parlamentu zbrane.

V súvislosti s  kauzou Gorila uviedol, že chce, aby bola došetrená. Neodpovedal, či sa bude pýtať premiéra Roberta Fica (Smer-SD), či bol v byte na Vazovovej ulici, ktorý sa spomína v spise Gorila.

Danko je zástancom princípu "padni komu padni".

15:40 Podpredseda Národnej rady SR Martin Glváč (Smer-SD) sa neobáva o svoj život v súvislosti s tým, že poslanec za ĽSNS priniesol do parlamentu zbraň.

"Je tu zákaz nosiť zbrane, má to tak zostať. To by sme boli na pokraji všetkého, keby sme sa obávali o svoj život v parlamente," povedal Glváč s tým, že daný poslanec pred vstupom do  parlamentu zbraň odovzdal.

Glváč sa bude o chode schôdzí učiť od svojich skúsenejších kolegov. 

"Bude to niečo nové, vstupujem sem s veľkou pokorou. Parlament je rôznorodý, začiatky budú ťažké. Musíme sa spoľahnúť na Bélu Bugára (Most-Híd), ktorý má najväčšie skúsenosti s vedením schôdzí. Bude nás musieť zasvätiť do tajov vedenia parlamentu," poznamenal.

Exminister obrany je po novom aj predsedom klubu Smeru-SD. Nahradil Janu Laššákovú, ktorá sa preslávila svojím palcom. Ním signalizovala kolegom, ako majú hlasovať. Signalizovať hlasovanie bude aj Glváč.

Pripomína, že to robia všetky strany. "Každý klub sa takto dorozumieva," uzavrel.

15:15 Podpredseda Národnej rady SR Andrej Hrnčiar (#Sieť) chce zachovať kultúru v parlamente, obrusovať hrany a zachovať pokoj v snemovni. Kreslo podpredsedu je pre neho výzva.

"Som veľmi rád, že som neprešiel len koaličnou väčšinou, ale že ma volili aj kolegovia z opozície. To je pre mňa výzva, aby sme všetci pôsobili tak, aby sme sa nemuseli v národnej rade hanbiť pred ľuďmi, ktorí nám dali svoj hlas," uviedol pre TASR Hrnčiar.

Pokiaľ ide o zbrane, chce hovoriť o  riešení. Zatiaľ však nevie, aké by malo byť.

"Neviem si osobne predstaviť, že by poslanci museli pred každým vstupom do budovy prejsť kontrolou. Ale keď sa väčšina rozhodne, budem to akceptovať," poznamenal.

14:39 Lucia Nicholsonová (SaS) chce zo  svojej pozície začať riešiť zbrane v parlamente. Nemyslí si totiž, že to je v poriadku. Zbraň do národnej rady totiž priniesol poslanec za Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽSNS). „Vystúpim, porozprávam sa s  kolegami v našom klube aj s partnermi v opozícii, ktorým by to tiež určite prekážalo,“ povedala novinárom s tým, že sa spoločnými silami pokúsia niečo presadiť.
„Pri niektorých kolegoch nemám úplne dobrý pocit, ale to si človek nevyberie. Vystrašila ma zbraň v parlamente, je mi jedno, či ju má niekto v legálnej držbe, ale ja sa necítim komfortne, keď mám sedieť v sále s niekým, kto má pri sebe zbraň,“ vysvetlila. Odôvodnila to aj tým, že v sále často dochádza k rôznym emóciám, pričom nevie, či nie je držiteľ psychicky labilný.

14:38 Národná rada SR bude mať aj ďalšie volebné obdobie štyroch podpredsedov. Poslanci dnes v tajnom hlasovaní rozhodli, že funkcie obsadia Martin Glváč zo Smeru-SD (117 hlasov), Béla Bugár z Mostu-Híd (114 hlasov), Andrej Hrnčiar zo #Siete (110 hlasov) a Lucia Nicholsonová z SaS (105 hlasov).

Pred samotnou tajnou voľbou dal pozmeňujúci návrh Marian Kotleba (ĽSNS), ktorý chcel, aby podpredsedovia boli len traja. Jeho návrh podporilo 16 poslancov, okrem členov klubu ĽSNS aj Martina Šimkovičová a Zuzana Šebová (obe Sme rodina).

