Reklama

UDRÚ na MIGRANTOV! Únia mení kurz a PRITVRDZUJE: Šutaj Eštok to víta, MÁME reakciu jeho rezortu

Reklama

Nielen Slovensko, ale celá Európska únia sa bude viac zameriavať na nelegálnu migráciu. Po novom budú môcť migrantom prezerať aj mobily a rýchlejšie ich vyhosťovať.

Došla Európskej komisii (EK) trpezlivosť? V marci sa totiž rozhodla sprísniť migračnú politiku. Chcela tak uľahčiť a urýchliť deportáciu migrantov mimo Európy. Tento nápad sa pozdáva aj našim susedom. Súhlasili Rakúšania a Česi už dokonca začali konať.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Minister vnútra Šutaj Eštok (Hlas): NELEGÁLNYCH MIGRANTOV NA SLOVENSKU NECHCEME!
    Zdroj: FB/ Hlas

    V susednom Česku v týchto dňoch parlament rokuje o konkrétnych zmenách. Napríklad, ak bude cudzinec vyhostený, nebude môcť opätovne požiadať o azyl. Rovnako chcú zaviesť, aby polícia mala právo zabaviť mobilný telefón osobe, ktorá sa nepreukáže platným dokladom totožnosti, aby mohli zistiť, odkiaľ dotyčný prišiel do Českej republiky. „Dúfali sme, že s novelou budú ideovo súhlasiť všetci, bohužiaľ sa tak nedeje. Napriek tomu verím, že debata bude racionálna,“ povedal minulý týždeň český minister vnútra Vít Rakušan.

    Slovenský rezort vnútra zmeny víta

    Obrátili sme sa preto na naše ministerstvo vnútra s otázkami, ako vníma sprísňovanie migračnej a azylovej politiky a aké opatrenia pripravuje Slovensko. Podľa rezortu vnútra Slovensko vždy zastávalo názor, že benevolentné udeľovanie azylu niektorými členskými štátmi má a bude mať negatívny dosah na Európu ako celok. „Podľa príslušných medzinárodných predpisov je možné udeliť azyl výlučne po individuálnom posúdení prenasledovania jednotlivca v krajine pôvodu, a to na základe spolupráce dotknutej osoby s úradmi v prvej bezpečnej krajine. V prípade negatívneho rozhodnutia by mala táto osoba bezodkladne opustiť územie EÚ. Všetky tieto základné princípy však Európska únia za posledných desať rokov opustila, čo spôsobilo nevídanú mieru nelegálnej migrácie a organizovanej trestnej činnosti v Európe,“ uviedol rezort vnútra pre Plus JEDEN DEŇ.

    Zdroj: TASR - Michal Svítok

    Celoštátna bezpečnostno-represívna akcia Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru

    Zároveň ministerstvo dodalo, že napriek uvedenému Slovensko v oblastiach azylu, kontroly hraníc, pobytu aj vyhosťovacích procedúr koná striktne v súlade s príslušnými právnymi predpismi, čoho dôkazom sú súčasné nízke počty nelegálnych migrantov na našom území. Ministerstvo vnútra preto víta každé úsilie sprísňovania azylovej politiky, ktorú vnímali ako nevyhnutnú. V neposlednom rade ide o opatrenia, ktoré boli v mnohých prípadoch navrhované aj ministerstvom vnútra, ale ešte prednedávnom tabuizované na úrovni EÚ.

    Slovensko je o krok vpred

    Na Slovensku majú totiž policajti od leta minulého roka oprávnenie vykonať prehliadku mobilu či iného zariadenia, ktoré má cudzinec pri sebe, s cieľom zistiť jeho totožnosť a štátnu príslušnosť. „Je však potrebné doplniť, že napriek rôznym praktickým opatreniam, ktoré podporujeme a dokonca už boli u nás zavedené, podstatou problémov v oblasti návratov vždy boli najmä nespolupráca dotknutých osôb, ale aj krajín pôvodu. Ide napríklad o úmyselné uvádzanie falošnej totožnosti a ďalšie právne prekážky v konaní o azyle a vyhostení. Preto sa pre EÚ javí najlepším riešením viesť azylové a návratové konania mimo územia EÚ,“ priblížilo problematiku ministerstvo vnútra.

    Zdroj: TASR/ František Iván

    Na snímke druhý sprava minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na hraničnom priechode Vyšné Nemecké.

    Členské štáty EÚ majú zároveň povinnosť vypracovať Národnú stratégiu k riadeniu azylu a migrácie, ktorá má byť zaslaná Európskej komisii do 12. júna 2025. „Návrh Národnej stratégie SR k riadeniu azylu a migrácie, ktorý reflektuje požiadavky plynúce z Paktu o migrácii a azyle, sa aktuálne finalizuje a v krátkom čase bude predložený do medzirezortného pripomienkového konania,“ nadhodil náš rezort s tým, že tento dokument zjavne dokončí v časovom predstihu.

    EÚ minulý týždeň avizovala, že 7 krajín dostane označenie bezpečné. Ide o krajiny India, Kolumbia, Tunisko, Bangladéš, Maroko, Egypt a Kosovo. Cieľom je obmedziť možnosť požiadať o azyl v EÚ pre osoby z týchto krajín a zároveň zjednodušiť ich návrat do domoviny. Jednotlivé štáty tak budú môcť rýchlejšie vybavovať žiadosti o azyl z iných krajín.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Šéf vnútra Matúš Šutaj Eštok a viceprezident Policajného zboru si skúsili nové fyzické testy
      Zdroj: David Lazor
      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Matúš Šutaj Eštok (Hlas) reaguje na obvinenia opozície kvôli napadnutému katastru
        Zdroj: MV

        Autor článku

        Je čerstvý absolvent vysokej školy, ktorý neustále naberá nové skúsenosti. Najradšej sa zaoberá aktuálnou politickou situáciou, no nepohrdne ani témami o životnom štýle politikov.