14:15 Poslankyňa Národnej rady SR Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA) plánuje chodiť do parlamentu na bicykli. Prišla tak aj na dnešnú ustanovujúcu schôdzu parlamentu. Bola by rada, keby sa k nej pridali aj ďalší zákonodarcovia.

"Som fanúšik cyklokoalície. Mrzí ma len to, že ten môj bicykel je zatiaľ osamotený. Budem rada, keď sa pripoja ďalší," povedala. Zloženie parlamentu vníma ako výsledok rozhodnutia voličov.

"Ľudia chceli takýto parlament, tak je taký, a tak budem pristupovať ku kolegom, ktorí tu sedia," poznamenala.

Zdroj: Archív

Poslankyňa NS SR Veronika Remišová plánuje do parlamentu chodiť na bicykli.

Autor: TASR

Strach v parlamente nemá, napriek tomu, že minimálne jeden poslanec za ĽSNS priniesol do  budovy zbraň. "Prekvapilo ma, že niektorí sa cítia ohrození, keď si museli priniesť zbraň. Ale ja strach nemám, cítim sa tu veľmi bezpečne," poznamenala.

Žiadne väčšie problémy v parlamente nemala zatiaľ ani poslankyňa na vozíčku Silvia Petruchová z OĽaNO-NOVA. Komplikácie má ale s presunmi. Potrebuje si viac zmanažovať čas a skoordinovať sa so  svojím asistentom. Toho jej robí otec.

Dusno prekážalo v  snemovni poslankyni Martine Šimkovičovej. Na otázku či očakáva aj iné dusno v pléne odvetila: "Vzhľadom na zloženie vlády to bude pestré, tak sa máme na čo tešiť."

Bude pracovať v ľudskoprávnom výbore. Čo presne tam chce riešiť zatiaľ nevie. Pôvodne mala byť v sociálnom výbore. "Mala som sa venovať sociálnym veciam, ale uvidíme, je tam čomu sa venovať," uviedla.

13:50 - Národná rada SR bude mať štyroch podpredsedov ako doteraz. Rozhodli o tom poslanci hlasovaním. Líder ĽSNS Marian Kotleba navrhoval zníženie počtu na troch. Jeho návrh podporilo 16 poslancov. Okrem členov klubu ĽSNS aj Martina Šimkovičová a Zuzana Šebová (obe Sme rodina).

"V predvolebnom čase zaznievali od opozičných aj koaličných strán vyjadrenia o potrebe zoštíhlenia štátu. O potrebe vybudovania efektívneho štátu, ktorý bude menej míňať na seba a viac sa bude zaoberať problémami ľudí. Je to myšlienka, ktorá nás všetkých spája," odôvodnil svoj návrh Kotleba.

Poslanci koalície aj opozície mu pripomenuli, že na rokovaniach o prerozdelení postov v parlamente súhlasil s tým, aby boli štyria podpredsedovia parlamentu. "Boli dohodnuté podmienky práce. Je elementárna slušnosť ctiť dohody," vyhlásil Martin Poliačik (SaS). Upozornil, že podpredsedovia parlamentu majú často veľa práce, zvlášť, ak sú niekoľkodňové schôdze, ktoré sa naťahujú až do noci. "Musia sa striedať v záujme zachovania kontinuity," vysvetlil.

13:35 - S funkciou predsedu parlamentu sa zase rozlúčil Pellegrini. "Bolo mi cťou stáť na čele tohto orgánu. Všetkým želám len to dobré a  veľa síl na riešenie problémov, pred ktorými budeme stáť," dodal.

13:33 - Danko za tri najvážnejšie slová označil ďakujem, prepáčte a  prosím. "Ja ich rád a často používam. Ďakujem všetkým, čo mi dali dôveru a umožnili mi byť predsedom NR SR. Prepáčte, ak som sa v rámci politického boja niekoho dotkol a prepáčte si aj vy vzájomne. A prosím vás všetkých, aby sme prekonali to, čo nás rozdeľuje, aby sme ľuďom dokázali zmeniť život," uzavrel Danko.

13:30 - Danko v príhovore povedal, že cíti obrovskú zodpovednosť, ktorá ho čaká pri výkone tejto funkcie. "Žijeme v dobe, kedy nás čaká boj o  zachovanie štátnosti, o získanie pozície Slovenska v EÚ. Ja som vždy chcel byť v politike ten, kto nepresadzuje xenofóbiu a rasizmus. Chcem hľadať dobro. Po včerajšku som si uvedomil, aké nebezpečné je používať zbrane, riešiť problémy násilím a hrať na najnižšie pudy a emócie," povedal Danko.

Preto chce, aby poslanci v parlamente používali ako zbraň len slovo. "Nemala by tu byť exhibícia. Jediným prostriedkom tu v NR SR a jedinou zbraňou je slovo. Poslanci by mali dostať tie najlepšie slová do zákonov. Tu by sme mali tvoriť systém. Základom je, aby naša politika bola v súlade s ľudskými právami," uviedol.

13:26 - Predsedom Národnej rady SR sa dnes stal líder SNS Andrej Danko. V tajnej voľbe mu hlas odovzdalo 112 poslancov, na zvolenie ich potreboval minimálne 76. Danko, ktorý sa dnes stal druhým najvyšším ústavným činiteľom, vo funkcii šéfa NR SR nahradil Petra Pellegriniho (Smer-SD).

13:00 - Vládnu Sieť zastupuje sedem poslancov, čo nestačí na vytvorenie poslaneckého klubu. Po prvýkrát v histórii sa stalo, že strana, ktorá sa dostala do parlamentu, sa rozpadla pred ustanovujúcou schôdzou, takže nemohla vytvoriť poslanecký klub. Keďže zo strany Sieť odišli traja poslanci – Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrík, z pôvodných desiatich mandátov zostalo strane Radoslava Procházku sedem zákonodarcov. Pre Sieť to znamená, že jej poslanci budú pôsobiť ako nezaradení, pretože na vytvorenie poslaneckého klubu nemá strana potrebný počet osem členov. Vládny Most-Híd z pôvodnej jedenástky stratil Zsolta Simona, parlament tak hneď na prvej schôdzi má spolu 11 nezaradených poslancov.

12:55 - Politické strany v parlamente na ustanovujúcej schôdzi vytvorili poslanecké kluby. Najsilnejší poslanecký klub má vládny Smer-SD so 49 poslancami, predsedom klubu je Martin Glváč. Opozičnú SaS zastúpi 21 zákonodarcov, predsedom klubu je Martin Poliačik, OĽaNO-NOVA má 19 poslancov, predsedom klubu je Richard Vašečka, klub SNS má 15 členov, predsedom klubu je Tibor Bernaťák, ĽSNS získala 14 mandátov, predsedom klubu je Marian Kotleba. Sme rodina v národnej rade zastupuje 11 zákonodarcov, predsedom klubu sa stal Boris Kollár, Most-Híd má 10 poslancov, predsedom klubu je Gábor Gál.

11:24 Poslanci Národnej rady SR dnes zriadili Mandátový a imunitný výbor NR SR a  za jeho predsedu v tajnej voľbe zvolili Richarda Rašiho zo Smeru-SD (126 hlasov). Snemovňa zároveň zriadila Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií a za predsedu si tajne vybrala Martina Poliačika zo SaS (122 hlasov).
Po zvolení ďalších členov týchto dvoch výborov dosluhujúci predseda NR SR Peter Pellegrini (Smer-SD) rokovanie ustanovujúcej schôdze prerušil, aby mohol zasadnúť mandátový a imunitný výbor. Jeho prvou úlohou je preveriť platnosť poslaneckých mandátov.
Po prestávke zákonodarný zbor pristúpi k tajnej voľbe predsedu parlamentu. Kandidátom na tento post je Andrej Danko (SNS). Následne sa budú tajne voliť štyria podpredsedovia NR SR. Do týchto funkcií kandidujú Martin Glváč (Smer-SD), Béla Bugár (Most-Híd), Andrej Hrnčiar (#Sieť) a za opozíciu je nominovaná Lucia Nicholsonová (SaS).

09:55 Poslanci Národnej rady SR Viera Dubačová (OĽaNO-NOVA) a Ondrej Dostál (SaS) si na dnešnej ustanovujúcej schôdzi parlamentu žltou hviezdou na hrudi pripomínajú premenu Nemecka na nacistickú diktatúru. Židovskú hviezdu si pripli aj preto, aby upozornili na nebezpečenstvo fašistov v parlamente. Viac v článku na Pluska.sk.

Na snímke poslanec SaS Ondrej Dostál a poslankyňa OĽANO-NOVA Viera Dubačová pred otvorením ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky.

Zdroj: TASR

09:29 Na tento ústavný akt sa prizerá premiér Robert Fico a členovia jeho kabinetu. Na otvorení schôdze nie je prítomný prezident Andrej Kiska.

09:28 Dosluhujúci predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini dnes otvoril rokovanie ustanovujúcej schôdze parlamentu.

Poslanci zvolení v  parlamentných voľbách 5. marca dnes vstúpia do siedmeho volebného obdobia. Čaká ich skladanie poslaneckého sľubu, čím sa ujmú svojich mandátov. Na úvod rokovania zaznela štátna hymna SR a plénum si minútou ticha uctilo pamiatku obetí útokov v Bruseli.

Program

- Na programe 20-bodovej schôdze je tajná voľba predsedu Národnej rady SR:

Andrej Danko, po svojom zvolení prevezme od Pellegriniho vedenie schôdze. Tá bude pokračovať tajnou voľbou štyroch podpredsedov snemovne. Za Smer-SD kandiduje Martin Glváč, za Most-Híd Béla Bugár, za #Sieť Andrej Hrnčiar a ako zástupca opozície je nominovaná Lucia Nicholsonová (SaS).

Ďalšia tajná voľba sa bude týkať predsedov 19 parlamentných výborov. Štvorčlenná koalícia Smer-SD, SNS, Most-Híd a #Sieť obsadí 11 kresiel, opozičným stranám SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina pripadlo spolu osem predsedníckych pozícií. Opozičná ĽSNS nebude mať žiadneho predsedu výboru.

- Poslanci si na ustanovujúcej schôdzi utvoria aj poslanecké kluby:

Najsilnejší s počtom členov 49 bude mať Smer-SD, druhý najpočetnejší klub má opozičná SaS (21 poslancov). Nasledujú OĽaNO-NOVA (19), SNS (15), ĽSNS (14) a Sme rodina (11). Most-Híd a #Sieť už prišli o niektorých poslancov, ktorí nesúhlasili so vstupom ich strany do takejto koalície. Bugárovcov tak bude zastupovať desať poslancov a #Sieť len sedem. V prípade strany Radoslava Procházku tento počet na vytvorenie poslaneckého klubu nestačí. Ak nedôjde k inej dohode, poslanci #Siete budú evidovaní ako nezaradení.

- Demisia prezidentovi:

Po ustanovujúcej schôdzi zloží dosluhujúca jednofarebná vláda Roberta Fica (Smer-SD) do rúk prezidenta SR Andreja Kisku demisiu. Fico vzápätí podá hlave štátu návrh na vymenovanie novej vlády. Štyri strany, ktoré v utorok (22.3.) podpísali koaličnú dohodu, si rozdelili vládne posty tak, že Smer-SD bude mať v kabinete deväť členov, SNS troch, Most-Híd dvoch a #Sieť jedného.

Nová vláda

Premiérom bude naďalej Robert Fico, vicepremiérom pre investície Peter Pellegrini. Rezort vnútra naďalej povedie Robert Kaliňák, financie Peter Kažimír, zahraničné veci Miroslav Lajčák, kultúru Marek Maďarič, ministerstvo práce Ján Richter, ministrom zdravotníctva bude Tomáš Drucker a ministrom hospodárstva Peter Žiga.

SNS na post ministra obrany nominuje Petra Gajdoša, za ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú a na rezort školstva Petra Plavčana. Most-Híd posiela na ministerstvo spravodlivosti Luciu Žitňanskú a rezort životného prostredia povedie László Solymos. Jediným zástupcom #Siete v novej vláde bude minister dopravy Roman Brecely.